Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Вярваме в необходимостта от Solvency II и че кризата ще ни сплоти
-Г-н Сандерс, как „Ахмеа“ и нейната дъщерна фирма в България –„Интерамерикан”, се справя с подготовката за въвеждането на новата директива Solvency II?
-Ние вярваме в „Платежоспособност 2“, както и в необходимостта от въвеждането на директивата. Развиваме проактивно Solvency II - решения в рамките на нашата компания, но вярваме, че тези процеси изискват и отнемат време. В това отношение регулаторите играят важна роля и това, което е видно, е, че към настоящия момент регулаторните органи не са достатъчно уеднаквени. Има разлики между различните държави и различия в прилагането на правилата. Това притеснява всички. Според мен последователният подход е от изключителна важност.
В същото време виждаме, че регулаторите имат и други проблеми като например проблемите свързани с фалита на Гърция и необходимостта от рекапитализация на индустрията. Има и проблеми от изключителна важност, свързани с избистрянето на детайлите в новата директива Solvency II.
-А как българската компания се подготвя за въвеждането на директивата?
-Ние вече сме доста добре подготвени, по мое мнение сме лидер на българския пазар в това отношение и аз съм щастлив от този факт. Очаквам останалите участници на пазара да ни последват. Тук трябва да подчертая, че българският регулатор ще трябва да изиграе ключовата роля в този процес.
-Каква формула ще използвате?
-Ние работим върху варианта за стандартна и вътрешна формула. По принцип обмисляме и двата варианта на ниво група, но за България ще се работи по стандартната формула.
-Всички тези нерешени въпроси, които се обсъждат в Европа, са доста сложни и комплексни. Мислите ли, че сроковете, които се поставят в момента, ще се спазят? Ще бъде ли достатъчно времето, или за пореден път ще се отложи въвеждането на новите правила?
-Аз вярвам в Solvency II, вярвам в Обединена Европа и вярвам, че настоящата криза ще ни доведе до обединяване, но все пак това неминуемо ще отнеме доста време.
1330 зн.
Румяна Миланова, член на УС и директор „Презастраховане“, „Булстрад”
Проблемът е, че има прекалено много специалисти и изисквания
-Г-жо Миланова, очаквате ли драстично да се промени българският и европейският пазаер след приемането на новата директива Solvency II?
-За този проект, Solvency II, се говори много отдавна, но в момента отново се очаква прилагането му да се отложи. Той трябваше да влезе в сила през настоящата година – 2012. Отлагането, което се наложи, бе с още една година.
По принцип всичко, което се предвижда да бъде въведено като промени, е много добро като замисъл, но има много фини детайли. Те трябва да се прецизират, да се „напаснат“.
-Това ли е според вас основният проблем, с който се сблъскват специалистите, които се занимават с усъвършенстването и подготовката на финалния вариант на директивата?
-Да. Освен това не може всички да се поставят под един знаменател. Въпреки че има много модели, почти всички компании изработват свои собствени.
-Това е на европейско ниво, а как стоят нещата в България?
-За България не е ясно дали ще има предписание от КФН, но явно има някакъв проблем на европейско ниво, за да се отлага въвеждането на директивата от година на година. Има много изписано на тази тема, много се коментира. Там е проблемът, че има прекалено много специалисти, прекалено много изисквания.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. |