Въвеждането на нови схеми за допълнително доброволно пенсионно осигуряване обсъди Националният съвет за тристранно сътрудничество

28 Март 2006 г.,zastrahovatel.com
Националният съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/ обсъди на заседанието си от 27 март т.г. промени в Кодекса за социално осигуряване и актуализиране на Националния план за борба с бедността и социалната изолация през 2005-2006 г.
С предложените промени в Кодекса за социално осигуряване се въвежда детайлна правна уредба в осигурителното ни законодателство на професионалните схеми. “Професионална схема” представлява правила за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, уговорени в колективен трудов договор между предприятието-осигурител и лицата по Кодекса за социално осигуряване. Професионалните схеми възникват от колективно споразумение или колективен трудов договор. Средствата, набирани по тях, се натрупват и управляват в отделен тип фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми. Тези фондове ще са организирани и ще функционират на същите принципи, както и сегашните фондове за допълнително доброволно осигуряване и ще се управляват от настоящите пенсионно-осигурителни дружества.
Във връзка с въведените професионални схеми се създава нов регистрационен режим. Вноски във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми могат да правят предприятия-осигурители. При осигуряване по професионална схема се забранява всякаква дискриминация по пол, семейно положение и други. При осигуряване във фонд за допълнително доброволно осигуряване по професионални схеми страни по тези договори са пенсионноосигурителното дружество и предприятието-осигурител, като при сключването на такъв осигурителен договор се представя колективно споразумение. Всички физически лица, навършили 16 години могат да участват в професионална схема и да се осигуряват доброволно в пенсионен фонд. Конкретният кръг осигурени лица в една професионална схема се определя в колективния трудов договор.

Приемането на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване се налага от необходимостта от въвеждане в българското законодателство на разпоредбите на европейските директиви.


Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки