Президент на Борда на директорите
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Природната стихия отново удави страната. Изпълнителната власт не иска да поеме отговорност за наводненията
Първо земетресения, после поройни дъждове удариха бедна България през последния месец. Реки излизаха от коритата си, язовири и микроязовири, стопанисвани от Дирекция “Напоителни системи”, преляха и наводниха много селища, затворени бяха пътища, разрушени железопътни линии.
Заради кризата с наводненията в страната политиците отново започнаха да трупат дивиденти, да се боричкат, да настояват за оставки на вицепремиера Емел Етем и министрите Нихат Кабил и Джевдет Чакъров.
Имаше и междудържавна свада. Напрежението между България, от една страна, и Гърция и Турция, от друга, нарастваше. Двете съседни държави изпратиха протестни ноти до нашата страна. В тях се казваше, че заради недобре свършена работа по почистване на речните корита у нас са прелели реките на гръцка и на турска територия.
Над 240 участъци на българския бряг на река Дунав за периода от 11 до 16 март бяха залети от прииждащите води. Залети бяха централният понтонен кей в Лом и пристанищният кей в Оряхово, село Арчар и пристанище Цибър, бреговете край Лом, село Долно Линово, Тутракан, Стълпище, Пожарево, Ветрен. Наводнени бяха помпената станция в ръкава до Козлодуй, отводнителната помпена станция на 665-ия километър. Край Козлодуй нивото на реката също достигна критични стойности от 800 см.
В четири селища бе обявено бедствено положение - община Ихтиман, близкото село Живково, село Ягодово, община “ Родопи”, село Сърнево, община Раднево.
На територията на страната се активизираха 29 свлачища в Шумен, Плевен, Пловдив, Софийска област и други региони. Разместените земни маси край село Златар, община Велики Преслав, пък застраши манастира “Св. апостоли Петър и Павел”. Край Клисура имаше срутване на скални маси, които подкопаха пътя.
Министърът на транспорта Петър Мутафчиев поиска от Министерството на бедствията и авариите допълнителна сума за укрепване на активизирали се свлачища, които заплашваха железопътната инфраструктура, както и за осигуряване на скалите, които има опасност да паднат върху нея.
Равносметката
По предварителни данни на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии при последните бедствия са наводнени над 825 жилищни и обществени сгради. Разрушен е частично един мост, а 9 са засегнати. Скъсани са 5 диги. Активизирани са 29 свлачища. Двадесет и два язовира в област Монтана се напълниха до максималния си обем, 17 от тях преляха.
Направеният анализ показва, че причините за наводненията в споменатите общини се дължат предимно на високото ниво на подпочвените води и пренасищане на почвата от наводненията през миналата година.
До 30 март експерти на постоянната комисия по бедствия и аварии ще извършат проверки по места за установяване на щетите от наводненията.
Какво е свършено досега в изпълнение решенията на Кризисния щаб за предотвратяване на пораженията от 2005 г.
На територията на 199 общини през 2005 г. с цел повишаване на проводимостта са почистени 347 реки и 142 дерета с обща дължина 1 428 243 м и 66 отводнителни канала на обща стойност 6 678 898 лева. През 2005 г. Постоянната комисия отпусна 5 640 506 лева за укрепването на 71 свлачища и 13 799 886 лв. за изграждането на 476 подпорни стени.
Причините за мартенския потоп
Причина за голямото пълноводие на Дунав, обясняват хидролозите ,са обилните валежи в Централна Европа - в Сърбия и Черна гора, където основните притоци -реките Тиса и Сава, вливат в Дунав големи количества вода. Причина за сегашните наводнения в българските участъци пък са непочистените корита на реките и невъзстановените диги. Извършването на тази дейност е задължение на общините. Някои кметове се опитват да се възползват от ситуацията, че при обявяване на бедствено положение могат да получат повече пари, а всъщност не са възстановили щетите от миналата година. Това каза министърът на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем след заседание на Оперативния кризисен щаб.
До края на месец март ще бъде внесен законопрект за изменение на Закона за управление при кризи и нов Закон за защита на населението и критичната инфраструктура. Министърът на държавната политика при бедствия и аварии заяви, че са нужни 100 милиона лева за отстраняване на активиралите се свлачища в страната.
Темата разработи Илеана Стоянова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, "Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , |