"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Председател на Надзорния съвет,
-Господин Янчев, вие бяхте първият човек, изразил подкрепата си за вестника, подписвайки първия договор. Доказали сте след това готовността си да подкрепите и помагате на този вестник, интуитивно ли беше това ваше усещане?
- Не само, винаги разчитам на интуицията, но в конкретния случай, връщайки се 18 години назад във времето, по-скоро вярвах, че не може да има застрахователна дейност, да се оформя нещо като пазар и да няма специализирани издания. Навсякъде по света сериозните издания помагат на бизнеса да си свери часовника. Следователно, колкото и да сме малки, без специализирана литература очевидно не можем. Ето защо за такъв вестник има място и той, както видяхме, се наложи. Едва ли сега ще намериш някого от професионалните среди, а и не само, който би твърдял нещо друго. Така че стъпките са били добри, в правилната посока.
-Спечелихме ли с това, че единствени ние се насочихме към специализираната информация?
- Спечелихте, спечелихме, защото в. „Застраховател прес“ е специализирано издание и в него няма място да се пише какво се случва в Северна Корея или в Южна Африка. Разбира се, освен ако там няма събития, свързани със застраховането,но то тогава нещата са други.
-Вие казахте, че с това издание трябва да си сверяват часовника преди всичко тези, за които е предназначен - читателите, в случая по-голямата част от тях застрахователите. Ще направя едно признание - безкрайно съм ви благодарен, че през всичките тези години ние си сверяваме часовника с вас. Стана ясно, че вестникът е полезен и че през всичките тези години е необходим. Но какво още според вас трябва да направим, тъй като много ще се радваме, ако дочакаме 20-годишнината?
- Според мен усилията трябва да са в две посоки. Може би първата е това, което намира място в различните рубрики във вестника, да има още по-силен анализаторски характер и да се търси повече от едно мнение. Защото няма човек, който да е винаги прав, независимо от опита и рутината, която има. Добре е винаги да има повече от една гледна точка, тъй като много пъти тези, които го четат, са склонни да приемат нещата за монета с една страна, което не помага особено. Във вестника е имало редица случаи, в които много от материалите са професионално написани, с достатъчно статистическа информация и друга информация и ние сме ползвали част от нея. Така вестникът може да стане малко по-жив. Втората посока е свързана с това, че светът е много динамичен, навлизат нови технологии и това по някакъв начин трябва да се отрази на списването и правенето на вестника. Може би в последно време виждате, че все по-голям брой вестници и телевизии имат свои издания в някакъв он-лайн режим. Това може би ще направи вестника още по-комуникативен. Няма да е необходимо да го чакаме с нетърпение да минат две седмици, за да излезе, а ще можем да го ползваме веднага.
Разбира се, във вестника следва да присъства и темата за европейското законодателство. Въпреки че на неговите страници много пъти сме споделяли, че застраховането е една от дейностите, където понятието „глобализация“ намира място доста отдавна и може би е една от първите дейности не толкова по линия на самото застраховане, колкото по линия на презастраховане. Това дава чудесни възможности да следим какво става в света, защото светът не свършва с Европа, а и не започва с Европа. Ние знаем много малко например за Далечния Изток, за Китай. Какво знаем за Съединените американски щати? В Европа нещата като че ли... не казвам, че се опростяват, но когато определени неща влязат в устата на неподходящи хора и започнат да се цитират само регламенти и директиви, ситуацията излиза извън контрол. Застраховането не е точно това. Хубаво е да има регламенти и правила, но идва момент, в който започваш да се губиш. Далеч съм от мисълта, че всичко трябва да приемаме за чиста монета и че каквото е прието като регламент, то е най-доброто.
|
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 |