От България вече не се очаква, а се налага да приложи директивите

22 Февруари 2012 г.,zastrahovatel.com
Борислав Богоев, заместник-председател на КФН, ръководещ Управление „Застрахователен надзор”

- Господин Богоев, Европейската комисия изрази загриженост, че България „не прилага Първа и Трета директива относно застрахователната дейност, различна от застраховане по отношение на дружествата за доброволно и здравно осигуряване. Според ЕК това е предпоставка за недостатъчно пруденциално регулиране и недостатъчен надзор в застрахователния сектор. Как бихте коментирали тази забележка под формата на „мотивирано становище“ на ЕК?

- Дори преди откриването на наказателната процедура срещу България във връзка с уредбата на дейността по доброволно здравно осигуряване ние сме сезирали компетентните български институции, че има риск от такава процедура. Когато се запознахме с аргументите на Европейската комисия при стартирането на процедурата, установихме, че те напълно се припокриват с нашите аргументи, така че и сега не намираме аргументи, които да противопоставим на тези на Европейската комисия.  

 

- Според изявлението страната ни възпрепятства трансграничните инвестиции, както и създаването на равнопоставени условия на конкуренция на пазара на здравното осигуряване. Свободното движение на капитали също е една от „критикуваните области“ в становището. Бихте ли формулирали какви са основните промени, които ЕС изисква от България да бъдат направени?

- От България вече не се очаква, а се налага да приложи директивите по общо застраховане към дейността на дружествата за доброволно здравно осигуряване. Още през миналата година с участието и на експерти от Комисията за финансов надзор беше изготвен и приет от Министерски съвет законопроект, с който да бъде решен проблемът с наказателната процедура. Така или иначе, този законопроект не беше приет и се стигна до последващата фаза от процедурата за нарушение.

Чрез прилагането на застрахователните директиви към дейността на дружествата по доброволно здравно осигуряване автоматично ще бъде решен и въпросът с ограничението пред свободното движение на капитали, което е и нарушение на Договора за функциониране на Европейския съюз. Ако бъде възприет различен от пълното прилагане на застрахователните директиви, то тогава трябва да се предвиди специална уредба, която да реши този проблем - а именно да отпадне одобряването на инвестиране на средства в чужбина и да бъде променен режимът за инвестиране на здравноосигурителните резерви.

 

- Срокът, в който трябва да бъде получен „задоволителен отговор“, е два месеца, след което въпросът може да стигне и до Съда на Европейския съюз. Считате ли, че българската страна ще успее да реагира достатъчно бързо, от кои институции и организации ще зависи това и какъв според вас е рискът да се стигне до санкции?

- Що се отнася до Комисията за финансов надзор съобразно нашите правомощия ще направим всичко възможно да бъде защитена репутацията на България и да се избегне плащането на санкции. Необходимо е да се има предвид обаче, че Комисията за финансов надзор няма правомощия за законодателна инициатива, така че ние ще подкрепим компетентните други държавни органи и институции с нашата експертна и техническа експертиза, когато такава ни бъде поискана от тях.

 

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000
orange_li
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998