Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Председател на Контролен Съвет
- Като стъпихте сега за пореден път на българска земя, почувствахте ли нещо ново, непознато за вас от предишните ви посещения?
- Почувствах, че България се развива, което е свързано и с предстоящото ви присъединяване към Европейския съюз. Само преди няколко дни вие подписахте толкова важния за вас договор. А с това събитие са свързани нашите идеи, нашите мисли, още когато дойдохме за първи път в страната ви през 1999 година. Тогава предстоеше да бъдат конфигурирани отделните етапи в развитието на държавите, които се очакваше да се присъединят към Европейския съюз, между които бе и България. Именно в този ранен стадий нашата група стъпи на българския пазар.
- Спомням си, че в нашето първо интервю с вас при запознанството ни, което се превърна в добро приятелство, аз ви попитах защо идвате в България да правите застраховане и вие ми отговорихте – „…защото пазарът у вас тепърва ще се развива, той впрочем има голям потенциал. Значи ще има място и за нас.” Оттогава се промениха много неща, г-н Маак. Подобри се значително законодателството, дойдоха доста и големи чуждестранни застрахователи. Какво е вашето впечатление сега за пазара, на който вие сте вече активен участник?
- Ние знаехме, че колкото повече България се доближава до Европейския съюз, толкова повече чуждестранни застрахователи ще идват на вашия застрахователен пазар. Това стана в Чехия, в Полша, случи се и в България. Очакват се и промени на пазара – някои ваши дружества по всяка вероятност ще бъдат закупени от чуждестранни застрахователи, като при всички случаи ще се стигне до консолидацията на пазара. И като имаме предвид предстоящото увеличаване размера на минималния капитал на застрахователните дружества според изискванията на Европейския съюз, смятам, че нашата стратегия беше правилна, тъй като стъпихме в България малко по-рано. И днес, когато българският застрахователен пазар се развива много активно, ние вече сме, макар и малък, негов постоянен играч.
- В един от нашите разговори с вас споделихте, че вече сте спокоен, тъй като тогавашното ви дружество „Хановер Кооп България” ЗАД, с новото си име „HDI Застраховане”, стабилно се е установило на българския застрахователен пазар. Какви са в тази връзка вашите по-нататъшни намерения, като имате предвид и новите условия у нас?
- Все още нашето дружество е младо, така то трябва да бъде разглеждано и третирано. Но аз съм твърдо убеден, че ние намерихме своето място и ще продължим да се придвижваме напред. Това в никакъв случай няма да правим агресивно, а чрез досегашната си стратегия – подобряване на позициите ни бавно, постепенно, но сигурно!
- През следващите година-две нас ни очаква твърде интересно пътуване към Европейския съюз, където вие сте отдавна. Наричаме това време предприсъединителен период, а говорим вече и за европеизиран застрахователен пазар, на който ще трябва да се настаним като играчи, които спазват европейските норми и изисквания. Какво всъщност значи европеизиран пазар? Моля ви, разтълкувайте понятието от гледна точка на вашия богат опит.
- Не зная доколко аз трябва да обяснявам на българските застрахователи какво значи европеизиран пазар. Още повече че в България вече работят, и то от доста време, чужди застрахователи, които знаят много добре къде има потенциал за развитието на застрахователен пазар. Това, което обаче важи за всички – и за нас, и за останалите, е, че както навсякъде, и българските дружества трябва да имат финансова стабилност. Това е всъщност необходимата гаранция за нашите дружества, за да им осигурим комфорт и да могат те да се развиват, да продължат да растат. А когато виждаме, че те имат органичен растеж, ние влагаме допълнителни средства за развитието им. Онова, което винаги дискутираме, включително и с изпълнителния директор на „HDI Застраховане” в България г-н Петър Аврамов, и с останалите колеги е че ние в никакъв случай не искаме да се появяваме тук в ролята на някакви нравоучители и да казваме как се прави застраховането. Но смятаме, че имаме сериозен опит, който е изграден на базата на дългогодишното ни участие на пазара и който можем да споделим.
Според мен това, което очакваме от българския пазар, е промяна в самото отношение на клиента, който предявява своите изисквания към съответните застрахователни продукти. Самият той ще завиши тези свои изисквания, ще определи решенията за продуктовата политика на застрахователите. Това ще се отрази драстично например в областта на застраховките „Отговорности”. Друго, което ми прави силно впечатление, е свързано със зелената карта, която е с много ниска премия в България. При тази застраховка е налице висока експозиция на риска, защото това са български шофьори, които пътуват в чужбина. И когато нещо им се случи там, сумите, които са платили у вас, са несравними с огромните суми в чуждата страна. Това изживяхме вече в Полша, наскоро закупихме второто по големина дружество на пазара й. Сега ни предстои да изживеем същото и в България. След присъединяването на Полша към ЕС през миналата година там вече няма „Зелена карта” и този риск се покрива от обикновената задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилите. А експозицията на риска стана огромна.
- Това очакваме да стане и в България с двете застраховки – „Гражданска отговорност” и „Зелена карта”. Тук искам да отворя дума за задължителната застраховка „Гражданска отговорност” у нас. И по-точно за съотношението между премията и лимита на отговорност, чиято ножица е доста широко разтворена. Какво ще се случи, когато задължителната застраховка стане една? Българите например се надяват това да стане постепенно, дори да има така наречения „гратисен период” или „преходен период”?
- Според мен това ще се регулира на пазара от само себе си. Така или иначе, когато застрахователите видят, че има голяма експозиция на риска, че тази застраховка е много рискована и изисква много плащания, те самите ще повишат цените, което е съвсем нормална реакция. И няма начин това да не се случи. Но за да не сме толкова негативно настроени, ще ви кажа, че настроението ни може да е и позитивно. И то идва от убеждението ни, че България ще продължи да се развива в положителен аспект особено след присъединяването й към ЕС, от което тя несъмнено ще спечели. Ще се подобри значително благосъстоянието на хората, и казано най-банално – България ще стане по-богата. А това ще се отрази и върху доброто развитие на застраховането. Ние вече имаме пример пред себе си със страните, които влязоха в ЕС с първата вълна – Чехия, Унгария, Полша… В тях само за няколко месеца се развиха много интересни събития, от които можем само да се поучим.
- Тоест за вестник „Застраховател” ще има много хляб, както казваме ние, българите, тъй като той трябва да отразява всички тези предстоящи събития и възникналите от тях проблеми?
- Да. Защото при всички случаи финансовите услуги като цяло, не само на застрахователните дружества, а и на банките, и на инвестиционните фондове, ще се развиват много активно.
- В наш разговор отпреди година вие заявихте, че за развитието на българското ви дружество – „HDI Застраховане”, тогава „Хановер Кооп България”, са изключително важни две неща – изграждането на един много професионално действащ екип и една много добра мрежа за продажба на продукти от агенции в цялата страна. Как стоят днес те за „HDI Застраховане”? Има ли промяна в това отношение?
- Смятам, че нищо не се е променило, защото дружеството се развива успешно. Г-н Петър Аврамов наистина създаде високопрофесионален и изключително добър екип. Продължаваме да развиваме и нашата мрежа за продажби, тъй като тя е гръбначният стълб на дружеството, гаранция за неговата стабилност и за развитието му в бъдеще. Но искам отново да подчертая, че не залагаме на агресивния подход в нашето пазарно поведение, в това отношение сме по-скоро умерено консервативни. С други думи – нашата политика и стратегията ни остават непроменени.
- През ноември 2003 година бяхте тук по случай 3-годишнината на „Хановер Кооп България”. През ноември миналата година навършихте 4 години, което събитие не отразихме шумно във вестник „Застраховател”. Но отбелязахме по много достоен начин 50-годишнината на г-н Петър Аврамов, който ръководи умно „HDI Застраховане” – България и го води по успешен път. Впрочем той е един от най-авторитетните ръководители на застрахователно дружество между всички участници на пазара. Определението е на негови колеги и на в. „Застраховател”. Какво му пожелахте вие за тази негова годишнина, г-н Маак?
- Аз също смятам, че имаме един много добър изпълнителен директор в лицето на г-н Петър Аврамов, абсолютно убеден съм в това. Пожелах му да продължим да работим и в следващите години толкова успешно, колкото работихме и през годините до юбилея му. Нашата съвместна работа е белязана, от една страна, от чисто професионални действия, и от друга – от едно много голямо приятелство. Смятам, че това е една перфектна комбинация. И, естествено – когато човек навършва 50 години, е много важно да му пожелаеш най-вече здраве!
- А какъв е поводът на сегашното ви посещение в България, респективно в дружеството, на което сте и председател на Надзорния съвет?
- Това е едно доста кратко делово посещение. Проведохме нашето съвсем стандартно заседание на Надзорния съвет и Общото събрание на акционерите. Приехме годишния отчет на дружеството, който показва, че резултатите са в рамките на планираното. А това е добре, защото, както ви е известно, през 2004 г. дружеството промени своето име и лого. Всъщност преименуването беше част от имиджовата кампания, проведена в рамките на цялата група. Освен това вие знаете, че миналата година откупихме част от акциите на нашия миноритарен акционер ЦКС, което беше допълнителна причина дружеството да бъде преименувано от „Хановер Кооп България” на „HDI Застраховане”. Промяната на името и логото, както и имиджовата кампания за тяхното популяризиране, бяха свързани с допълнителни разходи, включително и в България. Те бяха планирани, утвърдени като цяло и резултатът е съвсем очакван.
Взето беше и решение от Общото събрание на акционерите за ново увеличение на капитала с 1 100 000 лева. Още през следващата седмица парите ще дойдат в дружеството. Ако трябва да обобщя – всичко върви според планираното, показателите са много добри, обемът на премийния приход е също добър и през 2004 г. имаме ръст от 31% с премиен приход от 6 597 000. През 2005 година планираме той да нарасне на 8 500 000 лева, като очакваме почти нулев финансов резултат, който е планиран още преди пет години.
- Новинката, която носите за българските застрахователи, за нашите читатели?
- Не знам дали това е новина, но искам да ви кажа, че макар и българското ни дружество да е най-малкото в нашия сегмент, то е равностоен играч на всички останали в него. Мисля, че това е най-важно за България.
-Може би трябва да кажете няколко думи за общите резултати на „Таланкс”, което да е все пак новинката за нас.
- За 2003 година премийният обем на цялата група беше около 14.8 милиарда евро с оперативна печалба преди облагане с данък от 825 милиона евро. През следващата 2004 година премийният приход намаля на 14.1 милиарда евро, но оперативният резултат преди облагането с данък се увеличи на 944 милиона евро. Това “връщане” в премийния приход е лесно обяснимо – от една страна, то се дължи на продължителната неустойчивост на щатския долар, а от друга – на променената подписваческа политика на презастрахователя Hannover Re, който, както знаете, е един от основните сегменти на “Таланкс”. През миналата година, като част от инициативата “More from less”, Hannover Re предприе стъпки към подобряване качеството на портфейла си, което именно доведе до намаляване на премийния обем. Първите ни прогнози за текущата 2005 година показват, че “Таланкс” ще реализира премиен приход над 15 милиарда евро при около 1.1 милиарда евро печалба преди облагане с данък.
- И, ако обичате да ни запознаете съвсем накратко със състоянието на сегмента „HDI International Holding”, който вие ръководите и в който влиза българското дружество „HDI Застраховане” в България.
- Обемът на холдинга през 2004 година беше около 1.1 милиарда евро при 33.7 милиона евро печалба преди облагане с данък. През 2005 година очакваме нарастване на премийния приход на 1.4 милиарда евро при около 50 милиона евро печалба преди облагане с данък.
- И вестник „Застраховател” има промяна – той стана от известно време единственото специализирано издание за застраховане и осигуряване. С „HDI Застраховане”, преди това „Хановер Кооп България”, се установиха отлични взаимоотношения, които се дължат и на вас, г-н Маак. Надявам се и в бъдеще те да продължат и да се обогатяват, гаранция за което е взаимното ни доверие. Вярвам, че и вие имате готовност за това…
- За съжаление нямам възможност да чета вестника в оригинал, а само някои материали от него, които получавам в превод. Но той винаги ми прави много добро впечатление. Разбира се, че нашето сътрудничество ще продължи и ще се обогатява. Вестник „Застраховател” просто ни е необходим.
- През ноември „HDI Застраховане” ще навърши пет години, един чудесен юбилей. Да очакваме ли празник по този повод? Впрочем какво смятате да правите за 5-годишнината на дружеството ви в България? Още повече че през същия месец навършва 51 години изпълнителният му директор г-н Петър Аврамов.
- Както вече съм казвал, една от уникалните особености на нашето дружество е това щастливо съвпадение на датата на неговото създаване с датата на раждане на неговия изпълнителен директор. А тези два хубави повода, разбира се, ще бъдат отбелязани подобаващо.
- Какво бихте казали в заключение на нашия разговор, г-н Маак, явно ще си заминете оттук с добро настроение?
- Категорично, защото сме изключително доволни от развитието на „HDI Застраховане”.
- Пожелавам ви това настроение да расте през цялата 2005 година.
С Матиас Маак ви срещна
Петър Андасаров
|
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, "Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005 |