Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Евросъюзът няма да ни раздели със старите коли
С влизането на България в ЕС техническите изисквания към автомобилите не могат да бъдат по-строги от онези, които са действали към датата на производството на колата. Това е отбелязано в специална брошура на транспортното министерство, в която се отговаря на всичките въпроси на превозвачите, свързани с присъединяването към ЕС. Европейският съюз няма директива, с която да се въвеждат някакви специални изисквания или ограничения за техническото състояние на автомобилите. Единствената забрана, въведена в страна-членка, е за експлоатацията на автомобили с двутактови двигатели и тя важи само в Германия. В европейското законодателство няма и конкретни изисквания за възрастта на автомобилите. Това означава, че дори и собствениците на най-старите модели съветски и източногермански автомобили ще могат да ги карат, ако изгорелите газове от тях не преминат максимално допустимите норми.
И след влизането в ЕС периодичните прегледи на леките коли ще се правят както досега - по веднъж на третата и петата година от производството им, а след това веднъж на всяка година. Не е предвидено да се променя повече и наредбата за периодичните прегледи, защото в нея са отразени всички промени на еврорегламентите, пише в брошурата.
Спорът дали да се ограничи употребата на стари коли у нас е постоянен и последните няколко опита да се направи това бяха мотивирани именно от уж по-строгите изисквания в Евросъюза. Председателят на парламентарната транспортна комисия Йордан Мирчев заяви преди около месец, че приема предложението на Асоциацията на вносителите на автомобили, според което колите, по-стари от 12 години, трябва да минават на преглед 2 пъти годишно. Това обаче още не е факт. Около 40% от регистрираните у нас 3.3 млн. коли са над 20-годишни и само 4.16% са излезли от заводите преди по-малко от 5 г.
Преди това депутатите направиха опит да ограничат вноса на леки коли, записвайки в Закона за движение по пътища, че КАТ не може да регистрира коли, неотговарящи на стандарта ЕВРО 2, влязъл в действие в края на 80-те години на миналия век.
Справка с еврозаконодателството обаче показа, че никъде в ЕС няма такова ограничение. В директивите на ЕС няма договорен краен срок за приемането на стандартите ЕВРО - те са изключително строги, но са задължителни само за камионите и автобусите. Правителствата на страните-членки използват предимно данъчни и екологични поощрения при закупуването на нови коли, но не забраняват старите.
Независимо кога България ще се присъедини към ЕС българските превозвачи ще изпълняват еврокритериите едва от 1 януари 2010 г., пише още в брошурата. След няколко месеца обаче шофьорите на камиони и автобуси ще трябва да спазват нови, по-строги правила за почивка, докато карат из страните-членки. Те ще бъдат вписани в промени към сегашните наредби и ще бъдат публикувани до седмици. Още тази година българските транспортни фирми пък ще могат да наемат чужденци на работа.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. |