Председател на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Успехът изисква постоянство, принципност, почтеност и пълно себеотдаване в работата
- Г-жо Христова, тази година за първи път Фондация “Проф. д-р Велеслав Гаврийски” и Висшето училище по застраховане и финанси отличиха и най-успешните пенсионни дружества. Ръководеното от вас “ПОД Алианц България” АД получи авторитетната награда в по-”трудната” област - на доброволното пенсионно осигуряване. Каква е вашата рецепта за успеха?
- Рецепта ли? Рецептите биват поне два вида – такива, които неминуемо съдържат в себе си неприятното усещане за боледуване, както и такива, които предполагат приятни емоции от някой страхотен специалитет или сладкиш.
За успеха... и двата вида рецепти са валидни. Успехът изисква постоянство, принципност, почтеност и пълно себеотдаване в работата. Дори и да не придобие формата на нездравословен работохолизъм, все пак поставянето на служебните над личните приоритети изисква много ограничения в личен план. Така че едната рецепта за успеха е тази на лишения – най-вече от лично свободно време. Просто работите, мислите и съпреживявате работата си по 24 часа в денонощието.
Другата рецепта е... за “сладкиша” - удовлетворението от добре свършената работа. То изисква:
1. Персонално внимание към всеки клиент.
2. Ангажиране и мотивиране на всички ресорни специалисти в дружеството за намиране на бърз и адекватен отговор на възникнали оперативни въпроси.
3. Разрешаване на евентуални проблеми, преди още те да са се проявили.
4. Далновидност при привличане и задържане на висококвалифициран персонал.
5. Непрекъснато обучение на осигурителните посредници.
6. Добро възнаграждение на служителите и ефективни механизми за тяхното допълнително материално стимулиране.
Може би ще си кажете: Това са общоизвестни правила. Да, така е. Но в дружество, което принадлежи към един от най-големите мениджъри на активи в света с наистина европейска идентичност – Allianz SE, тези правила не са само общоизвестни, а и общоприложими на практика.
В крайна сметка обобщената рецепта за успеха в доброволното пенсионно осигуряване е формулирана във фирменото кредо на ПОД „Алианц България”: “Ние не търсим клиенти за това, което предлагаме, а предлагаме на клиентите си това, което те търсят”.
- Кои са най-големите предизвикателства пред доброволното пенсионно осигуряване в момента?
- Първото и най-голямо предизвикателство е възстановяване интереса на хората към доброволното осигуряване. Знаете много добре, че в разгара на финансовата криза доброволните пенсионни фондове преживяха сериозно напрежение поради отрицателната доходност през 2008 г. Пенсионната индустрия с активното участие на ПОД „Алианц България” проведе незабавно мащабна обществено-разяснителна кампания. Посланието ни беше разбрано от осигурените лица и широката общественост: Когато не печелиш, не означава обезателно, че губиш.
Спестяването в пенсионен фонд е дългосрочно: поне 20–30 години. През този период не може да няма моменти с възходящи и низходящи инвестиционни резултати. Целта е средногодишно доходността да компенсира инфлацията и след пенсиониране човек да разчита на нормални доходи. Постигнатата положителна доходност през 2009 и 2010 г. доказа правотата на тази професионална логика.
Единственото, което пенсионният фонд не може и по закон не трябва да обещава, са бъдеща доходност и краткосрочни спекулативни печалби на принципа “внеси днес, изтегли утре”. За такива финансови спекулации съществуват специализирани финансови институции и инструменти, които са надлежно регламентирани със съответните закони.
Все пак за събуждане на интереса към доброволното пенсионно осигуряване, такъв какъвто съществуваше през 90-те години, необходимо е пенсионноосигурителните дружества отново да се превърнат в пионери за повишаване финансовата информираност на населението и заинтересоваността и подкрепата от ресорните държавни институции.
Осигуряването на адекватни законови промени е следващото неизбежно предизвикателство. През последните години, особено във връзка с ускоряване на пълноправното ни членство в ЕС, се наблюдава една немного здравословна тенденция – прекомерно местно законотворчество, стигащо до излишно преписване на нормативни документи на ЕС, в съчетание с необосновано бавене на нормативни промени, които са жизненоважни за пенсионната ни система. Това са известните на читателите на в. “Застраховател прес” регламентации, за които пенсионната индустрия настоява вече 10 години:
1. Предоставяне на правна възможност за предлагане на разнообразни пенсионни продукти с детайлно уреждане на фазата на изплащане. В това число влизат и пенсиите, обвързани с жизнения цикъл.
2. Предоставяне на правна възможност за управление на инвестиционни портфейли с различен рисков профил. По този начин осигурените лица ще могат да контролират степента на риск, който са склонни да поемат предвид желаната от тях доходност.
3. Увеличаване размера на данъчните облекчения за участие в доброволен пенсионен фонд. Данъчните облекчения следва да се възприемат от финансовото министерство като свързващо звено между финансовата и социалната сфера. Те не са просто разходно перо за бюджета, а инструмент за стимулиране на спестовност, увеличаване на националния инвестиционен ресурс, увеличаване доходите на населението в третата възраст и облекчаване на фискалния натиск от дефицитите в държавното обществено осигуряване.
Не на последно място съществува и едно ново предизвикателство - съхраняване на преимуществата на националната регламентация в доброволното пенсионно осигуряване. Регламентираният по българското законодателство дизайн на осигурителните схеми с дефинирани вноски и индивидуална капитализация може да осигури сравнителни международни преимущества пред традиционните схеми, от които страните от Западна Европа се отказват в момента. За съхраняване на националните ни конкурентни предимства необходимо е постигането на национално съгласие за необратимост на българския пенсионен модел.
- На какво ви научи кризата?
-На много неща. Но може би най-важното от всички тях е, че винаги може да се работи по-ефективно.Кризата ни научи също и за истинската стойност на перфектното обслужване на клиентите.„ПОД Алианц България” АД разчита на професионализма и фирменото ноу-хау на Allianz SE при преодоляване на финансови кризи.Всеизвестен факт е, че въпреки финансовите и политически катаклизми, настъпили в Европа през 20 век, както и двете национални катастрофи на Германия след Първата и Втората световна война, вече повече от един век няма компания на „Алианц” по света, която да е фалирала.
- Защо хората предпочитат “ПОД Алианц България” АД, а не конкурентите ви? С какво привличате клиентите си?
-Не бих се изразила точно така. Не всички хора предпочитат ПОД „Алианц България”. Иначе щяха ли да съществуват останалите пенсионноосигурителни дружества? А конкуренцията е нещо изключително полезно за непрекъснато усъвършенстване на предоставяните продукти и услуги. В тази връзка особено професионално удовлетворение ни дава фактът, че вече 17 години ПОД „Алианц България” управлява половината от всички активи на доброволните пенсионни фондове в страната. По данни на КФН към 31.03.2011 г. лицата, осигурени в ДПФ „Алианц България”, са 39 на сто от всички осигурени в доброволни пенсионни фондове в България.
Общият размер на всички управлявани от дружеството нетни пенсионни активи надхвърля 1 млрд. лв. В трите вида пенсионни фондове, управлявани от ПОД „Алианц България”, се осигуряват над 864 хиляди лица.
Сигурна съм, че всеки един от тях има своята причина да предпочете ПОД „Алианц България”, а това прави поне 864 хиляди причини.
Не съм в състояние и нямам намерение да ги изброявам сега. По-важното е, че в нас клиентите виждат стабилен и надежден партньор. Всичките ни усилия са насочени към това – да имаме повече удовлетворени клиенти. Всеки човек е уникален и всеки търси нещо неповторимо. Така че въпросът с отношенията ни с клиентите не е въпрос на “привличане”, а на “откриване” на възможност за всеки да намери това, от което има нужда.
- Какви качества трябва да има човек, за да стане победител във време на криза?
-Не бих се съгласила с такава формулировка – “победител по време на криза”. Това звучи малко като “пирова победа”. Кризата беше сериозно изпитание както за клиентите, така и за професионалистите. При това изпитание, което няма нищо общо с почтените условия на конкурентната борба. Просто в един момент се оказа, че всички познати икономически и финансови модели и теории не работят. И те не работят за целия пазар. А това е страшно. Затова дейността на ПОД „Алианц България” през този период не беше само за защита интересите на клиентите, още по-малко за “победа над конкурентите”, а дейност по непосредствено обществено ангажиране с възстановяването на нормалното функциониране на осигурителния пазар. Защото всеки служител на „Алианц” си даваше ясната сметка, че въпросът не е просто да се оцелее, а да се оцелее с професионална почтеност и достойнство. Мисля, че това са необходимите качества, за които ме питате.
- Какви цели си поставихте за 2011 г.?
-На първо място – крепко здраве и професионални успехи на служителите на ПОД „Алианц България”. Убедена съм, че без човешкия фактор и най-перфектната организационна система не би постигнала успех.
На следващо място, съвсем естествено, целта е реализирането на отлични показатели в дейността на дружеството като увеличаване размера на управляваните активи, увеличаване броя на осигурените лица и постигане на разумна положителна доходност за клиентите.
Не на последно място, много важна цел за 2011 г. е осигуряване на необходимата експертна подкрепа на законодателната и изпълнителната власт за усъвършенстване на нормативната уредба в областта на допълнителното пенсионно осигуряване.
Въпросите зададе Йоанна Стефанова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, "История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, "Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 |