Член на Съвета на Директорите.Председател на Изпълнителния комитет. Изпълнителен директор на
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
2016 - интересна година за застрахователния сектор
- Госпожо Босева, тази вечер, 18 ноември, отпразнувахте голям юбилей - 15 години на „АОН България”, която е дъщерно дружество на „АОН Корпорация” и е водеща компания в управлението на риска и консултантската дейност в сферата на застраховането и презастраховането. Какво е усещането ви да управлявате една успешна компания в България?
- Eдва ли бих могла да изпитвам нещо друго освен удовлетворение. Да се прави бизнес в България не е лесно, но за тези 15 години успяхме да сформираме един невероятен екип от позитивни, знаещи и търсещи млади хора. Това, разбира се, не е само моя заслуга. В АОН има доста добра приемственост и това, което просто трябваше да направя, е да доразвия вече започнатото от Христо Борисов.
- Каква ретроспекция на постигнатите успехи през изминалите години можете да направите?
- Останахме верни на идеята, че чист и прозрачен бизнес може да се прави и тук.
Иновативни сме и успяхме да предложим решения, за които застрахователният пазар в България дори не беше чувал. Ние не предлагаме просто застраховки. Разработваме решения, които да защитават в цялост бизнеса и работата на нашите клиенти. Покриваме всичко - от разсрочени плащания до програми за персонала, излизащи извън сферата на застраховането.
- Как „АОН България” съчетава своите разностранни дейности - трудно ли се носят тези отговорности?
- Работа се върши за хора и от хора. В България имаме страхотен екип от професионалисти, които могат да поемат отговорност, а това в днешно време е рядкост.
- Европейската икономическа криза през последните години безспорно рефлектира и върху пазара на труда у нас. Има ли според вас „поражения“ върху българските работодатели?
- Честно казано, за мен проблемите не идват толкова отвън, колкото отвътре. Кризата в Европа доведе до поражения върху българския бизнес като цяло, но непрозрачната среда, сивата икономика и зависимостта нанасят много повече поражения на ежедневна база във всички направления. Тук не става въпрос само за бизнес. Едно от тях е тежката демографска криза и липсата на квалифицирана работна ръка. Понеже нещата никога не са черни или бели, това си има своята положителна страна. Работодателите започнаха да обръщат много повече внимание на служителите си, начина, по който комуникират с тях, и придобивките, които им дават.
- С какви резултати компанията ви ще изпрати 2015 г.?
- Аз съм максималист. Смятам, че винаги може да се желае повече, но като цяло 2015 беше много успешна година.
- Какви са очакванията ви и предизвикателствата на 2016 г. както пред вашата компания, така и пред бизнеса в България - в т.ч. и пред застрахователния?
- За съжаление не очаквам съществени промени за България като цяло. Няма индикация за съществени реформи в нито един сектор, което като цяло ще продължи да задълбочава демографската криза и няма да доведе до по-добър инвестиционен климат. Въпреки това аз не съм песимист. Успешен бизнес може да се прави дори и при тези условия (или по- скоро въпреки тях) и немалко фирми го доказаха.
Като цяло 2016 се очаква интересна година за застрахователния сектор. Промените в застрахователния кодекс и въвеждането на Solvency II са предпоставка за това. Надявам се да доведе до известно дисциплиниране на пазара, от което определено имаме нужда, и то от много време.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 "Застраховане"
Христо Драганов
Йордан Близнаков, 2000 "Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 |