Трябва да има възможност за разсрочено плащане на „Гражданска отговорност”

18 Юли 2011 г.,zastrahovatel.com
Мартин Димитров, председател на парламентарната икономическа комисия

- Г-н Димитров, икономическата комисия единствена подкрепи на първо четене новите проектопромени в Кодекса за застраховането. Другите две комисии – транспортната и правната, ги отхвърлиха. Защо само вашата комисия подкрепи тези промени и какво следва оттук нататък?

- За съжаление аз не присъствах точно на това заседание, тъй като пътувах до провинцията. Но моето мнение е, че част от тези промени са недопустими. Не може застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите да се плаща наведнъж, защото много хора изпитват финансови затруднения. Защо да ги караме да плащат наведнъж цялата сума? Трябва да може да се плаща на части. А вече отговорност на застрахователя е да си доурежда плащането на вноските. Другият спорен въпрос е отпадането на стикерите за „Гражданска отговорност”. Според мен това не е нужно и не е европейска практика. Да, приемам премахването на стикерите за „Автокаско” – да не си личи в коя компания е застрахована колата, което да води до някакви нерегламентирани отношения. Например да не се крадат колите точно на дадена компания. Но за „Гражданска отговорност” не го приемам.  Третият спорен въпрос е, че искат застрахователните брокери да внасят 4% от набраните премии в някакъв фонд, което ми се струва начин за ограничаване на конкуренцията. Да се попречи на малките и да се дадат бонуси на големите. Аз вярвам в конкуренцията. Искам всеки да може да прави бизнес в България.

 

- Какво ще се случи оттук нататък с този законопроект?

Аз смятам, че комисията ще има воля между първо и второ четене да коригира някои от тези текстове.

 

- По време на заседанието, на което не присъствахте се очерта желание от страна на депутатите между първо и второ четене да бъде намален броя на разсрочените вноски максимум до 3-4. Представителите на Министерството на финансите също се съгласиха на такъв вариант. Смятате ли, че това е компромисното решение по този въпрос?

- За мен това не е лош вариант. Плащането на четири вноски е нормално. Въпросът е да има възможност за разсрочване. Аз поисках статистика от Комисията за финансов надзор. Според тези данни около 20% от хората плащат само първата и не внасят следващите вноски. Това за мен не е основание да се забрани разсроченото плащане. Не може заради 20% да накажеш останалите 80 на сто, които си плащат всички вноски. Не може заради малка група неизрядни платци да накажеш всички останали.

 

- Кога във времето е нормално да се очаква окончателното приемане на тези промени?

- Аз съм против бързането. По-добре да изпипаме текстовете.

 

- Какво означава това? След лятната ваканция на парламента ли?

- До ваканцията има много време. Окончателното приемане на законопроекта може да стане и през юли.

 

- А има ли някаква вероятност между първо и второ четене да се промени и текста, който регламентира задължението на брокерите да внасят 4% от събраните от тях застрахователни премии в специален фонд в КФН?

- Там е най-спорния момент. Искам да чуя всички аргументи и да видя всички анализи.

 

- Значи засега е ясно само, че ще остане възможността за разсрочено плащане на „Гражданска отговорност”, макар и на по-малък брой вноски?

- За мен това е най-важния въпрос, тъй като засяга много хора. Дори мои роднини си плащат застраховката на части, защото сумата е сериозна. И в това няма нищо лошо. Говорил съм с хора от цялата страна. За тях, особено за живеещите в малките градчета, 200 лв. е сериозна сума. Защо да караме хората да плащат такава сума наведнъж, особено в тази криза? Това не е необходимо.

 

Интервю на Йоанна Стефанова

Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки