Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Технически директор
Новата т.нар. „джендърна“ директива на Евросъюза, встъпваща в сила на 21 декември и изравняваща цените на застраховките за мъже и жени, ще доведе до ръст на цените на полиците за нежната половина на човечеството, населяваща пределите на най-стария континент. Това ще принуди около една четвърт от представителите на слабия пол да се откажат от ролята си на шофьори, това сочи допитване на портала Uswitch.com.
Около 13 на сто от запитаните жени са заявили, че застраховките ще станат прекомерно скъпи за тях. Още 11% имат намерение да продадат автомобилите си, а 35% са заявили, че ще свият личните си разходи, за да могат да си позволят застраховката. Още 5 на всеки сто отговорили жени ще заемат пари, за да си купят застрахователна полица.
Независимо от неблагоприятните последици върху жените автомобилисти две трети от мъжете – 66%, считат, че „джендър нововъведенията“ са били необходимост. Една пета от мъжете са посочили, че през цялото това време, докато е действало неравенството, те са заплащали свръхцена за полиците си само заради принадлежността си към силния пол и това по тяхно мнение е нечестно. Почти половината запитани представители на силния пол наричат това положение дискриминация.
Допитването показва, че около две трети от запитаните жени не могат да преценят колко може да нарасне цената на тяхната застраховка след встъпването в сила на новия закон. В същото време 43% предполагат, че този ръст ще бъде около 15%, а в същото време самите застрахователи прогнозират ниво на ръста около 25%.
Мъжете обаче са съвсем далеч от тези проблеми, повечето не са се замисляли как новата джендър-политика на застрахователите може да повлияе на живота им. Около 16% грешно са предположили по време на допитването, че за тях стойността на застраховката може да нарасне.
Информационният портал отбелязва обаче, че дамите все още имат време да „икономисат“ от застраховката си. За това е нужно да съумеят да купят полица за следващата година до 23 декември. Само 23% от участниците в допитването обаче възнамеряват да го направят. Повече от половината – 54%, са отговорили, че предпочитат да рискуват и да планират този разход за следващата година.
|
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 |