главен консултант на "Лев Корпорация"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Амбицията ни е да сме съпричастни с лидерските позиции на ДЗИ
- Честита ви новата длъжност д-р Ангелов. Как се чувствате, поемайки голямата отговорност да ръководите здравноосигурителното дружество на ДЗИ?
- Благодаря.Чувствам се комфортно, защото бях член на този колектив и съм запознат добре с предизвикателствата на позицията, проблемите в бранша и отговорностите пред мен. Да ръководиш дружество, което е част от голямото семейство на Българската финансова група ДЗИ е чест, но и висока отговорност. Аз съм човек на разума, на компромиса и обичам работата в екип. Харесвам екипа на ЗОАД „ДЗИ” и съм убеден, че заедно можем да постигнем много по-високи резултати. Отговорността е наистина много голяма и поради факта че в разговорите ми с уважавания от мен г-н Емил Кюлев, обсъждахме неговата визия за развитието не само на здравното дружество, но и за частното здравеопазване изобщо.За голямо съжаление той вече не е сред нас и аз смятам, че ние сме длъжни да направим всичко необходимо, за да постигнем това, за което той си мечтаеше. Относно естеството на работата – нямам притеснения, защото зная какво трябва да правим и ако успеем да го постигнем, ще съм напълно удовлетворен. Естествено, това не може да се случи без подкрепата и на ръководството на ДЗИ.
- В какво състояние е сега ЗОАД ДЗИ?
- В момента състоянието на ЗОАД ДЗИ е стабилно.Дружеството е едно от трите здравноосигурителни дружества с капитал 2 милиона лева. В края на миналата година в него бе извършена рутинна проверка от екпертите на МЗ, които не констатираха никакви нарушения. В ДЗИ групата е традиция да се правят и вътрешни проверки и контрол, свързани с качеството на дейността на дружествата. При направената проверка от вътрешен контрол през миналата година нямаше нередности. Финансовото състояние на дружеството също е стабилно. Редовно се заделят резерви. Те се влагат в нискорискови инвестиционни инструменти като ДЦК. Осъществява се двустепенен контрол върху плащанията, които дружеството прави на изпълнителите на медицинска помощ. ЗОАД ДЗИ приключи финансовата година с печалба.
– А какво е впечатлението ви от здравноосигурителния пазар в България?
- Състоянието на здравноосигурителния пазар в България не е на необходимото ниво. Бих казал, че той не работи по нормалните пазарни механизми. Какво имам предвид? В България до този момент има 12 регистрирани дружества за ДЗО, които получиха лиценз от КФН. От работещите около 3 милиона българи в системата на доброволното здравно осигуряване на всички тези фондове са обхванати едва 80 000 - 90 000 осигурени. Това е един съвсем нищожен процент. Ако отидем по - далеч и направим сравнение между осигурените по корпоративния подход и индивидуално осигурените лица, ще видим още по-интересна картина.
Резултатите сочат, че процентът на индивидуалните осигуровки е нищожен. Тези факти безупречно показват, че ДЗО в България не е добре познато и достатъчно развито. От другата страна на везната остава монополът на НЗОК, недовършената реформа и несъвършената национална система на здравеопазване с всички свои негативи, на които сме свидетели в последно време.
– Още преди вас усилено се работеше за създаване на нови продукти. Има ли вече такива, които вашето дружество предлага?
- Да. Категорично заявявам, че нашето дружество е с най- много лицензирани от КФН здравноосигурителни пакети. След пускането на пазара на уникалния за нашата страна продукт “МедикАсист”- екипът на ЗОАД ДЗИ разработи, лицензира и пусна на здравноосигурителния пазар още два пакета- “Стоматология” и “Други здравни услуги и стоки “, които включват физиотерапия и рехабилитация.
По този начин ние предлагаме на осигурените здравни услуги, групирани в седем здравноосигурителни пакета. В края на миналата година, заедно с колегите от „ДЗИ–Общо застраховане” АД разработихме комбиниран продукт “Здравна сигурност в планината”, представляващ хибрид между “МедикАсист” и “Планинска застраховка”. Нашите клиенти получават персонална карта, на която са отразени номерата за връзка с планинската спасителна служба на БЧК и денонощния ЗКЦ ДЗИ. По този начин гарантираме пълно здравно обслужване от мястото на инцидента до здравното заведение.
В момента съвместно с нашите партнъори от БЧК работим върху пакета “Хосписни услуги”
- Да ви попитам по-конкретно за здравноосигурителното покритие “МедикАсист” и докъде стигна абонирането за него?
- Здравноосигурителната система “МедикАсист” е както казах вече, уникална за България. Направена е по модел на ADAC в Германия и SWISS REGA в Швейцария. Изградена е от три компонента;
- денонощна логистика от Здравен контакт център ДЗИ на тел. 0800 11 555;
- специализиран медицински транспорт- хеликоптери и линейки с придружаващ медицински екип;
- болнична медицинска помощ.
Той е евтин и достъпен за всеки български гражданин. Годишната премия при индивидуална покупка е 24.60 лева.Убеден съм, че всеки при желание би могъл да си го позволи и закупи от офисите на ДЗИ в страната. “МедикАсист” е гаранция за вашето здраве, независимо къде се намирате. До настоящия момент продуктът е обезпечен само за територията на РБългария. Поради недостатъчната реклама на продукта и конюнктурните обстоятелства на пазара през изминалата година постигнатите резултати не ни задоволяват. Нашите очаквания тази година са за по-добри продажби.
– Преди повече от 1 година вашият предшественик заяви в интервю за вестник “Застраховател”, че дружеството прави първи стъпки в европеизацията на българския здравноосигурителен пазар. Изминахте ли вече известен път и с какво се характеризира той?
- Наистина за тази една година екипът на ЗОАД направи някои важни стъпки, обърнати към бъдещето. Приемането ни в Европейския съюз поставя редица нови изисквания пред всички нас и във всички сфери на обществения живот. За да бъдем конкурентни при новите предизвикателства, трябва да сме флексибилни и адекватни в нашата дейност и винаги обърнати към клиента.
В денонощния здравен контактцентър на ДЗИ бе внедрена световноизвестната система CAS, която улеснява консултант- операторите при работа с осигурените лица. CAS представлява протокол за оценка на здравното състояние на пациента. В протокола са заложени милиони алгоритми. Взаимстван е опитът на кралските английски хирурзи, както и опитът на спешните медици в САЩ. CAS не поставя диагнози, но дава конкретни решения и съвети до пристигане на медицинския екип на място. Следвайки хронологията на протокола, се ограничава до минимум ролята на субективния фактор при вземане на решения. Програмата се ползва в много напреднали страни в Америка, Австралия, Европа и др. Единствено нашето дружество притежава лиценз за употреба на системата в балканския регион.
Друга важна стъпка, ориентирана към бъдещото развитие, е проведеното в края на миналата година обучение на част от екипа на МЦ ДЗИ за спешни медицински техници. То се проведе съвмесно с БЧК под егидата на Давидовия щит и Английското правителство, като премина на много високо ниво. В края на курса участниците, успешно издържали изпита - получиха сертификат. Обучение от подобен род се провежда за първи път в България.
През месец октомври на 2005г. ЗОАД „ДЗИ” заедно с Air Ban и /Здравно управленски системи / отговорна за здравното обслужване на “Елаците – мед” участва в първото проведено в нашата страна учение-симулация за реакция и поведение на медицинските екипи при тежки производствени аварии. Към учението се включиха местните лечебни заведения и спешната медицинска помощ на София- област. Получи се много добър синхрон между държавните и частните структури в сферата на здравеопазването, което е добър залог за бъдещи съвместни начинания и постигане на високи резултати.
Освен посочените примери ръководството на дружеството покани на срещи представители на фирми – лидери в информационните технологии, свързани със здравеопазването. Набелязани бяха конкретни стъпки за въвеждане през настоящата година на нова информационна система в ЗОАД „ДЗИ”. Това ще облекчи значително обслужването на осигурените в дружеството лица. В тази връзка бе подписан и меморандум за сътрудничество с фондация “Електронно здравеопазване в България”
Гледайки напред, ние имаме и решение за лицензиране на ЗОАД „ДЗИ” по стандартите на ISO 9001. По този начин ще се доближим до европейските стандарти и ще предлагаме на нашите клиенти висококачествени продукти, обезпечени от отлично подготвени професионалисти. Обучението и постоянната квалификацията на персонала са твърда гаранция за успех.
-В анализа на в.“Застраховател” за резултатите на здравноосигурителните дружества за 9-месечието на 2005 година бе констатирано, че концентрацията е твърде висока, на какво се дължи тя и как ще бъде намалена?
- В началото на развитието на ДЗО в България пазарът бе строго монополизиран от първата лицензирана компания “Закрила”, която държеше около 90% от пазарния дял. С течение на времето този монопол бе разрушен, но инерцията на сключване на договори с корпоративни клиенти продължи. Порочна практика бе включването като предимство в техническото задание обслужването на големи колективи от хора, понякога и изискване от определен бранш. Логично е, че на тези условия отговаряше една, най-много две компании. По този начин тези копании с “голям опит” трупаха нови и нови клиенти. Това доведе до висока концентрация. Напоследък някои големи компании от системата на енергетиката и телекомуникациите разработиха собствени програми за социално осигуряване. След спечелване на конкурса , осигурителното дружество изведнъж се оказва с голям масив от осигурени лица. Постепенно пазара ще се саморегулира и нещата ще дойдат на местата си. Друг фактор, който може да намали концентрацията е индивидуалното осигуряване, при което лицето само избира в кой фонд да се осигури.
– В класирането на дружествата през същото това 9-месечие на м.г. ЗОАД „ДЗИ” зае четвърто място, удовлетворява ли ви то и смятате ли да заемете по-предно място в близко бъдеще?
- Четвъртото място в класацията за миналата година е добро предвид трудностите, които доброволното здравно осигуряване изпитва и нелоялната конкуренция между дружествата, но лично мен не ме удовлетворява. Причините за това са комплексни и аз не смятам да ги коментирам сега. Ще кажа само, че ще направя всичко, което е по силите ми и в моите правомощия да приключим тази година поне на второ място, за да сме съпричастни като дружество към лидерските позиции, които ДЗИ отстоява от години на застрахователния пазар.
– Бихте ли казали няколко думи за приватизацията в сектора, за ролята на инвестициите, както и за структурното обособяване в бранша?
- Реално в България здравната реформа спря преди няколко години. Стартира само реформата в извънболничната сфера. Реформата в болниците остана на заден план. Много от тях останаха с амортизираната си апаратура и старата инфраструктура. В такива заведения, въпреки високия професионализъм на здравните кадри, не е възможно провеждането на съвременно лечение. Приватизацията в сектора дори не е започнала. И резултатите не закъсняха. Виждате какво става в болниците. Картината е много тревожна.Смениха се различни правителства, но никое нямаше воля да доведе нещата до края, защото трябва да се използват непопулярни за ръководните централи методи. Не се предлагат конкретни решения, а се използват половинчати мерки. От друга страна, частната инициатива се спъва с всички средства, не се даде ход и на развитието на доброволното здравно осигуряване. Остана си и монополът на НЗОК. Касата не финансира изцяло дейността на изпълнителите на болнична помощ и така всеки, преминал през лечебното заведение пациент – генерира дефицит.
При такава картина естествено е да намаляват и инвестициите в сектора, а в здравеопазването има много пари и интереси.
Време е НЗОК да разработи пакет от здравни услуги, който да обезпечи напълно, а останалото да се предостави на дружествата за ДЗО. По този начин ще се избегне дублирането на дейности от касата и ДДЗО.
Лично мое мнение е, че трябва да се стартира приватизацията на сектора, но не като самоцел, а като отговорност. Някои от здравните заведения задължително трябва да се преструктурират. Нека държавата да контролира строго процеса, нека големите национални центрове останат държавни, но никога да не забравяме, че няма по-добър стопанин от частника. Аз съм убеден, че ако бяха частни, ръководствата на най-големите болници- длъжници в края на миналата година щяха да се замислят какво да променят в управлението и в структурата и не биха допуснали такъв резултат, защото това е негатив за тяхното управление.Много добър изход от създалата се ситуация е развитието на публично частното партньорство – приватизацията на дейности, а не на собственост. Тя е доказала своя ефект в редица европейски страни. Управлението на болницата се извършва от частната структура, а надзорът по дейността – от държавата или общината. Това е начинът да се подобри ефективността на здравеопазването по отношение на финансиране, контрол и управление на болничното лечебно заведение. Аз съм голям привърженик на този модел и ако имам възможност, бих работил в тази посока – да докажа неговите предимства на практика в нашата страна.
– В самия край на 2004 год. започна подготовката на Кодекс за здравното осигуряване, като надеждата беше да се премине към тристълбов модел на здравно осигуряване. Но в края на краищата не се стигна до нищо конкретно до този момент. Смятате ли, че работата трябва да продължи и че без него здравноосигурителните дружества няма да се подготвят за присъединяването на страната ни в Европейския съюз?
- Тристълбовият модел на осигуряване в България бе въведен в доброволното пенсионно осигуряване и вече дава своите положителни резултати. При здравното засега останаха само добрите намерения.
В края на миналата година на свое редовно заседание Асоциацията на ДДЗО разгледа подробно проблемите в бранша.Бяха взети и конкретни решения: до началото на тази година да се разработят от представители на различните ДДЗО конкретни актуални теми, свързани с проблемите в системата на ДЗО; на организирана работна кръгла маса по проблемите на ДЗО в България да се поканят представители на потребителите и доставчиците на здравни услуги, медиите, министерство на здравето и социалното министерство и депутати и неправителствени организации. На този висок форум за пореден път да се представят проблемите и заедно да се търсят решения. Това е най-добрия начин да се запознае обществеността за нашите намерения. Всеки човек трябва да има решение за себе си, защото всеки е отговорен преди всичко сам за своето здраве и всеки трябва да има позиция и мнение по тези важни неща.
– Вашите пожелания за себе си, за екипа на ЗОАД „ДЗИ”, за всички колеги от здравноосигурителния пазар?
- Лично за мен изминалата 2005 г. бе много трудна и негативна, затова си пожелавам много здраве и успехи в личен и професионален план през тази година. На екипа на ЗОАД и всички колеги пожелавам здраве, късмет и по–високи резултати в това, което правим, а то е за доброто и в услуга на хората. На вас и вашия екип пожелавам да сте все така бодри и жизнени, в крак с времето и събитията и с висок дух и професионализъм да отразявате нашите начинания. На добър час през новата година!
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 "Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, |