Местните застрахователи и брокери ще бъдат под натиск от международните при влизането ни в ЕС

13 Октомври 2005 г.,zastrahovatel.com
РУМЕН ГЪЛЪБИНОВ, изпълнителен директор на ЗК “Български имоти-Винер Щетише” и ЖЗК “Български имоти-Винер Щетише”

-Г-н Гълъбинов, на 8 юни т.г. бяха проведени редовните общи събрания на ЗК “Български имоти-Винер Щетише” АД и на ЖЗК “Български имоти-Винер Щетише” АД. Какви по-важни решения приеха събранията?

- Акционерите обсъдиха някои важни въпроси за развитието на застрахователните компании, касаещи финансовото състояние на дружествата и персоналния състав на органите за управление, като най-важното е увеличенито на капитала на двете дружества.

-Смятате ли, че ще можете да отговорите на високите критерии за капиталова адекватност, които се поставят в новия Кодекс за застраховане във връзка с присъединяването ни в ЕС?

- Определено смятам, че ще покрием изискванията, предвидени в Кодекса за застраховане по отношение на капитала. Капиталът на ЗК “Български имоти-Винер Щетише” АД бе увеличен от 8 108 108 лв. на 9 308 108 лв. посредством издаването на нови 1 200 000 броя акции с номинална стойност 1.00 лев. Правото да заявяват придобиването на новия пакет акции имат всички акционери от клас А-94, пропорционално на дяловото си участие в капитала на дружеството. Капиталът и на ЖЗК “Български имоти-Винер Щетише” АД бе увеличен от 5 405 405 лв. на 6 205 405 лв. посредством издаването на нови 800 000 броя акции с номинална стойност 1 лев. Право да заявяват придобиването им имат всички акционери от клас А, пропорционално на дяловото си участие в капитала. Акциите в двете компании ще бъдат придобити по емисионна стойност, която е значително по-висока от номиналната, като следствие на това общият размер на инвестициите, които основният акционер “Винер Щетише”, Австрия, който става мажоритарен собственик, ще направи в двете български застрахователни компании, възлезе на около 8 000 000 лева. Общият размер на уставните капитали на двете дружества ще бъде 15 513 513 лева.

-Защо другият основен акционер “ХУК Кобург”, Германия, напусна компанията?

- Постигнато е съгласие “Винер Щетише” да изкупи всички акции на “ХУК Кобург” от капитала на двете застрахователни компании. Изкупуването на акциите е част от глобалната стратегия на “Винер Щетише”, Австрия, в региона на Централна и Източна Европа, касаещи всичките й дъщерни застрахователни компании, в които акционерно участие има и германската застрахователна компания “ХУК Кобург”.

-Предвиждате ли някакви новости в портфейлите на двете дружества?

- В общото застраховане компанията продължава линия на активен бизнес, свързан с автомобилното и имущественото застраховане, застраховки “Зелена карта”, застраховки отговорности, като ще търсим да се позиционираме по-благоприятно на пазара на имущественото застраховане на корпоративни клиенти. Дружеството от 2004 г. има добре изграден портфейл от корпоративни клиенти – водещи чуждестранни, основно с австрийско участие, фирми на нашия пазар. Това са компании от различни сфери на икономиката. Успоредно с това развиваме и продуктите за граждани и за по-дребни фирми. В имущественото застраховане на корпоративни клиенти водеща застраховка е “Индустриален пожар”. Развиваме и автомобилното застраховане с нов пакет “Еврокаско”, който обединява застраховката “Зелена карта” и “Каско” с разширение за чужбина и с изгодни промоционални условия за клиентите. По линията на “Зелена карта” през 2004 г. реализирахме висок ръст и в това отношение изпреварваме голяма част от останалите членове на НББАЗ. Доста добро е развитието на застраховката ни “Домашно имущество” и предстои съвсем наскоро да представим нов продукт.

В животозастраховането също работим добре с корпоративни клиенти и с банки по програми за застраховки на кредитополучатели, застраховки “Злополука” и “Живот”.

Работим добре и с лизингови компании към банки и самостоятелни. Става дума за застраховки по лизинг на леки и товарни автомобили, а така също и по лизинг на строителни машини, на селскостопански машини, лизинг на специализирана техника и оборудване. По линия на лизинга развиваме свързани с тях транспортни застраховки, т.е. когато става дума за лизинг на товарни автомобили, на автобуси или на специализиран автомобилен транспорт, може да се правят карго застраховки, застраховки отговорности на превозвача, “Зелена карта”. Активно работим по имуществено застраховане на офис-сгради ,които са купени на лизинг, както и на производствени сгради, купени на лизинг като недвижима собственост.

- Каква е вашата прогноза за развитието на българския застрахователен пазар?

- Българският пазар ще се присъединява към европейския и затова е много важно какви са перспективите на застрахователите за 3-5 години напред. В момента има компании, заели позиции, които изглеждат много атрактивно, например с доминиращо автомобилно застраховане. Не е ясно дали след по-дълъг срок ще запазят това си място на пазара, който ще се развива по-комплексно и освен в автомобилното и в други видове застраховане. Автомобилното застраховане ще достигне своя пик, като ще се осигурява регулярен растеж от непрекъснато нарастващата цена на застраховката “Гражданска отговорност на МПС”. През последните 5 години пазарът расте гарантирано всяка година с по 20%-25%, но основно от цените на “Гражданска отговорност на МПС” ( т.е. защото цената на тази застраховка нараства), а не толкова от разширяването на вътрешното потребление на застраховки.

Лично аз виждам развитието на пазара в индустриалното застраховане, в корпоративното имуществено застраховане, в имущественото застраховане на физическите лица както и в лизинговото застраховане.

Друг интересен дял е застраховането на отговорности. Ще се осигури един растеж на пазара, който ще се осигурява регулярно от въвеждане на задължителни отговорности по различни видове професии. Всяка компания ще трябва да прецени в кои застраховки на отговорности да се специализира, защото не всички могат да се овладеят като материя и не всички са с еднаква степен на риск.- Какви са впечатленията ви от продажбата на нашумялата задължителна застраховка “Гражданска отговорност на МПС” през тази година?

- Според мен “Гражданска отговорност на МПС” ще се запази поне още няколко години като отделен продукт. Когато се слее в единен продукт със “Зелена карта”, след влизането ни в ЕС ще бъде много важно ценообразуването, така че то да не е в ущърб на хората, които не излизат извън границите на България. В същото време тези, които често пътуват в чужбина, ще трябва да плащат по-висока цена. Нужно е да се направи внимателен анализ на тази застраховка през последните години. Необходимо е да се увеличи редовността й. В момента при сравнително ниския процент на автомобилисти , притежаващи полицата, анализът няма да бъде меродавен. Нужно е да се разбере и колко от автомобилите са спрени от движение, за да се направят верни изводи.

-Вие лично присъединявате ли се към групата на някои застрахователи, които отново искат да се върне задължително сключване на годишна застраховка “Гражданска отговорност”?-Не смятам, че кратките срокове на тази полица са облагодетелствали някого през тази година. Застрахователите имат много повече разходи да подновяват три-четири пъти в годината полиците. При стандартния начин с една полица се осигурява покритие за цялата година. При кратките полици това е доста по-скъпо за компаниите. Целият процес по администрирането на тези краткотрайни полици е икономически неефективен. От гледна точка на риска обаче дори за краткия период от 1 до 3 месеца той остава същият както и за целогодишната полица при същите лимити на отговорност. Премията е намалена пропорционално 3-4 пъти, но лимитите са еднакви. Някой може да опонира, че проявлението на риска от 1 до 3 месеца е по-малко, отколкото проявлението му от 1 до 12 месеца. Аз смятам, че за това няма никаква гаранция, особено през последните месеци на порои и градушки и пътнотранспортни произшествия през лятото.

Важно е да се направи достоверен анализ за да се докаже, че се повишава процентът на редовността и събираемостта на застраховката при късите срокове на полиците. Според мен има вероятно увеличение, но то не е голямо. Достоверен анализ за изтичащата година може да се направи едва в началото на следващата, когато ще се анализират резултатите за тези “къси полици”, за да се види ефективното увеличаване на продажбите по тримесечия и общо за годината . В момента информацията е, че около 30% от автомобилистите са си купували “къси полици” със срок до 3 месеца. След приключване на годината трябва да се види какъв е бил като проявление техният риск и дали той влияе драстично върху цялостния технически резултат. Ако се вземе друго решение по отношение на сроковете, ще бъде добре застраховката да бъде едногодишна, но да се сключва от дата до дата, т.е. от момента на възникване на застрахователния интерес.-Как смятате, че може да се разреши сериозният проблем с междуфирмената задлъжнялост по регресни искове?

- Единият от изходите е чрез обща методика за ликвидацията на щети. Важно е тя да бъде добре балансирана и да отразява интересите на застрахователите на пазара. Има застрахователи, в чийто портфейл е преобладаваща застраховката “Каско”, а по-малко “Гражданска отговорност на МПС”. Те са в позицията да изискват, т.е. в повечето случаи на тях им дължат суми по регреси. При други компании, където застраховката “Гражданската отговорност” е по-голям процент в портфейла им от “Каско”, те са с повече задължения. Не е редно първата група компании да се опитват да контролират цялата ликвидационна дейност по своите правила и да диктуват правилата за ликвидация. Надявам се чрез новата обща методика в бъдеще този проблем да се избегне. За натрупаните до момента задължения ще остане възможността те да бъдат обсъдени между застрахователните компании и да се направят взаимни споразумения за прихващане.

-Според Вас очаква ли се преструктуриране на пазара след присъединяването ни към ЕС?

Естествената пазарна конкуренция ще доведе до консолидация – т.е. малките компании без достатъчен капитал или ще се продадат , или ще се слеят с други. Чуждите компании, които ще оперират тук по линията на свободно движение на стоки и услуги, веднага ще конкурират местните застрахователи. Фронтинг бизнесите, които в момента правят местните застрахователи като издават тук полицата, а реално прехвърлят по-голямата част от риска зад граница, ще намалеят в бъдеще, защото чуждите компании сами ще издават полиците за клиентите си. Ще има промени и по линия на презастраховането, защото световните презастрахователи ще имат директен достъп до пазара. Местният брокерски пазар също ще бъде поставен под конкуренция от чуждестранни брокери, които ще посредничат на местната ни индустрия. Това цялостно ще подобри нивото на застрахователните услуги, като се надявам , че и обхватът на застраховките ще се разшири.

Интервю на Илеана Стоянова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000
orange_li
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева ,
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,