Застрахователните брокери призовават да се скъса с продължаващото безредие на пазара

10 Февруари 2006 г.,zastrahovatel.com
Брокерите настояват за участие в изработването на поднормативната база на застраховането

На 26 януари 2006 г. в столичния хотел “Централ – Форум” Асоциацията на застрахователните брокери в България /АЗББ/ проведе своето редовно Общо събрание. Бе изслушан и приет отчетният доклад на Управителния съвет, изнесен от неговия председател доц. Янаки Андреев. Отчета на Контролната комисия за финансовото състояние на организацията направи нейният председател Костадин Пеев.

Обсъден и приет бе и предложеният от Анета Петрова – секретар на АЗББ, бюджет на асоциацията за 2006 г.

На събранието присъстваха доайенът на българското застраховане Лука Доков, журналисти, гости.

Приети бяха и нови членове на организацията: “Велмар Брокер” ООД с управител Юлия Микова, “Георгиев 2000” ЕООД с управител Пламен Георгиев, ЗБ “Прима Инс” ООД с управител Силвия Динева, “Ведис” ООД с управител Диана Ванкова, “Бляк сии брокерс” ЕООД с управител Константин Николов, “УНИ РИСК” ЕООД с управител Йордан Вълов и “АС БГ” с управител Павел Николов.

С тях броят на членуващите в АЗББ брокери стана 48 от лицензирани над 160.

През отчетния едногодишен период могат да се очертаят три основни направления в нашата работа, каза доц. Андреев. Те са: работа по нормативната уредба; оперативна работа на Управителния съвет; други мероприятия. По отношение на работата върху нормативната уредба УС на АЗББ взе решение да се изпрати възражение срещу частта за застрахователните брокери, предвидена в проекта на Кодекса за застраховане, изтъкна доц. Андреев. Документът е бил подготвен с водещата роля на юристката Ирена Цветкова. Изтъкнат бе и приносът при неговото изработване на брокери като Иван Дончев, Евгений Белчев, Юлиян Стамболджиев, Красимир Жечев и други. След множество подготвени и изпратени писма със становища и мнения и с решителната подкрепа на Мариана Костадинова – заместник-председател на Икономическата комисия в Народното събрание, в крайния вариант на кодекса (чл. 155, ал. 1 и 2) бяха включени най-благоприятните за бранша законови изисквания, подчерта доц. Андреев.

Стана ясно, че поради крупния годишен членски внос и предстоящото приемане на България в ЕС на този етап организацията ще се въздържа от по-конкретни действия относно членството си в БИПАР – международната асоциация на застрахователните брокери.

Бе отчетено сериозното участие на АЗББ чрез доклади и изказвания (на доц. Андреев, Петрозар Петков, Юлиян Стамболджиев, Красимир Жечев) по време на миналогодишната конференция по актуални въпроси на застраховането, проведена в Свищов.

В оживените разисквания по доклада и в точка “Разни” участие взеха Костадин Пеев, Весела Букикова, Илианка Илиева, Евгений Белчев, Иван Дончев, Николай Здравков, Красимир Жечев, Йордан Велев, Максим Максимов, Мариана Попова и други.

Някои от брокерите, чиито фирми са на пазара по-малко от пет години, се вълнуваха от предстоящия изпит в КФН, а други – от факта, че все още има хора, за които “брокерският бизнес се намира в най-ниските етажи на застраховането”. Неколкократно бе поставян и въпросът за професионалното израстване и обучение на брокерите, както и за по-компактното им участие на форума в Свищов.

Брокерите категорично настояват за адекватно участие от тяхна страна в изработването на подзаконовите нормативни актове за застраховането, които ще се приемат от КФН до средата на 2006 г.

АЗББ ще предложи на няколко застрахователни компании да разработят специалните условия на задължителната застраховка „Професионална отговорност“ на брокерите, каквато се изисква според новия кодекс, за да бъдат избрани най-благоприятните условия. В единичната полица ще бъдат упоменати всички членове на АЗББ.

Доц. Андреев изтъкна, че най-важно е на пазара да има ред. Вече е достатъчно добре регламентирано кои са брокерите и кои – агентите. Те са наши приятели и колеги, но вече нямат право “да влязат в кой да е магазин и да предлагат застраховка “Гражданска отговорност” едновременно от три компании. Застрахователният агент може да работи само за една компания - било в животозастраховането, било в общото застраховане, както е и в Европа”, обобщи доц. Андреев.

Предлагането на полици на повече от един застраховател от страна на отделни агенти обаче продължава и след 1 януари т. г. Според някои брокери това явление трудно ще бъде ограничено, тъй като регистрирането на едноличен търговец струва 250-300 лв. Брокерите дадоха за пример и веригата застрахователни офиси “SDI груп”, които имали регистрирани четири фирми, работещи съвместно. Повечето присъстващи изразиха становище, че Комисията за финансов надзор е длъжна да упражнява по-строг контрол върху дейността на застрахователните агенти. Такъв контрол не е приоритет на КФН, поясни заместник-председателят на УС на АЗББ и водещ заседанието Красимир Жечев. От надзора твърдят, че застрахователните компании са задължени да контролират агентите си.

Прие се предложение АЗББ да изготви и утвърди образец за сертификат, който ще удостоверява членството на съответния брокер в браншовата организация.

Максим Максимов предложи асоциацията да раздава годишни награди – за застрахователна компания, която работи най-добре с брокерите, или за най-добър български брокер, най-добър чуждестранен брокер, най-добър брокер в различните видове застраховки, най-добър новолицензиран брокер и т. н., като целта е да се популяризира сред обществото дейността на асоциацията, както и мястото и ролята на застрахователния брокер на застрахователния пазар, но по това предложение не бе взето окончателно решение.

Изискания коктейл, който се състоя след събранието, уважиха застрахователи като Надежда Вънтова, Румен Янчев, Румен Гълъбинов, Петър Аврамов, Стефан Софиянски и други.

Славимир Генчев

Снимки

Георги Дерменджиев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки