“Зелена карта” стъпва в Русия?

18 Април 2006 г.,zastrahovatel.com
Руските застрахователи продължават опитите си за подобряване на руския застрахователен пазар. Вследствие от въвеждането на задължителната автозастраховка “Гражданска отговорност”, логично се повдига и въпроса за въвеждане на международната система “Зелена карта”...

Руските застрахователи продължават опитите си за подобряване на руския застрахователен пазар. Вследствие от въвеждането на задължителната автозастраховка “Гражданска отговорност”, логично се повдига и въпроса за въвеждане на международната система “Зелена карта”.

Руските граждани започнаха често да излизат извън границите на родината си, особено напоследък, когато на руския пазар стъпиха чуждестранни компании, които наемат руски спедиторски фирми. А излизането в чужбина с превозно средство без застраховка “Зелена карта” е невъзможно.

“Зелена карта” – това е застрахователна полица, която потвърждава наличието на задължителна застраховка “Гражданска отговорност”, която важи на територията на 44 страни по света, включващи практически всички европейски държави, както и Турция, Тунис, Израел, Иран, Ирак, Кипър, Мароко, Малта. Според оценките на експерти, обемът на събраните премии от застрахователните компании, предлагащи “Зелена карта”, възлиза на 10 млн. евро.

Според договора, за застрахователни събития се смятат всички причинени вреди на живота и здравето, както и щети върху имуществото, нанесени на трети лица, във връзка с използването на застраховано транспортно средство. В случаите, когато руски водач попадне в ПТП на територията на Европа, обезщетението на пострадалите се изплаща от застрахователната компания, която е застраховала транспортното средство на виновника, а с уреждането на случая се занимава местното Бюро “Зелена карта”. Размерът на обезщетенията се определя от законодателството на страната, на чиято територия е настъпило застрахователното събитие.

Русия все още не е член на международната система “Зелена карта”. Полиците по “Гражданска отговорност” на руските застрахователни компании не обезпечават руските граждани, ако извън границите на Русия те са причинили ПТП. Поради това много руски застрахователни дружества осъществяват продажба на полици “Зелена карта” в качеството си на агенти на финландски, български, полски и други застрахователни компании. Въвеждането на системата “Зелена карта” в Русия ще позволи на потребителите да не доплащат за чуждестранни полици, както и би ограничило изтичането на средства зад граница и би помогнало за развитието на местния застрахователен пазар.

За присъединяването на Русия към международната система се заговори още преди три години, когато бяха направени много нововъведения в застраховката “Гражданска отговорност”. Тогава беше създадена асоциацията “Руско бюро “Зелена карта”, която премина проверка от Комитета по антимонополна дейност, получи свидетелство от Департамента за застрахователен надзор към Министерството на финансите и беше регистрирана в съответствие с руското законодателство. Инициатор за създаване на асоциацията беше Руският съюз на автозастрахователите. Бюрото трябваше да ускори процеса по приемането на Русия в международната система. Но в последно време се появиха редица проблеми, пречещи на завършването на делото.

За да заработи системата в Русия, трябва да бъдат изпълнени някои изисквания, които са еднакви за всички кандидати. Това са наличието в страната на официално регистрирано бюро, правителствени гаранции за безпрепятствено движение на валутни средства през границите, задължително застраховане “Гражданска отговорност” за водачите на всички транспортни средства. Също така страната-кандидат трябва да е член на ООН. Най-големият проблем за Русия в момента е наличието на средства за създаване на Гаранционен фонд. Според числото на регистрираните транспортни средства, в руския Гаранционен фонд трябва да има минимум 8 млн. евро. В Европа във всички държави се наблюдават подобни параметри. Но съществената разлика между европейските страни и Русия е в територията. Според изчисленията на специалистите, сумата от 8 млн. евро е недостатъчна за създаване на Гаранционен фонд, тъй като средствата трябва да бъдат набрани от самите застрахователни компании, което би довело досериозни трусове на руския застрахователен пазар.

Очаква се процесът по присъединяване на Русия към системата “Зелена карта” да приключи към 2008 г. Но е твърде вероятно сроковете да се удължат. Според представители на водещи руски застрахователни компании, в законодателството има големи пречки за въвеждането на системата, чието адаптиране би отнело много време. В момента Руското бюро “Зелена карта” подготвя отчет за анализ на състоянието на застрахователния пазар в Русия и нужните мерки за адаптирането му към изискванията на международната система.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003
orange_li
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004