Стремим се да осигурим равнопоставеност

27 Септември 2011 г.,zastrahovatel.com
Борислав Богоев, зам.-председател на КФН, ръководещ Управление “Застрахователен надзор” и Евгений Желев, депутат от Коалиция за България

Евгений Желев, депутат от Коалиция за България

 

 

Това са напъни на застрахователите да влязат в здравеопазването

 

Три комисии предлагат да не се приема този законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането. Една от тях е и Комисията по здравеопазването. Причината е, че в този законопроект има един Раздел ІV, който се отнася до здравеопазването и начините на намеса на застрахователя в системата на здравеопазване. Това са текстове, които веднъж бяха отхвърлени в Закона за здравното осигуряване. Сега някак си изведнъж, така по терлички, подобни текстове се промъкват и в този закон. Лошото е, че за втори път това става и с подписа на министър-председателя. Един път отхвърлен законопроект  на Министерския съвет, втори път някак си е предизвикателство към интелекта на народното представителство.

Аз няма да гласувам „за” този законопроект най-вече заради това, че се опитват да вкарат лобистки текстове, отнасящи се до здравеопазването и системата за финансирането му.

Вярно е, че 5 милиарда лв. са си 5 милиарда лв., това са 2,5 млрд. евро. Те са апетитна хапка за застрахователя, който и да е той. Защото това е една първа стъпка.

Само че ние имаме приета друга система – такава, каквато е в страните от Европейския съюз. Това е солидарният принцип в системата на здравеопазването и тя няма нищо общо със застраховането, колкото и двете понятия на английски да звучат приблизително еднакво.

Това са напъни на застрахователите да влязат в здравеопазването още от предишния мандат. Добре направихме, че все още не сме ги пуснали. Защото разликата в системите и в начина на финансиране е изключително голяма.

Ако някой гледа на нас – народните представители, като на пръстови отпечатъци, съжалявам, но според мен вие сте интелигентни, умни хора, най-вероятно имате и позиция, проявете я! Нищо не пречи този законопроект да бъде променен и изчистен от артефактите, които не касаят застраховането и най-вече здравеопазването, и да влезе по съответния ред, защото най-вероятно има и достойнства. Но по този начин, с този опит да ни манипулират аз лично не съм съгласен.

             Затова предупреждавам всички, целия народ, ако ни слуша тук, че някой се опитва да прекара лобистките текстове по този начин – лекичко, по терлички, по малко, по малко. Следващият път ще променим и системата.

Добре е да се знае, но тук няма никой от управляващите от ресорното министерство да каже каква е визията на министерството и на правителството относно системата на здравеопазването и по какъв начин ще се финансира тя. За съжаление не присъстваха и на заседанието на комисията.

 

Борислав Богоев, зам.-председател на КФН, ръководещ Управление “Застрахователен надзор

 

Стремим се да осигурим равнопоставеност

 

Текстовете, които третират здравното застраховане по никакъв начин не засягат здравноосигурителните фондове. Отхвърленият от Народното събрание законопроект касаеше уредбата на здравноосигурителните фондове, а текстовете, които ние предлагаме в настоящия Закон за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането, касаят единствено и само застраховките, които могат да предлагат застрахователните компании. Става въпрос за дефиниции, които и сега съществуват в директивите, но не бяха преведени и не бяха имплементирани в нашето законодателство.

Мъчим се да поставим на равна нога застрахователите, които по линия на Единния европейски паспорт чрез свои клонове предлагат този тип застраховки. Например големи застрахователни компании, тъй като нямат възможност чрез регистрираните си клонове в България да предлагат този тип застраховка, го правят чрез майките си в Германия, Австрия и Италия. Тогава обаче премийните приходи не влизат в компаниите, регистрирани на територията на България, и не се управляват от българските дружества, а заминават директно към централите в чужбина и се управляват от там.

Ще ви дам и някои числа. Премийният приход по застраховката “Заболяване” към 31 декември 2010 г.  е 32,836 млн. лв., т.е. близо 33 млн. лв. В същото време вноските, които се правят към здравноосигурителните фондове, са от порядъка на 52 млн. лв. Вижте за какво съотношение става въпрос!

По никакъв начин с тези текстове не подменяме нито здравната реформа, нито отнемаме възможността за дебат по нея. Искаме и застрахователните компании, които са изцяло български и нямат майки в чужбина, да могат да предлагат по същия начин здравни застраховки, така че да има абсолютна равнопоставеност. Не искаме големите компании да отнемат премийните приходи и да ги управляват в чужбина. В крайна сметка тук са застраховани български лица.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки