Изпълнителен Директор и Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Най-голямото предизвикателство за бранша ще бъде постигане на критериите по „Платежоспособност II”
Новият регламент на „Платежоспособност II” ще се превърне в конкурентно предимство за компаниите, които са в съответствие с изискванията на директивата
В този смисъл не изключваме и отпадане на играчи чрез отнемане на лицензи, преобразувания, увеличения на капитала и т.н.
Застрахователите все още не оценяват критичната нужда от работа с вярна и пълна информация за рисковете, които покриват
- Господин Янчев, кои бяха добрите уроци, с които ще запомните 2015 г. общо за бранша и конкретно за вашата компания?
- 2015 г. премина под знака на планираното въвеждане на „Платежоспособност II” и свързаните с нея нови регулации. И за нашата компания, която на ниво група от доста време е в крак с изискванията на „Платежоспособност II”, и за пазара като цяло това беше един от добрите уроци - да бъдем по-сигурни, по-стабилни, да осъзнаем кои са истинските ценности в нашия бизнес и да позволим на потребителите на застрахователни услуги да преценят кой застраховател носи истинска стойност за тях.
В нашата компания, като отражение на регулаторните изисквания, все повече се оценява и възможността за управлението на бизнес процесите в техния детайл и цялостност. Възможността за поглед в общ план на оперативната координация в компанията и влизането в конкретиката за всяка промяна. Информационните технологии са основният инструмент в работата ни, а настройките им са следствие от цялостната философия на управление, която пък е под влиянието на регулации, пазар, стратегически цели, очаквания на акционерите и други.
- А кои са лошите уроци, от които за съжаление застрахователите все още не са извлекли поука и през 2015 г.?
- Застрахователният бранш сякаш все още не е осъзнал, че нещата безвъзвратно са се променили и повече не може „все така да я караме”. Имам усещането, че на пазара продължава да битува схващането, че всяко чудо е за три дни и после ще си продължим по старому.
Застрахователите все още не оценяват критичната нужда от работа с вярна и пълна информация за рисковете, които покриват. Каналите на дистрибуция на застрахователните услуги под влиянието на различни фактори, със или без основание, създават „информационен недостиг“. Не съумяваме да намерим баланса и взаимното доверие за партньорство. Взаимозависими сме, но не си помагаме ефективно и конструктивно.
- Безспорно 2015 г. мина под знака на новия Кодекс за застраховането. За вас лично кои са най-важните и най-съществените промени, които бяха направени с новия Кодекс за застраховането?
- Определено най-важната промяна е въвеждането на „ПлатежоспособностІІ”, която дава нови измерения на капиталовите изисквания, на заделянето на резервите, както и въвежда нови принципи за инвестиране на активите на застрахователите с цел осигуряване на по-висока финансова стабилност.
Следва да споменем и някои от другите съществени промени, като :
- Правното регламентиране на системата „бонус-малус”,
която обаче следва да бъде доразвита в
подзаконова нормативна
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. "Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 |