Либерализирането на тарифите доведе до силна конкуренция

10 Февруари 2006 г.,zastrahovatel.com
ЙОРДАН ГЕНЧЕВ - ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА ЗПД “ВИТОША” АД

1. Какво е вашето впечатление от текущия в момента процес по сключване на задължителна застраховка “ Гражданска отговорност” на МПС ? Оправдават ли се вашите очаквания, че либерализирането на тарифите може да доведе до нелоялна конкуренция и дали според вас надзорната институция ще успее да овладее ситуацията на пазара?

2. Какви условия предлага вашето дружество по тази застраховка, съгласно новите постановки в Кодекса за застраховане и обновената Наредба № 18?

1. Процесът по сключване на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите (както вече се нарича според Кодекса за застраховане) за 2006 година, започнал в края на 2005 година, според мен се характеризираше преди всичко с ежегодната истерия, подхранвана от електронните медии и ежедневната преса (в това число НЕ влиза в-к “Застраховател”), на тема “Кой застраховател каква премия предлага и какво намаление на премията прави”. За съжаление не се оправдаха очакванията, че с позволяване на краткосрочни тримесечни застраховки чрез изменението на Закона за застраховане от края на 2004 година т.н кампания по „Гражданска отговорност” ще се “размие” във времето. Аз се надявам обаче, че това ще е била последната “кампания” и че по-нататък процесът по сключване и подновяване на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите ще се превърне в рутинна дейност, без емоции и истерии. Либерализирането на тарифите доведе до силна конкуренция и борба за пазарен дял. Не мога да твърдя, че конкуренцията бе нелоялна, тъй като няма доказателства за това от компетентните органи - Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за финансов надзор - Управление “Застрахователен надзор”. Имам силни съмнения, че тарифите на някои застрахователи са построени на здрава актюерска основа, но пак нямам доказателства за противното. Особено ми е интересно дали и как е взето предвид, че претенции (искове) по събития, настъпили тази година, ще се предявяват до края на петгодишния давностен срок и колкото по-късно се предявят, толкова по-големи ще бъдат, а и съдът ще присъжда все по-високи обезщетения, т.е. обезщетенията след четири-пет години ще бъдат близо до минималната застрахователна сума. А е лесно да се сметне колко застраховки по 40 лева трябва да се направят (абстрахирам се от агентското възнаграждение и административните разноски), по които да няма претенции, за да се плати една претенция за 1 200 000 лева!

2. ЗПД “Витоша” АД предлага тази застраховка “по условията и за минималните застрахователни суми, които са в сила през срока на валидност на застраховката съгласно действащото законодателство”. Текстът в кавички изрично е отпечатан на всяка полица. Това означава, че застраховката се предлага и сключва стриктно по условията, съдържащи се в Кодекса за застраховане – чл. 257 и следващи, и изменената Наредба № 18.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки