Очаквам разумът да надделее над емоциите

12 Ноември 2012 г.,zastrahovatel.com
Данчо Данчев, председател на УС на Асоциация на българските застрахователи

            - Господин Данчев, как ще коментирате състоянието на пазара на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и можем ли да определим като тревожно случващото се на този пазар по линия на намаляване на тарифите от страна на някои застрахователни компании?

            - Случващото се е наистина тревожно. Вярвам, че намаляването на цените по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите от страна на някои компании е продиктувано от бързи и импулсивни решения, и считам, че в много скоро време те ще осъзнаят, че са допуснали грешка. Фактът, че пазарът години наред е на загуба от продажбата на задължителната полица, от една страна, и от друга, че лимитите на отговорност по застраховката се увеличиха двойно от средата на тази година са безспорни аргументи да се вземе решение, че цената най-малкото не трябва да пада, а напротив, да се увеличава. Така че тревогата в нас я има и аз искрено се надявам, че в най-скоро време ще бъдат взети правилни мениджърски решения от страна на тези застрахователни компании.

 

            - Считате ли, че при така създалата се ситуация съществува опасност застрахователни компании да изпаднат в неплатежоспособност и да обявят фалит?

            - Такава опасност винаги съществува особено след фалита на AIG. Всички ние доскоро смятахме и продължаваме да смятаме, че за една мултинационална компания не е проблем да резервира загубите, да увеличи капитала и т.н. Практиката обаче доказа обратното, а именно, че дори мултинационалните компании може да имат проблеми.

            Разбира се, не трябва да забравяме, че на свободния пазар всеки има правото да работи по начин, който счита за най-добър. Въпросът е дали това поведение на конкретен участник на пазара няма да го доведе в бъдеще до загуби и доколко този участник тогава ще бъде в състояние да ги покрие. 

 

            - Отделни застрахователни компании официално рекламират ниските си тарифи с цел да привлекат повече клиенти, на практика това не е ли в противоречие с усилията на компаниите, които се опитват да налагат стабилна позиция по отношение на „Гражданска отговорност“?

            - „Гражданска отговорност“ е застраховката, която е с най-голям обем на българския застрахователен пазар, респективно тя е и източникът за най-бързо cash flow. Така че на база нуждите и положениeто в компанията си всеки сам взема съответните решения. Аз лично не мога да бъда съдник за това кое е морално и кое аморално, тъй като в годините смело мога да кажа, че не е имало компания, която да не е изпадала в подобна ситуация, както и че не е имало компания, която впоследствие да не е осъзнала, че е допуснала грешка. Това е една ужасяваща въртележка, в която често попада всеки от нас, едни по-късно, други по-рано. Преди четири-пет години в някаква степен и компанията, която управлявам - ЗАД „ВИКТОРИЯ“, беше леко по-активна по този бранш и две-три години след това плащахме, и то много, за това наше решение. Надявам се, че съвсем скоро мениджърите на застрахователните дружества ще надделеят емоциите си и отново разумът ще бъде водещ при вземането на едно или друго решение.

 

            - Доколкото знаем, по инициатива на Управителния съвет на Асоциация на българските застрахователи беше организирана среща, на която бяха поканени и представители на Комисия за финансов надзор. Кои бяха основните теми на дискусията?

            - Разисквахме доста теми. На среща присъстваха представители на всички застрахователни компании и на Комисия за финансов надзор. Една от  темите беше проблемът, който имаме в Национално бюро на българските автомобилни застрахователи с т.нар. guarantee calls, или искания за гаранции. Ние сме държавата с най-много искания за гаранции в Европа. Факт е, че проблемът със забавените плащания от страна на някои застрахователни компании все още съществува. За тази цел смятаме, че трябва да се свика общо събрание, за да се направят промени в устава и ако се налагат, и промени в Управителния съвет.

            Друга тема на срещата беше какво ще бъде поведението на всички застрахователи по време на тазгодишната кампания по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Всеки един от нас изказа мнението, че такова поведение със сваляне на цени е неразумно. Да се надяваме, че в тази кампания премията по застраховката ще запази сегашните си нива и няма да падне.

 

            - В такъв случай да очакваме ли корекции в посока нагоре в тарифите на някои от застрахователните компании?

            - Това е волеизявление от страна на компаниите, но в крайна сметка всеки сам решава каква да бъде неговата политика при продажбата на задължителната застраховка. Предстои да видим и какво ще предприеме Комисията за финансов надзор, за да запази тази стабилност на застрахователните компании.

 

            - Докъде и може ли Асоциация на българските застрахователи да повлияе върху поведението на участниците на пазара на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“?

            - Можем да влияем само като говорим помежду си, по никакъв друг начин.

 

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки