Председател на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Системата „бонус-малус“ остана в зоната на здрача
IBM и Гаранционният фонд обявиха съвместен проект за изграждане на интелигентна система за автомобилни застраховки в България по време на традиционния годишен форум „Към интелигентна България” на компанията IBM, който се състоя на 14 септември тази година. Всъщност става дума за така дългоочакваната система „бонус-малус“. Усъвършенстваната информационна система ще донесе на застрахованите лица и застрахователните компании по-бързо клиентско обслужване, намален риск от измами и по-ниски застрахователни премии. Системата ще позволи на застрахователните компании да извършват онлайн проверка на цялата необходима информация, касаеща полиците по задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, стана ясно от публикуваната в медиите информация.
Интелигентната система, базирана на софтуер, хардуер, услуги и технологии за бизнес анализ на IBM, ще подобри ефективността на застрахователния процес. Системата ще позволи вземането на по-прецизни и бързи решения, намаляване на разходите, подобрение на застрахователната услуга и редуциране броя на неправомерно подадените искове. Водачите без провинения ще бъдат бонусирани с по-ниски застрахователни премии благодарение на интеграцията на различни източници на информация, в това число и архивите на КАТ, се казва още в публикациите по темата.
Решението, което Гаранционният фонд предпочете пред останалите конкурентни решения, ще позволи на българските автомобилни застрахователи да оптимизират работата си, да намалят риска и да контролират по-успешно разходите си, коментира Борислав Михайлов, изпълнителен директор на Гаранционен фонд. За нас е изключително важно да можем да обединим данните от различни източници, което ще ни даде възможност за ефективно наблюдение и координация на постъпващите застрахователни искове. Това ще е от полза както за застрахователите, така и за водачите на МПС, допълва той.
IBM работи с компании и правителствени организации в сферата на финансовите услуги навсякъде по света за налагането на интелигентни системи, които използват смарт технологии, водещи до повишаване на оперативната ефективност, фокусиране върху клиентите и по-добър риск мениджмънт, коментира Александър Раков, генерален директор на IBM, България. По думите му проектът в Гаранционния фонд използва IBM интегрирани комуникационни услуги и включва цялостна поддръжка на системата. Това е една от най-сложните информационни системи в страната, която поддържа най-високи стандарти в сферата на автомобилното застраховане, обяснява той.
За да бъде даден реален старт на системата „бонус-малус“ обаче е необходимо изграждането на системата да бъде регламентирано и облечено със съответния законодателен акт. Депутатите отхвърлиха Закона за изменение и допълнение на Кодекса за застраховане, чийто вносител беше Министерският съвет, нов проект кога ще има не се знае. Именно в отхвърления проект се предвиждаше информационната система за електронно издаване на полици по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите да включва и система за коригиране на застрахователната премия в зависимост от поведението на водача при движение по пътищата и/или причинените щети (система „бонус-малус”), изискванията към която да се определят с наредба на Комисията за финансов надзор. Надзорът беше не по-малко изненадан от отхвърлянето на проекта, предвид на това, че в приетата от комисията програма за нормативната й дейност за второто шестмесечие на 2011 г. в частта, касаеща Управление „Застрахователен надзор” ,беше заложено системата „бонус-малус” да бъде приета на заседание на Комисията за финансов надзор на 21 декември 2011 г. С промените в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 42 от 2010 г. за изграждането и поддържането на информационна система за оценка, управление и контрол на риска, в т.ч. за издаване на полици по задължителните застраховки по чл. 249, т. 1 от КЗ, ще бъде въведена унифицирана система за коригиране на застрахователната премия в зависимост от поведението на водача при движение по пътищата (система „бонус-малус”). По този начин ще бъдат премахнати многообразните и понякога странни критерии за даване на отстъпки от застрахователната премия, се посочва в графата за очакваното въздействие от нормативния акт. Очаква се още да бъде утвърден принципът на справедливост по отношение на застрахованите, тъй като добросъвестните и внимателни водачи ще бъдат „възнаградени” с по-ниска премия, а тези, които не спазват правилата за движение и съответно причиняват ПТП, ще бъдат „санкционирани” с по-висока премия.
Така на практика пред старта на системата „бонус-малус“ стоят много неизвестни
Освен законодателната инициатива не по-малко важни са и критериите, които ще се имат предвид при определяне размера на дължимата премия. В момента застрахователите са ангажирани почти изцяло с електронното издаване на „Гражданска отговорност“, където все още има неща, които трябва да се напаснат, така че критериите остават на по-заден план. Застрахователите все още не са взели единно решение за критериите, които трябва да залегнат при въвеждане на системата „бонус-малус“. Резонен е въпросът как ще бъдат оценявани собствениците на автомобили, които не са правоспособни водачи. Този въпрос няма да стои на дневен ред, ако „Гражданска отговорност“ се купува от всеки водач, а не за колата. Друг не по-важен въпрос е какъв ще бъде размерът на премията за служебни автомобили, които се управляват от различни служители на компанията.
Не по-малко важно е да се стартира и процесът по събирането на информация за платените щети, към момента законодателно е регламентирано събирането на информация само за тоталните щети. По линия на КАТ пък се обменя информация за пътнотранспортните произшествия.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005 "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 |