Ако застрахователите не се предпазят сами, няма кой да ги опази

02 Декември 2014 г.,zastrahovatel.com
Румен Янчев, председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп”

Държавата или е безсилна да се справи, или този проблем не я интересува в достатъчна степен

 

Въпреки че става въпрос за престъпна индустрия, генерираща над 100 милиона загуби за бранша годишно

 

 

- Господин Янчев, има ли повишаване на кражбите на автомобили през 2013 г. в сравнение с предишните години и какви са загубите за застрахователния бизнес и лично за вашата компания? Какъв е броят на откраднатите застраховани по „Каско” автомобили и колко са изплатените щети само за този риск  - кражба на автомобили  (за 2011 г., 2012 г., 2013 г.)?

- Не можем да кажем дали има повишение. Това все пак е информация, която следва да се вземе от МВР, само там е налична цялата база от данни за откраднати МПС. За нашия портфейл можем да кажем, че 2013 г. е по-лоша от 2012 г. и по-добра от 2011 г., да не говорим за годините 2009 и 2010, в които беше бумът от кражби на скъпи лизингови автомобили, съпътстващи голямото потребление и ръст на икономиката до 2008 г. Освен това тази щетимост е в силна зависимост от мерките, които една застрахователна компания предприема по отношение на превенцията за този риск. Като информация можем да споделим, че кражбите стават все по-разнородни, вече не се крадат само скъпи автомобили, крадат се всякакви. Без значение от марка, модел или възраст. Това е свързано както с тежкото икономическо състояние в държавата, така и с определени пропуски в законодателството. Например фирмите, търгуващи с части „втора употреба“, не подлежат на лицензионен режим и не подлежат на контрол за доставките си. Вероятно над 50 % от откраднатите автомобили ще намерите разглобени в този тип магазини за авточасти. Имали сме множество кражби, при които сме откривали части от автомобилите в такива автоморги, и ако ни питате дали е имало последствие за тях, не, не е имало.

 

- След срещата на 6 февруари тази година между МВР и застрахователите, на която сте присъствали и вие, и двете страни са се договорили да предприемат мерки за решаване на проблема. Какви са тези мерки? Създадена ли е вече работна група, която ще се ангажира да подготви и предложи по-ефективни канали за подобряване на обмена на информация между вътрешното министерство и застрахователите?

- Такава среща се проведе, но не съм разбрал да е образувана работна група. Дори и да е сформирана такава, ефект от нейните действия не сме видели, не и нещо осезаемо, което да помогне на бизнеса поне да ограничи загубите си. По отношение на предоставяне на информация на застрахователите МВР са изключително чувствителни. Такава не се предоставя дори за елементарните пътнотранспортни произшествия или за нарушенията на ЗДвП, което има пряко отношение към работата на застрахователите и правилното тарифиране по застраховки „Гражданска отговорност” и „Каско”, какво остава за кражбите.

 

- Може ли да смятаме, че след 2012 г., когато влезе в сила европейската директива със забрана за маркиране на колите, автокрадците са станали безогледни? Какво е лично вашето отношение за пасивното маркиране на автомобилите от застрахователите?

- Забраната за маркирането не беше по европейска директива, а по чисто българска инициатива. Освен това в България твърде много се смесиха нещата. Самото маркиране, представляващо нанасяне с абразив на определен уникален номер по части на МПС, по никакъв начин не вреди, а само би помогнало, например за да се откриват крадени автомобили, разглобени на части в магазини за части „втора употреба“. Със забраната му това стана невъзможно. Объркването дойде от това, че при маркировката различните фирми полагаха знак, който идентифицираше застрахователя. Това следваше да е целта на забраната, а не самото маркиране. Между другото, то е въведено като задължително по европейска практика. Много производители на автомобили вече го извършват заводски.

Безогледните действия на крадците започнаха по-рано и не се повлияха от това. То беше последствие от разрояване на една голяма група такива структури, които започнаха да действат самостоятелно, а не в предишната си стройна организация. Няма да навлизам в подробности и да ви уведомявам кой управляваше тази организация, въпреки че това е една от онези тайни, които знаят всички.

 

- Има ли маркирането някакво съществено значение като превенция срещу кражбите или като мярка за повишаване на разкриването на откраднати возила или не? Доколкото ми е известно ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп” по застраховка „Каско” за скъпите автомобили изисква поставянето на имобилайзер. Тази мярка ефективна ли е за предотвратяване на кражбите?

- Маркирането (не индикирането кой е застрахователят, а полагането на идентификационен номер по части от МПС), без да се индикира конкретен застраховател, е полезно стига да води до съответните адекватни действия от компетентните органи. Както ви споменах, чрез него могат да се разкриват части от разглобени МПС в автоморгите и да се въздейства върху този тип търговци на части, ако някой има желание да го прави, визирам държавата в лицето на МВР и НАП.

„Булстрад” има различни изисквания за различните, да ги наречем по-рискови автомобили. Те са комплекс от мерки или устройства, които се изискват за сключване на застраховка. За съжаление фактите показват, че ако застрахователите не се предпазят сами от този тип престъпност, няма кой да ги опази. Може да ви прозвучи силно, но държавата или е безсилна да се справи, или този проблем не я интересува в достатъчна степен, въпреки че става въпрос за престъпна индустрия, генерираща над 100 милиона загуби за бранша годишно.

 

 

 

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003
orange_li