Член на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Кабинетът слага таван на добавките за стаж
От 2007 г. заплатата ще се формира по нов начин. В нея вече ще влизат всички суми, които в момента се дават като добавки. Кабинетът обаче ще определи максимални прагове на парите, които ще се начисляват за вредни условия на труд, трудов стаж и други специфични обстоятелства. В момента такива няма.
Социалното министерство вече е готово с проект за наредба за възнагражденията. "Основната заплата ще е 70-80% от цялото възнаграждение, между 5 и 20% ще са за условия на труд, до 10% ще е влиянието на професионалния опит", каза социалният министър Емилия Масларова пред БНР.
"Размерът на основната заплата ще отчита образованието, квалификацията, сложността на изпълнение на дадена дейност и отговорностите", обясни пред "Сега" зам.-министър Горан Банков. "Правителството ще дава само рамката за формиране на заплатата. Конкретните параметри ще се договарят по браншове и фирми", добави той. Според него по преценка на работодателя например процентът за прослужено време може да не се променя всяка година.
Новата формула сериозно ще намали парите, които в момента се дават като добавки за вредни условия на труд и за стаж. Така например добавката за вреден труд за някои браншове достига до 50% от заплатата. За клас пък се начисляват между 0.6 и 1% за всяка прослужена година след първите три. Така без проблем за 15 години работа се надминава таванът от 10%, който правителството смята да наложи.
Схемата на социалното министерство е сходна с предложената от бизнеса и донякъде покрива изискванията на МВФ за отпадане на добавките за вредни условия на труд и за стаж. Масларова гарантира, че при прилагането й работниците няма да бъдат ощетени, каквито опасения имат синдикатите. Това може да стане, ако работодателите запазят брутната заплата, но преразпределят тежестта на отделните й компоненти - повишат основното възнаграждение за сметка на намалението на добавката за вреден труд например.
Принципно работодателските организации са съгласни в заплатата да се отчита производствен опит, условия на труд и квалификацията на работника", коментира пред "Сега" зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян.
Тебеян препоръча да се акцентира на точен процент най-вече за опит и условия на труд.
"Синдикатите още не са виждали предложението на социалното министерство, но междувременно подготвят свой вариант", каза пък зам.-председателят на КНСБ Иван Кокалов.
Още от догодина ще се въведе и по-гъвкава система за пенсиониране, обяви Масларова. Хората с дълъг стаж, но без навършена възраст ще могат да спрат да работят, но ще получават редуциран размер на пенсията. За всеки 90 недостигащи дни ще им се удържа 1% от пенсията, която биха получили при навършване на изискваната по закон възраст. За да ползват схемата обаче, жените трябва да имат поне 27 г. стаж, а мъжете - 35 г.
"Подобни гъвкави схеми не ощетяват осигурителните фондове, но дават възможност на хората с дълъг принос в системите да ползват права. По този начин ще се спестят и средства от системата за социално подпомагане, които в момента се насочват към безработните в предпенсионна възраст", аргументира се Масларова.
МАЙЧИНСТВО
"От догодина работещите майки ще получават 90% от заплатата си в продължение на 200 дни (45 дни от тях преди раждането)", обяви Емилия Масларова. Досега по-високото обезщетение се плащаше 135 дни. След това майките ще получават обезщетение, чийто размер се определя всяка година с бюджета и в момента е 160 лв. Ако майката реши да се върне по-рано на работа обаче, освен заплата ще получава и пълния размер на обезщетението. С парите ще наема за детегледачка безработна жена. "Засега не се предвижда жената да губи парите, в случай че не вземе гувернантка от бюрото по труда", уточни зам. социалният министър Горан Банков.
"В България отпускът по майчинство е много дълъг и затова имаме друго предложение", коментира Тебеян. Същите пари, които държавата плаща за 2 г. майчинство по 160 лв. месечно, могат да стигнат за 373 лв. месечно, но в продължение на 1 г.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. "Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, |