Заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“– член на КФН
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Вдигнахме високо летвата и ще прескочим новата височина с по-добър резултат
– Бързам с информацията в бр. 6 на в. “Застраховател” от анализа на резултатите в общото застраховане през 2004 г., че едно от най-старите дружества у нас ЗК “Орел” АД има най-висок ръст в приходите сред всички общозастрахователни дружества на пазара. Цифрата наистина е недостижима за този период – 116.38 %. Как се постига тя, г-н Велев, на какво се дължи този чудесен резултат?
- Постигнатите от нашата компания резултати за предходната 2004 г. ни дават основание да я оценим като изключително успешна. ЗК “Орел” АД зае петото място по премиен приход на застрахователния пазар с 49 407 хил. лв., който резултат е с 26 574 хил. лв. повече от 2003 г. Ръстът, който посочихте по-горе, за нас е още по-важен и на фона на други два показателя – платените обезщетения и финансовия резултат, с който компанията приключи 2004 г. Защото те не са по-малко съществен измерител на ефективността на нашата дейност въпреки пристрастеността на медиите (без вестник „Застраховател”) към класациите по премиен приход.
През 2004 г. ЗК “Орел” АД е платила обезщетения в общ размер 11 019 хил. лв., което формира квота на щетите малко над 24 %.
Годината приключихме с печалба в размер на 3 038 хил. лв.
Компанията има добре балансиран застрахователен портфейл и постоянна клиентела, в това число големи корпоративни български и чуждестранни клиенти, които изпълняват важни за страната ни инфраструктурни проекти. Това ни дава основание да очакваме устойчиво развитие през следващата година и запазване на извоюваните вече позиции на пазара.
Постигнатите резултати ни дават самочувствие и в същото време са предизвикателство за нашата работа през 2005 г. Просто вдигнахме високо летвата и ще трябва да прескочим тази височина с още по-добър резултат през тази година.
А на въпроса ви как се постигат тези цифри, ще отговоря, макар и да прозвучи тривиално, с много работа на целия екип на компанията. Няма друг начин и това ще го потвърдят всички колеги от бранша. На нашия пазар не се работи лесно. Застрахователните услуги все още не са толкова популярни сред населението, не са заели трайно място като осмислена необходимост в общественото и индивидуалното съзнание и съответно в бюджета на домакинствата и предприятията. Така че ние непрекъснато трябва да търсим подхода към всеки клиент.
Компанията има изграден чудесен екип от професионалисти, който направи възможни тези резултати.
– За ЗК “Орел” АД е характерно, че в портфейла на компанията не преобладават по-рисковите автомобилни застраховки. Каква беше впрочем продуктовата ви политика през 2004 г.?
- Това е другият ни успех през 2004 г. – почти 60 % от портфейла на компанията е формиран от застраховки на имущество и СМР застраховки /при които ЗК “Орел” АД е водеща на пазара/. Привличането на големи клиенти и политиката на компанията за разработване на пакетни продукти с приоритет върху застраховките на имущество, насочени специално към малките и средните предприятия в сферата на производството и услугите и към физическите лица, доведоха до постепенното преструктуриране на портфейла в полза на нискорисковите застраховки.
До миналата година и нашата компания подобно на другите, опериращи на българския пазар застрахователи, формираше преобладаващата част от премийния си приход от автомобилните застраховки. Естествено, това е високорисков бизнес и този дисбаланс в структурата на дейността в посока на автомобилното застраховане неминуемо се отразяваше отрицателно на щетимостта и резултатите на компанията. Само като илюстрация на тези свои думи ще посоча показателите ни по щетимостта от 2004 г. При положение, че автомобилните застраховки не надвишават 40% от застрахователния портфейл на компанията, същите носят 89% от общия размер на щетите.
Това, разбира се, не означава, че ние сме престанали да гледаме на автомобилния бранш като на приоритетен бизнес на компанията. Напротив, и през 2004 г. една от водещите насоки в нашата дейност беше развитието на автомобилното застраховане. Компанията бележи ръст и в застраховките “Каско” и “Гражданска отговорност” спрямо 2003 г.
Всички пакетни продукти, които ние разработихме и пуснахме в продажба през 2004 г., включват застраховката “Каско” и тя е една от причините тези продукти да се приемат изключително добре от нашите клиенти, тъй като отговарят на техните нужди и очаквания.
– Ние публикувахме и резултатите, и краткия коментар върху тях за изминалата година, които очертават картината на застрахователния пазар. Каква е вашата представа и вашата картина за него? Какво пропуснаха застрахователите, за да е успехът им по-голям през 2004 г.?
- Застрахователният пазар през миналата 2004 г. запази високата си динамика на развитие. Премийните приходи по общо застраховане показват трайната тенденция на разрастване на пазара, която е напълно нормална, като се има предвид необхванатото от застрахователните услуги население на страната. То представлява сериозен резерв и посоката, в която пазарът ще търси разширяване и през следващите години, като ще търси подхода към тези, които не се застраховат. Факт е, че българите не се застраховат – това се вижда и от показателите за застрахователна плътност, които ни нареждат на едно от последните места в Европа.
За съжаление /и аз не за първи път твърдя това/ застрахователите също имаме своята вина за това състояние. Свикнали сме да казваме, че българите нямат застрахователна култура, и това сякаш изчерпва проблема или го оправдава. Но не е така. Липсата на застрахователна култура, означава липса на съзнание за нуждата и полезността на застраховането. А кой, ако не застрахователите, трябва да култивираме това разбиране, и то не толкова чрез разяснение, а най-вече чрез собствената си политика и корпоративно поведение при обслужването на застрахователните договори.
2004 г. обаче също не даде особени надежди за сериозно преосмисляне на застрахователните практики на част от компаниите на пазара. Продължи необоснованият ценови дъмпинг, продължиха пошлите методи за привличане на клиенти, и то във високорисковия бранш на задължителното застраховане на гражданската отговорност на собствениците и ползвателите на МПС. Пропиляхме възможностите, които промяната в нормативната уредба /колкото и несъвършена да е тя/ ни даде да променим пазара. Напротив, измислиха се нови прийоми, та сега и с тях да се чудим как да излезем на глава.
– Отчита се от някои ваши колеги, че през 2004 г. Асоциацията на българските застрахователи е постигнала сериозни завоевания особено в законодателството. Вас удовлетворяват ли ви те, и какво още може да свърши нейният Управителен съвет. Смятате ли, че АБЗ помогна решително за преодоляването на някои от проблемите в застраховането през този етап?
-Аз също отчитам определени успехи на Асоциацията през 2004 г., най-вече в нормативната сфера, особено ако я съпоставяме с предходните години. Но АБЗ така и не можа да стане консенсусния център, който може да се справи или да помогне за разрешаването на общите за бизнеса проблеми.
Моите надежди са свързани с бъдещето, с дейността на новоизбрания Управителен съвет и аз не мога да скрия удовлетворението си от факта, че той ще бъде председателстван от г-жа Даниела Конова. Нейният избор показва големия авторитет, с който тя лично и нашата група се ползват в застрахователната общност.
На Общото събрание бяха поставени основните приоритети в дейността на АБЗ и въпросите, по които членовете й желаят да се работи по- интензивно. И аз вярвам, че новият Управителен съвет на АБЗ ще бъде на висотата на очакванията, с които беше избран.
– Какво пожелавате на себе си, на екипа, с който работите, и на колегите ви от бранша?
- На себе си и на всички от екипа ни - здраве и сили, за да се справим с всички предизвикателства, които ни предстоят в нашата работа, и много успехи, на които да се радваме. А на колегите от бранша пожелавам и още нещо – съгласие помежду ни по общите проблеми на нашия бизнес, за да ги решим.
Интервю на Петър Андасаров
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, |