Член на Съвета на Директорите.Председател на Изпълнителния комитет. Изпълнителен директор на
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Кейс Тайнмън: Целта ни е да създадем силна мрежа от агенти и да генерираме много бизнес
- „ING Group” е световноизвестна глобална институция, чиито структури в Европа имат висок имидж. След откриването на ING Банк-клон София през 1994 год. и на Пенсионноосигурителното дружество „Солидарност” сега стартира и „ING Животозастраховане”. Как пристъпихте към реализирането на тази идея, още повече чеq както обявихте днес – стратегията на животозастрахователната дейност в България е част от стратегията на ING да бъде лидер в животозастрахователните и пенсионноосигурителните услуги в Централна и Източна Европа?
- Благодаря ви за добрите думи. Да, в пенсионното осигуряване имаме добри успехи в Европа, но все още не сме първи във всички страни. Нашата амбиция обаче е ясна – да станем № 1. В България сме на четвърта позиция и се развиваме успешно.
По отношение на животозастрахователната ни дейност мога да ви кажа, че решение за стартиране и в България взехме през миналата година. Започнахме съвсем в началото й като специален наш екип извърши така наречното продпроектно проучване. След приключването му дадохме зелена светлина на животозастрахователна структура, като осигурихме резерви от региона и подкрепа на екипа тук за разработването и реализирането на бизнесплана. Така от есента на миналата година досега успяхме да извършим необходимата подготовка, да вземем лиценз и, както виждате, днес обявихме, че стартираме от 1 май. Надяваме се, че и в България ще бъдем на едно от първите места на животозастрахователния пазар. Значи решението бе взето от борда на директорите на ING, а оперативната работа по цялостната подготовка извършихме заедно с колегите от Унгария.
- Всеки чуждестранен застраховател досега избираше определен момент да стъпи на българския застрахователен пазар. Вие защо избрахте точно сега да стартирате с животозастрахователна структура? Имате ли точна представа за нашия пазар?
- Европейският съюз и влизането на България в него е един аспект, но не единственият. Когато влязохме в Унгария преди 12 години и в Полша например, никой не вярваше, че нещата ще се развият с тази скорост и те ще станат пълноправни членове на ЕС. Така че първото, което трябваше да направим, е да анализираме пазара, да видим вътрешните силни страни – стабилността на надзорната система, правната система, законодателството. И когато този анализ покаже наличност на една стабилна среда, когато стане ясно, че този пазар е достатъчно голям, се стига до извода и до решението, че той ще оправдае инвестициите, които трябва да направим. Така постъпихме и в България, поради което и решихме сега да стартираме.
- Още повече, че заявихте днес готовността си да направите солидни инвестиции в животозастраховането у нас.
-Не е необходимо и на вас да обяснявам, но при такава дейност на критичната точка на рентабилността резултат настъпва след около пет години. Така че ще ни трябват доста дълбоки джобове, за да можем да финансираме нашата структура в България. Докато тя стане стабилна и постигне един рентабилен бизнес.
- Между другото, предполагам че и вие добре знаете, то не е тайна, че застрахователи в нашата страна не обръщаха и все още някой не обръщат реално внимание на инвестициите. Към какво главно ще се стремите вие?
- Нашата цел е да създадем преди всичко една силна мрежа от търговски агенти и да генерираме много бизнес. Ние знаем много добре, че печалбата не може да дойде, да се постигне в първите години.
- По света водещо е животозастраховането, а в България животозастрахователният пазар е все още слабо развит. Или недостатъчно развит. Номер 1 у нас е общото застраховане, като водещо е автомобилното застраховане. На българина все още му е по-скъпа отколкото живота. Идвайки тук, имате ли убеждението, че и в България животозастраховането ще е водещо, което значи, че човекът и неговият живот ще се ценят повече, отколкото автомобила и вещите?
- Не разполагам с точни данни, за да сравнявам животозастраховането с общото застраховане, но ние си имаме собствени прогнози по какъв начин ще се развива пазарът на животозастраховането. Надяваме се, че то ще се разраства бързо. За нас най-реалистичният сценарии е този, който ще се реализира.
Позволете ми да се върна още малко на предишния ви въпрос – защо решихме именно сега да навлезем на вашия пазар, вместо да изчакаме още. Мисля, че всички страни, в които вече сме се установили, сме били или едни от първите, или първата компания в животозастраховането. Има един елемент на поемане на риск, но конкурентното предимство да си от първите е много важен фактор, защото създаваш нова компания с инвестиция на зелено, тоест започваш от нулата. Казано направо – или навлизай на един пазар по-рано, или просто не си хаби труда по-късно!
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006 |