Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
член на УС
-Г-жо Димоларова, какви са предизвикателствата, които поставя пред българския пазар новата директива Solvency II?
-Усилено чета и се подготвям, защото ни предстои работа в новата работна група в КФН за доработване на кодекс. Предстоят много сериозни промени.
-Да, няма вече никакво време. Европейската икономическа общност много по-явно се тресе от въпроси и дискусии, свързани с тази директива, а в България нещата сякаш са твърде тихи. Защо е така според вас?
-Нормално е. Аз не го намирам за странно, защото една значителна част от нашите компании са част от големи структури и те нямат право на импровизация в тази област. Групите създават вътрешногрупови правила и изисквания. Така че дейността на тези дружества в значителна степен вече е регулирана, независимо че в нашето законодателство нещата не са променени. В някои от тези компании, които са част от големи международни групи, новите регулативни правила вече действат, защото изискванията на вътрешногрупово ниво са такива.
-Но в България проблемите на новите правила не се дискутират.
-Истината е, че ние сме малък пазар, с малки възможности за лобиране навън и с недостътъчно самочувствие за лобиране. Сблъсъкът е на гигантски лобита в рамките на Европейския съюз. Solvency II среща много голям отпор от големите корпорации, от големите групи застрахователни. Така че дискусионното поле е пренесено там. Ние нямаме такъв дебат тук, в България, поради простата причина, че нашите компании няма да имат много голяма свобода и възможност за преценка кои от подходите в директивата да бъдат възприети и как да бъдат спазвани правилата в директивата.
-Нещо конкретно ли имате предвид, или говорим за общите правила?
-Говоря по принцип. Нещата са много сложни и не са безспорни. Текат много спорове. Ненапразно прилагането на директивата се отлага, а и текат разговори за ново отлагане. Това също е знак, че планираните промени не са толкова лесни и прости.
-А как стои въпросът с транспонирането на новите правила в България?
-Аз мисля, че с измененията на кодекса и необходимостта всичко да бъде транспонирано ще започнат да се случват нещата и да си идват на мястото. Твърде рано е да се говори конкретно по простата причина, че не знаем за колко време и как ще бъде отложено прилагането на директивата.
-Опасенията обикновено са, че няма да има достатъчно административен капацитет не само на ниво регулатор, но и на ниво компании. Дъщерните компании в България ли са единствените, които имат шанс да се адаптират без проблем?
-Със сигурност изискванията при тях са по-строги, дори понякога са по-строги, отколкото тези на регулаторния орган и на застрахователите.
За момента обаче изискванията, поставяни от новата директива, не са безспорни и на ниво Европейски съюз. Ние само регистрираме техните борби и битки и те се пренасят на наша територия. Страшно много са проблемите от създаването на ЕС до сега. Ние не водим този дебат тук, не го коментираме, но европейското законодателство не е безспорно, не е безпротиворечиво, а европейските директиви - още по-малко.
|
"Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 "Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 |