Председател на Съвета на директорите и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Налагаме самата идея за животозастраховане сред българите
- Г-н Логофетов, какво помогна за трайното настаняване , за развитието и добрите резултати на ЗАД “Граве България” през изминалите 6 години?
- За нас е важна подкрепата и уникалното ноухау от страна на компанията майка - австрийският концерн “Граве Груп”. Важни са ясната политика, философията и наложените стандарти в работата, които възприехме и приложихме в българските условия.
От изключително значение обаче за всеки успех е “човешкият фактор”. За трайното ни позитивно налагане на българския застрахователен пазар допринасят хората, които работят за ЗАД “Граве България”. Използвам случая да благодаря на служителите в администрацията на дружеството, както и на тези, които реализират продажбите на нашите продукти, защото без тях този успех би бил невъзможен.
- Кои бяха основните успехи, трудности, тенденции през цялото това време?
- Първата трудност беше самият старт на дружеството. В течение на годините сме имали и известни спънки, и проблеми, но сега от разстоянието на времето те ми изглеждат незначителни. За нас основната цел е налагането на определен стил на работа на българския пазар – налагане дори на самата идея за животозастраховане сред българите. Когато стъпихме на този пазар , две-три години след тежката криза, която преживя българската икономика, времето не бе така добро за развитие на дългосрочен бизнес. Затова бяхме компания, която предлагаше нещо напълно ново на пазара – дългосрочно животозастраховане. Нужно бе да върнем доверието у хората да инвестират в дългосрочни програми своите пари, и то във време, когато повечето хора се замисляха за ежедневното си съществуване.
- Какви са предварителните финансови резултати на дружеството за 2005 г. – премии, пазарен дял, печалба?
- Ръстът в премийния ни приход спрямо 2004 г. е 35 на сто. За нас това е много добър резултат, защото става дума само за дългосрочно животозастраховане. Все още нямам информация за приходите на другите застрахователи, но предполагам, че пазарният ни дял ще е около 5 процента. Премийните ни приходи са от порядъка на 7 730 000 лв., което е ръст от над 2 млн.лв. спрямо предходната 2004 година.
- Какво предстои през тази година и как бихте обяснили разширяването на дейността на дружеството из страната?
Наскоро открихте такъв офис в град Бургас…
-Основен приоритет за нас през 2006 г. е разширяването на мрежата от клонове за продажба на продуктите ни из цялата страна. След офисите ни в София и Пловдив в началото на февруари т.г. открихме нашия трети офис в град Бургас. Идеята е до края на годината да имаме още 2-3 нови дирекции за продажби в страната, като първата ще стартира до месец.
В Бургас стартирахме още в края на миналата година, когато бяха назначени и първите служители. Там работят съвсем малко хора, но реализираните резултати през тези два месеца са много добри. Вече имаме двама мениджъри на екипи, още двама потенциални мениджъри на екипи, както и консултанти, които преминаха курс на обучение и започват активна работа. Офисът се намира в центъра на Бургас до една от най-оживените търговски улици – ул. “Богориди”. Големият потенциал на този регион ни подтикна да разширим присъствието и бизнеса си в Бургас, който е един от най-бързо развиващите се центрове, в т.ч. и с най-успешна туристическа индустрия по Черноморието.Това рефлектира върху икономиката и доходите на хората, бизнесът там се развива активно.
- Има ли някаква промяна в портфейла на дружеството и кои са новите продукти, които налагате на пазара най-успешно?
- Няма промяна в политиката ни по отношение на продуктите. Продължаваме да предлагаме предимно дългосрочни спестовни застраховки “Живот”. Акцентът в момента пада върху най-новия ни продукт, който размести пластовете в продукцията на дружеството – програмата “Граве Комфорт”. Тя се предлага успешно както от собствените ни дирекции за продажба, така и от основния ни партньор “Евролайф България” под названието “Евро Комфорт”. Това е спестовна застраховка “Живот” за срок между 10 и 25 години със застъпен здравен елемент. Полицата покрива риска от 9 тежки заболявания и е от типа на застраховките за критични болести. Като добавка се предлагат и допълнителни покрития срещу злополука, болничен престой, инвалидност, смърт от злополука.
- Може ли да се твърди, че до голяма степен резултатите на ЗАД “Граве България” се дължат на успешната работа на застрахователните ви посредници и кои са основните ви партньори?
- Да, успехите ни се дължат както на собствените ни структури за продажби, така и на нашите партньори. Брокерската фирма “Евролайф България” е нашият най-значим партньор и съответно реализира основна част от продажбите на полиците ни. Друг наш партньор е “Еврогарант България” , а също така работим и с още няколко брокерски фирми.
- Към кого е насочена вашата застрахователна дейност – към корпоративни клиенти или към индивидуални граждани, като имам предвид, че става дума за дългосрочно животозастраховане?
- Структурата на портфейла ни определя насоката ни – към индивидуалните клиенти преобладаващо. Това обаче не изключва корпоративните клиенти. Те също могат да купуват нашите продукти, но малко по-унифицирани като покрития, продължителност, застрахователни суми. Подобен тип застраховки не могат да бъдат твърде гъвкави, но осигуряват много по-сериозна защита и покритие за самия работодател от масовите чисто рискови едногодишни застраховки “Живот”. При тях няма индивидуална възраст на клиентите, индивидуални покрития и суми, а всичко е усреднено. Единствените критерии са рисковите класове за определените професии.
Радостно е, че към новия ни продукт “Граве Комфорт” проявяват интерес и корпоративни клиенти, мениджъри, които познават добре името на австрийската “Граве Груп”. Радостно е, защото става дума за дългосрочна инвестиция, а има мениджъри, които са с по-модерно мислене и проявяват грижа към своите служители, като ги застраховат за своя сметка. Това е много добра форма за допълнителна мотивация и бонуси към служителите, защото ги защитава от евентуално настъпващи болести или злополуки.
- Какви са тенденциите в животозастраховането според вас има ли известно повишаване на животозастрахователната култура на българите през последните една-две години?
- През последните две години се вижда трайна тенденция за увеличаване ръста на животозастраховането, което говори за по-голям интерес от страна на клиентите към животозастраховането. Ръстът през тези години се движи около 30-40 на сто. Надявам се, че и през следващите години ще се запази тенденцията за разширяване на пазара.
Известно преструктуриране на компаниите, както и пренастройването на дейността им до една година ще има във връзка с влизането в действие на Кодекса за застраховането. Той налага нови изисквания по отношение на капитала, на обучението на застрахователните агенти, на представянето на информация в надзорната институция – КФН за всички застрахователни посредници и агенти на компаниите, полагането от тях на квалификационни изпити и др. Целта е подобряването на контрола над застрахователния пазар.
Разбира се, всичко това няма да окаже съществено влияние върху дейността на ЗАД “Граве България”. Нашите полици и заявления, както и метод на работа и в момента са съобразени с изискванията, поставени в новия застрахователен кодекс. Това е така, защото сме се придържали към австрийската практика, визирана до голяма степен в новия нормативен документ.
-Има ли нещо в данъчната политика, което е тревожно за мениджърите на животозастрахователни компании?
- Желателно е да има повече преференции в данъчната политика на животозастраховането, особено когато става дума за дългосрочни застраховки. Това са продукти, които генерират по-сериозни инвестиции от страна на застрахователите в самата държава, инвестирайки в държавни ценни книжа , облигации и други финансови инструменти. Би могло да се намери по-добра формула за стимулиране на тази дългосрочна дейност, нещо което ще повиши интереса към продуктите, оборотите на компаниите и респективно постъпленията в държавата. Конкретното предложение е да отпадне данъкът при изтичане срока на тези дългосрочни животозастрахователни програми.
Интервю на Илеана Стоянова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , |