Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
Жилищата ще се застраховат задължително срещу бедствия, а парите от полиците ще се събират в мегафонд с участието и на държавата. Тази идея обсъждат представители на държавата и на застрахователите, научи “Труд”.
Обмисля се да бъде създаден мегафонд, от който да се покриват щети при големи наводнения и земетресения, съобщи шефът на сдружението “Инициатива за управление на катастрофичните рискове” Румен Гълъбинов. Това е нов вариант на широко дискутирания преди години катастрофичен пул. Идеята излиза отново на дневен ред заради увеличаващата се опасност от природни бедствия в резултат от климатичните промени.
Т.нар. фонд бедствия ще се управлява от държавата, но няма да бъде придатък към бюджета, за да не се ползва за други цели, обясни Гълъбинов. В него ще постъпват парите от задължителни застраховки срещу бедствия на всички жилищни имоти в България. Държавата може да участва с първоначален капитал от 2-3 млн. лева. Световната банка е предложила да даде кредит на България.
По думите на Гълъбинов, ако в страната има 3 млн. жилища със средна застраховка около 10 лв. годишно (виж карето), още на първата година във фонда ще бъдат събрани близо 30 млн. лв. Половината от риска ще бъде презастрахован в чужбина срещу покритие от 150 - 200 млн. лв.
Един от вариантите е българският катастрофичен пул да прилича на турския, коментира Гълъбинов. Там застрахователите не са акционери, а само дистрибутори на полици. Пулът работи вече 10 г. и в момента 40% от имотите в южната ни съседка са застраховани.
|
"Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 "Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 "Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 |