Застрахователят не плаща, ако съдим шофьора за тежка катастрофа

18 Април 2011 г.,zastrahovatel.com
в-к "24 часа"

Фолксваген блъска пешеходец и го убива на място. Шофьорът карал с 85 км/ч при разрешени максимум 50 км/ч. Човекът нямал други наследници освен сестра си, която решила да потърси обезщетение от застрахователя на виновника. От дружеството й отказали с мотива, че на братя и сестри такова не се дължи.

Това е един от примерите за необоснован отказ да се изплати обезщетение по "Гражданска отговорност", коментират юристите на Комисията за финансов надзор. Кръгът на наследяване включва и братята и сестрите - те имат право да получат обезщетение.

Различни случаи се срещат в практиката по застраховка "Гражданска отговорност" при неимуществените щети. Понякога дружествата определят обезщетение, но размерът не удовлетворява пострадалите или техните наследници.

Така се случило с родителите на малко дете, което загива в катастрофа. Те завеждат претенцията си пред застрахователя на виновника. Той обаче определил едва 4000 лв. обезщетение.

При друг казус пострадала при катастрофа жена претендирала за 40 000 лв. Дружеството обаче решило да даде 8000 лв., въпреки че лечението на жената отнело 6 месеца заради счупване на костите на дясната подбедрица, контузия на лявата задна част на таза и т.н.

Освен че определил ниско обезщетение, застрахователят й поставил условие - за да получи парите, трябва да подпише споразумение, че няма да го съди за повече. Според юристите застрахователят не може да иска насила сключването на споразумение. То изразява доброволност и съгласие от двете страни.

За момче, пострадало в катастрофа преди повече от 3 г., което все още лежи в будна кома, друго дружество определило обезщетение от 30 000 лв. Семейството обаче не било съгласно със сумата. Тя била твърде ниска в сравнение с пораженията върху детето, а и в сравнение с разходите по възстановяването му. Претенцията, която отправили в съда, била за 250 000 лв. На първа инстанция той присъдил 60 000 лв., но семейството продължило да обжалва.

Затова сега се разработва методика, която да даде представа за сумите, които могат да се получат при аналогични случаи.

Най-много обаче са оплакванията от хора, които не са получили обезщетение по "Гражданска отговорност", защото са съдили не застрахователя, а виновния шофьор. Млада жена получила тежки наранявания при катастрофа, в която загиват двама от спътниците й. Съдът определил обезщетение от 30 000 лв., което тя трябвало да получи от виновния водач. Той обаче нямал възможност да ги плати.

Подобна е почти всяка втора жалба в Комисията за финансов надзор. Оттам обаче уточняват, че в случаите, когато се съди водачът, застрахователят не е длъжен да възмезди пострадалия за причинените наранявания и страдания.

Обяснението е, че за едно събитие се получава едно обезщетение от едно място, а не например от застрахователя и от виновния водач. Когато е осъден водачът, често става дума за сериозни суми, които той няма откъде да намери. Застрахователното дружество пък няма правно основание да плати, защото не е било страна по делото и решението не важи за него. То само може да възстанови сумата, която клиентът му вече е издължил, ако осъденият заведе дело срещу застрахователя и го спечели.

Така в много случаи пострадалият или наследниците му остават без стотинка. Често, докато тече спорът, минава и 5-годишната давност на обезщетението. Тогава шансът да се получат пари става нулев. "Ето защо не е препоръчително да се завежда граждански иск срещу виновния водач", съветват юристите на Комисията за финансов надзор. Стандартният вариант е да се търсят парите директно от застрахователя на виновния шофьор.

От Асоциацията за защита на застраховани и пострадали при ПТП настояват за промяна в кодекса за застраховане. Искат да се добави текст, който да задължава застрахователя да плати обезщетение, в случай че има присъда срещу виновния водач, без значение дали има, или няма изпълнителен лист, когато има безспорно доказване на вина.


Има определена, но неплатена сума? Надзорът се намесва

Комисията за финансов надзор може да принуди застрахователя да плати обезщетението по "Гражданска отговорност", ако го е определил, но не го е дал на пострадалите или наследниците в предвидения 3-месечен срок. Според кодекса в този период дружеството трябва да определи и изплати компенсацията или да откаже мотивирано, припомниха от надзора.

Оттам не могат да се намесват в спор дали сумата е достатъчна, или не. Това може да реши съдът. Ето защо пострадали или наследниците на починали в катастрофа, които не са доволни от обезщетенията, завеждат дела. Обикновено обаче те продължават дълго и няма гаранция, че ще се стигне до по-висока сума.

От надзора припомниха, че застрахователят не може да откаже да обезщетение, дори ако шофьорът е бил пиян или дрогиран, но след това може да предяви регресен иск срещу него за възстановяване на сумата.

Заради трудностите при съдебното уреждане на претенциите по "Гражданска отговорност" надзорът подготвя методика за неимуществените вреди. Тя ще въведе минимални прагове на обезщетенията при всички видове наранявания или смърт. Целта е да има по-справедливи компенсации за пострадалите или техните наследници и по-бързото им изплащане без да се стига до съд. Прилагането й ще е доброволно, но ще дава ориентир за всички участници на пазара.


Горсови искат 189 000 лв. в съда

Родителите на Мануела Горсова, пострадала в причинената от фигуриста Максим Стависки катастрофа преди близо 4 г., водят дело срещу застрахователя му по "Гражданска отговорност" - "Дженерали застраховане". Искът е за над 189 000 лв., колкото според тях са похарчени за лечението на момичето.

Делото се гледа в Софийския градски съд. На последното заседание в края на февруари то бе отложено за пореден път.

Досега от "Дженерали" са изплатили 50 000 лв. на Горсови. От дружеството обясниха, че темата е предмет на висящо дело и не искат да я коментират, за да не влияят на съда. Въпреки това уточниха, че дружеството не е причинило вреди, а това е направил шофьорът на автомобила Стависки. Него държат отговорен за това, че е употребил алкохол по време на катастрофата.

Ще изпълним окончателното съдебно решение по отношение доказаните претенции за вреди, отправени към дружеството по силата на застрахователния договор, допълниха от "Дженерали".


Наследници връщат кредити на роднини, не знаят за полици “Живот”

Проблеми с получаване на обезщетение имат и наследниците на хора с кредити. Мъж на средна възраст погасява заема на починалия си баща, въпреки че е имал застраховка "Живот". Длъжникът не е получил писмено решение с мотиви за отказа от застрахователя. Кодексът изисква той или да плати, или мотивирано да откаже.

В други случаи наследниците дори не знаят, че роднината им е бил застрахован. Когато банката има сключен групов договор със застраховател, клиентът само се присъединява към него и не е страна по договора, обясниха от Комисията за финансов надзор. Банката и застрахователят задължително трябва да му издадат сертификат за наличие на полица. В много случаи обаче те не го правят. Ако човекът почине, наследниците започват да издирват застрахователя и подробности около договора. През това време трябва да плащат кредита. В повечето случаи не успяват да се доберат до информация за застраховката, защото не им се дава достъп - не са страна по договора.

Част от предложенията за изменение на Кодекса за застраховането са именно с цел да се избегнат подобни проблеми. Според едно от тях при групови застраховки, когато клиент с кредит почине, банката ще трябва първо да се обърне към застрахователя. Ако той откаже да погаси кредита с достатъчно мотиви, това ще се поиска от наследниците.

Другото предложение гласи, че липса на сертификат не е основание да не се плати обезщетение. Сега имало такива случаи на отказ. Друга причина да се стига до проблеми е липсата на информираност за условията по договорите, казват от надзора въз основа на получени жалби.

Застрахователят е записал клауза, която го отървава от отговорност. Тя не е известна на потребителите. Съпругата и децата на починал мъж например се оказали длъжници по голям кредит, защото полицата"Живот" била прекратена. В дните около смъртта на човека била падежната дата за вноската едновременно по кредита и застраховката. Опечаленото семейство обаче било в шок 1-2 седмици и неволно пропуснало да ги направи. Според договора застраховката се прекратявала автоматично при неплащане дори на една вноска.

Предвиждаме задължение банката да предоставя всички детайли по договора и общите условия към него, обясниха от надзора. Допълнително ще трябва да ги качва на сайта си.


Компании: Даваме до 150 000 лева

Между 30 000 и 150 000 лв. на наследник плащат застрахователите при смърт в катастрофа, казват от дружествата. Според тях в последните години обезщетенията на база на съдебната практика растат. Практиката е следната. След завеждане на претенцията застрахователят назначава експертна комисия. На база на собствената си практика и на съдебните решения за аналогични случаи се дава сумата.

От асоциациите за защита на пострадалите в катастрофи обаче твърдят, че определяните от компаниите суми, намаляват. Сравняват ги с нивата от 2005 г. Така на наследник се давали не повече от 25 000 до 40 000 лв.

В момента в надзора не се води детайлна отчетност какви средни суми се изплащатпри нараняване и при смърт, а има общи суми при неимуществени вреди. От тях става ясно, че през 2010 г. обезщетенията са били средно около 20 000 лв.

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,