Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Управителния съвет
Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Управителния съвет
Отпадане на разсроченото плащане на премиите по "Гражданска отговорност" и въвеждане на еднократно изплащане. Това предвиждат промени в Кодекса за застраховане приети от Комисията за финансов надзор (КФН). Предстои те да бъдат одобрени от Министерство на финансите и парламента.
Първоначалната идея на надзора беше да се забрани прекратяването на застраховката, ако клиентът не е платил всички вноски, което според КФН беше честа практика при произшествие. В този случай обезщетението се заплаща от Гаранционния фонд, в който постъпват средства от всички добросъвестни застраховани лица.
"По принцип клиентът винаги е прав", коментира главният изпълнителен директор на ДЗИ Недялко Чандъров. Той приветства идеята на КФН да увеличи защитата на потребителите на застрахователни услуги, тъй като с отпадането на разсроченото плащане застрахователите ще получават на куп премиите по полиците си и така няма да се наложи да прекратяват дадена полица, ако има събитие по нея, но някоя от дължимите вноски не е платена.
Чандъров обаче предупреди, че по този начин някои хора, които ползват сезонно автомобилите си, могат просто да не си направят задължителната застраховка, която да свие покритието й. В момента то е в рамките на 70% от автомобилите в страната.
Чандъров не коментира колко според него може да се свие покритието, но уточни, че например в ДЗИ 40% от застраховките са сключени с разсрочено плащане.
Допълнително по казуса "Гражданска отговорност" комисията е създала и уредба, с която ефективно да започне да действа информационната система за издаване на полици, която да даде възможност да стартира и системата "Бонус-малус".
Отделно промените предвиждат финансовия надзор да публикува и тарифите на застрахователите по "Гражданска отговорност", с което потребителите ще имат едно място, на което да видят и сравнят различните цени на полицата.
В кодекса се предвижда и промяна в тавана на възможното обезщетение по "Гражданска отговорност" за неимуществени щети. Той става 5 мнл. лв. за едно събитие, т.е. пътнотранспортно произшествие, а досега беше до 1 млн. лв. при едно пострадало лице и до 5 млн. лв. при едно събитие без значение колко са пострадалите.
Други промени
Комисията въвежда още краен срок от 55 дни за завеждането на претенции, така че да се прекратят "възникналите порочни практики за необосновано удължаване на сроковете за определяне и изплащане на обезщетения".
Въвежда се и изискване при смърт на кредитополучател банката, в чиято полза има сключена застраховка "Живот", да се обърне първо към застрахователя за изпълнение на задълженията по кредита и едва когато получи мотивиран отказ от него, да се обърне към наследниците на длъжника.
Повече изисквания и за застрахователните брокери
Както се предвиждаше и по-рано, застрахователните брокери ще трябва да заделят свои средства като резерв за застраховките, които правят. Отделно ще се забрани практиката клиентите да бъдат задължавани да ползват определен посредник. Освен това служителите на застрахователните брокери ще преминават задължително обучение с провеждане на изпити и представяне на резултати пред КФН.
Промените в Кодекса за застраховането вече са изпратени на Министерството на финансите и предстои да минат на междуведомствено съгласуване. Голяма част от тях са съгласувани с бранша, посочват от финансовия надзор.
|
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 |