ЗД „Евроинс” АД стои добре на българския общозастрахователен пазар

27 Май 2013 г.,zastrahovatel.com
Антон Пиронски, изпълнителен директор на ЗД „Евроинс” АД

 

 - С какво настроение изпратихте старата и посрещнахте новата 2013 година, г-н Пиронски? Какво ви донесе изминалата 2012-а, тоест каква е равносметката от положените усилия от екипа на ЗД „Евроинс” АД през 12-те месеца, които са вече история. Става дума все пак за предварителните резултати, каквито имате?

- Както 2011 г. и 2012 г. беше изключително добра за ЗД „Евроинс” АД. Постигнахме ръст на брутния премиен приход от 12.5% при спад на пазара по общо застраховане от 2.1%. Най-съществено увеличение на записаните премии от 33.3%  бележим по застраховка „Гражданска отговорност”, свързана с притежаването и използването на МПС, в резултат на водената от дружеството политика за постепенно повишаване на средната цена по застраховката. Нараснал е и пазарният дял на компанията - от 5.2% през 2010 г. и 5.6% през 2011 г., на 6.4% - през 2012 г.

Нетният финансов резултат за 2012 г. е също много добър - реализираме печалба от  524 хил. лв., като нетните технически резерви са увеличени с 9.5 млн. лв., което представлява ръст от 17.3% спрямо 2011 г.

И през 2012 г. дружеството води политика на повишаване на качеството на обслужване на нашите клиенти чрез усъвършенстване на общите условия по застраховките и разработване на нови продукти, ориентирани към пазарното търсене; периодични продуктови обучения на служителите в цялата клонова мрежа и на застрахователните посредници; провеждане на промоционални кампании; автоматично тарифиране при електронно издаваните полици от дружеството и др.

Тези резултати показват, че ЗД „Евроинс” АД стои добре на българския общозастрахователен пазар и че може да се очаква, че 2013 г. също ще завърши с положителни резултати като резултат на усилията на целия екип професионалисти, които работят в дружеството.

 

- Успехът, който ви донесе най-голяма радост, и непостигнатото, довело до затруднения в дейността на дружеството?

- Положителните резултати от дейността са следствие на успехите в много направления. Развиваме търговската си структура, като откриваме нови офиси, разширяваме посредническата мрежа, с която работим, създаваме нови продукти, които имат успех, клиентите ни познават и ни търсят, каква по-голяма радост от това.

Естествено, имаме и затруднения в дейността на дружеството, свързани най-вече с продължаващата криза, но ги преодоляваме след предприемането на едни или други действия, по-лесно или по-трудно.

 

- Кои бяха най-сериозните (очаквани и непредвидени) предизвикателства пред екипа ви и как ги посрещнахте?

- Предизвикателства се срещат всеки ден, но екипът на ЗД „Евроинс” АД е изграден от професионалисти, които умеят да се справят с всякакви предизвикателства и го правят добре. Разбира се, когато едно предизвикателство е очаквано, ние сме подготвени за него. Предизвикателство е да задържим клиентите, които имаме, като им предложим  условия и за други продукти на ЗД „Евроинс” АД, които те да сключат при нас; да обучим посредническата мрежа, с която работим, и да мотивираме посредниците. Ако  комисионните възнаграждения са върхът на айсберга, то другата скрита и по-голяма част на айсберга са добро отношение и качествено обслужване, лесен начин на работа с информационната система на дружеството и други неценови фактори.

 

- Продължават неразбориите по отношение на „Гражданска отговорност”. Как оценявате вие кампанията по нея?

- В средата на 2012 г. застрахователният бранш прогнозира поскъпване на застраховката поради двойното увеличаване на лимитите. Прогнозите бяха, че до края на 2012 г. цената ще се увеличи с 10%, като поскъпването ще продължи и през следващите години. Необходимостта от повишаване на премията на застраховката е продиктувана и от щетите на български граждани в чужбина, където се присъждат обезщетения с по-висок размер. По тази причина някои дружества плавно коригираха тарифите си в посока на тежкотоварните автомобили и в тарифите за автомобили с регистрационни номера, различни от С и СА. Във връзка със сертификата „Зелена карта” част от дружествата увеличиха само премията за полици със сертификат „Зелена карта”, друга част от дружествата предприеха политика на разсрочване на премията по полици със сертификат „Зелена карта”, а трета част от дружествата предлагат на своите клиенти безплатно издаване на сертификат „Зелена карта” за срок от 15 дни, един или два пъти през срока на договора, ако премията се плати еднократно, както и след издължаване на всички вноски - при разсрочено плащане на премията.

Всички дружества се стремят да рекламират предлаганата от тях застраховка, за да привлекат колкото може повече клиенти. Някои от тях предпочетоха да намалят цената и да привлекат повече клиенти, отколкото да поддържат висока цена. Голямата конкуренция доведе до уеднаквяване на цените, като разликата в премията при повечето от дружествата е от няколко лева.      

И противно на логиката и прогнозите, че цената на застраховката следва да върви нагоре, в края на 2012 г. цените на застраховката бяха малко по-ниски от миналогодишните.

 

- Тревожен продължава да е проблемът, наречен от вашите колеги „Румънският проблем”, става дума за застрахованите в България румънски автомобили по тази застраховка и възползването на собствениците им от тази „привилегия”. Вие как гледате на проблема и от гледна точка на това, че имате застрахователно дружество в Румъния?

- В последните години се увеличават автомобилите с българска регистрация, които се управляват от чуждестранни лица в други държави членки на ЕС. Голяма част от тях са или с неподновени, или с прекратени полици „Гражданска отговорност”. Поради високата такса за първа регистрация на МПС в Румъния румънски граждани регистрират в България дружества, които притежават стотици автомобили с българска регистрация. Така много автомобили с български регистрационни табели се движат в Румъния и трети страни, немалка част от които са без застраховка „Гражданска отговорност” и сертификат „Зелена карта”. Предизвиканите от тях пътни произшествия са за сметка на българския Гаранционен фонд.

Най-много са щетите, които българските застрахователи плащат по вина на румънски, а напоследък и на гръцки граждани, които купуват автомобилите си в България, но причиняват щети в Румъния, в Гърция и други страни от ЕИП, където обезщетенията са значително по-високи.

 

- Как изглежда спектърът на видовете застраховки, които „Евроинс” предлага на своите клиенти и каква е подуктовата ви политика?

 

- ЗД „ЕВРОИНС” АД предлага над 40 застрахователни продукта, като се стремим да задоволим застрахователните потребности на всички наши клиенти. Например предлагаме 4 продукта за застраховка имущество на физически лица, които са в различен ценови диапазон и ниво на покритие. За съжаление все още първостепенна грижа на българина е да застрахова автомобила си, а след това имуществото си.

 

- Живеем във времена на продължителна криза, как се отразява тя на дейността на дружеството ви и кои са вашите „лекарства” за оздравяване от пораженията й?

- Кризата е тема, по която се говори от дълго време. Да, много често се чува „българинът няма пари за задължителните застраховки, а ние му предлагаме доброволни”, но това не е оправдание. Винаги може да се убеди един клиент, че има нужда от застрахователно покритие за своето имущество и здраве, и това е задача на нашите колеги и на застрахователните посредници, с които работим. 

 

- Вие сте един от най-дългогодишните и най-професионално поготвени застрахователи, познавате етапите на развитие и състоянието на застрахователния пазар. Какъв е той сега според вас?

- Върху състоянието и развитието на застрахователния пазар силно въздействие оказва степента на проявление на различни фактори и сложното комбиниране между тях. Най-силно въздействие има макроикономическата обстановка в страната. Световната финансова криза е основен фактор на макроикономическата среда. Финансовата криза и свързаните с нея забавено движение на цялата икономика и намалено потребление рефлектират върху възможностите на българското население, от една страна - да купува застраховки, а от друга страна - да купува имущество и активи, които подлежат на застраховане.

След като застрахователните дружества отбелязаха най-висок премиен приход през 2008 г., когато кризата започна да се усеща в България (застраховането винаги следва реалната икономика с леко закъснение), през следващите пет години пазaрът на общото застраховане се сви с около 11%, като е налице спад в почти всички линии бизнес. Единствената застраховка, по която се отчита сериозен ръст, е „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Това се дължи най-вече на задължителния характер на застраховката, както и на постепенното повишаване на цената й. Ролята на застраховката за застрахователния бранш нараства и той става все по-зависим от нея -но така е и в страните от ЕИП, защото застраховката има голяма тежест в качеството си на законно регламентирана като задължителна „Гражданска отговорност”.

През този период застрахователният пазар на застраховка „Гражданска отговорност” е преразпределян много активно между застрахователните дружества.

 

- Какви са вашите очаквания за развитието на застрахователния пазар, респективно на ЗД „Евроинс” АД, през тази тежко-кризисна година?

- В условията на криза всеки приход е желан, което засилва още повече голямата конкуренция между застрахователите. При спада в останалите линии бизнес, ако спадне и продажбата на задължителната застраховка, намаляват и средствата за издръжка на структурите на застрахователното дружество, а със затварянето на офиси намаляват продажбите на всички продукти. Така продажбата на застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите се превръща във въпрос на оцеляване за някои застрахователни дружества в България и съответно в поле на най-силната конкуренция в бранша. Има дружества, които предлагат застраховката на нелогично ниски цени, което води и до нелоялна конкуренция. Силната конкуренция между застрахователите заедно с ниското потребление на домакинствата в България не позволяват цената на застраховката да достигне нивото на цените в останалите държави от ЕИП.

ЗД „Евроинс”АД прилага „Бонус-малус” система за адекватна оценка на поетите рискове и за определяне на по-справедливи премии по застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Положителен ефект от прилагането на системата „Бонус-малус” е общото намаляване на броя на щетите, които регистрира застрахователното дружество. Въвеждането на „Бонус-малус” системата от всички дружества едновременно ще осигури възможност за намаляване цената на застраховката за водачите без нарушения, а водачите с ПТП да плащат многократно повече, вследствие на което ще се намали нелоялната конкуренция между застрахователите и пазарът ще се заздрави. По-точното определяне на риска и на тарифите ще намали загубите, които застрахователите търпят в момента от задължителната застраховка. Редовните водачи пък ще имат стимул да купуват застраховката. И не на последно място ще има финансови стимули да се подобри дисциплината на пътя.

И през тази година ЗД „Евроинс”АД има план за действие, който изпълняваме. Разработваме нови продукти и актуализираме съществуващите с цел пълно удовлетворяване на застрахователните потребности на настоящите и на потенциалните ни клиенти. Вярваме, че с предприетите действия от наша страна положителните резултати ще са налице и тежката криза няма да се отрази на нашата дейност. Обект на анализ са всички линии бизнес и след отчитане на съвременната кризисна икономическа и пазарна конюнктура въпрос на управленско решение е да се възприема по-консервативна политика за постепенно задържане на дейността по линиите бизнес, които имат основен дял в негативните резултати.

 

 

Въпросите зададе Петър Андасаров

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки