Румен Янчев е Мистър Икономика в небанковия сектор за 2005 година

20 Януари 2006 г.,zastrahovatel.com
На 19 януари 2006 г. в столичния хотел “Шератон” за десети път бяха връчени наградите на Националния конкурс “Мистър/Мисис Икономика 2005”, организиран от сп. “Икономика” и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) под патронажа на президента Георги Първанов. Високата обществена оценка и статуетката “Рибарят и златната рибка” получават личности от бизнеса, науката или държавното управление, чиято дейност е допринесла за развитието на българската икономика. След номиниране на основата на читателски и експертни мнения и гласуване по Интернет, призьорите се излъчват чрез експертна анкета сред няколкостотин изявени представители на бизнеса, науката, управлението и медиите и с участието на редакционния съвет на сп. “Икономика” и УС на АИКБ.

За пръв път през тази година в конкурса бе въведена категория за открояващи се резултати в небанковата финансова сфера. Номинирани бяха Камен Колчев – председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор на ЕЛАНА Холдинг, проф. д.м.н. Милан Петров – изпълнителен директор на здравноосигурителна компания “Надежда” АД, Стефан Софиянски – изпълнителен директор на ЗК “Лев Инс” АД, Стоян Тошев – изпълнителен директор на управляващо дружество “Ти Би Ай Асет мениджмънт” ЕАД, и Румен Янчев – председател на УС и изпълнителен директор на ЗПАД “Булстрад”.

Наградата в новата категория получи г-н Янчев, което едва ли бе изненада за хората, следящи отблизо развитието на българската икономика и по-специално – на небанковия сектор, през последните години. Изключително съм благодарен на тези, които са ме номинирали и посочили като достоен кандидат за награда в новата категория на толкова престижния конкурс, каза след награждаването г-н Янчев. За мен най-важно е обстоятелството, че се обръща подобаващо внимание на икономически отрасъл като застраховането, който много време стоеше някак незабелязан. В последно време обаче този сектор е основна тема във всички специализирани издания.

Българската застрахователна индустрия има какво да даде на нашата икономика - така, както прави застраховането по цял свят. Съвсем скоро ще стане ясно, че гръбнакът на икономиката са както застрахователните, така и пенсионносигурителните и здравноосигурителните компании - изобщо всички от сектора на небанковите финансови услуги. Това, което правим, е нашата страна да изглежда по-добре и българският народ да живее по-достойно, изтъкна г-н Янчев.

В категорията “За цялостен принос в българската икономика” бе награден Деян Кавръков – управител на АДИС ЕООД (Агенция за дипломатически имоти в страната). В същата категория бе номиниран и министърът на финансите Пламен Орешарски. Използвахме присъствието на министъра, за да му зададем няколко въпроса.

-Г-н Орешарски, миналата година вие бяхте гост на празника на българските застрахователи – 1 октомври. Тогава изрекохте доста ласкави думи за българското застраховане. И ето, тази вечер от двама номинирани застрахователи един получи званието “Мистър Икономика 2005”. Какво бихте казали по този повод?

-Това означава, че моите думи тогава не са били само ласкателство, щом като представители на застрахователния бизнес биват номинирани сред водещите икономисти в страната. Присъждането на такава награда е много хубава традиция, която помня още от началото на 90-те години на миналия век. Струва ми се, че самите номинации, издържайки дотук през бурните преходни години, вече се утвърждават и имат бъдеще.

-Г-н Янчев спомена, че застраховането доскоро някак е стояло встрани от общественото внимание. И това се отнася изобщо до небанковия сектор.

-Секторът има още по-добри перспективи, ако наблюдаваме развитието му в по-напредналите страни. България притежава тук много голям потенциал, за разлика от други икономически сфери, които са доста запълнени в пазарно отношение.

-Защо все пак банковият сектор успя да се развие по-бързо?

-За него бяха положени усилия още в началото на 90-те години на миналия век. Ако ми позволите една шега, той мина през 1996-1997 г. и през своя катарзис, така че сега може да се развива в правилната посока.

-Е, това да не би да означава, че и застрахователният трябва да мине през подобен “катарзис”?!

-Смея да прогнозирам, че няма да има такъв катарзис, защото застраховането също мина трудни етапи в своето развитие. Надявам се то да се развива само по възходяща линия.

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки