Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
АЗЗППТП: Необходимо е бързо да бъде създаден Обезпечителен фонд
Освен широко дискутирания въпрос за броя на застрахованите автомобили, собственост на български физически или юридически лица, които рано или късно ще бъдат допуснати за движение в страните от ЕС, има и друг, който има не по-малко значение. Това е въпросът за липсата на Обезпечителен фонд, който да покрива щети при изпадане в несъстоятелност на застраховател.
Според нас, ако такъв фонд не бъде създаден, биха възникнали проблеми за пострадали на територията на България чужди граждани, които няма да могат да получат обезщетение. Проблемът ще възникне в момента, когато е налице дължимо обезщетение, а няма застраховател, който да го изплати. От една страна, ще има валидно издадена полица, но реално ще липсва застраховател. Пострадалото лице няма да може да се обърне към Гаранционния фонд, тъй като той не покрива щети при валидно издадена полица. Получава се омагьосан кръг, от който няма как да се излезе. На потърпевшите им остава единствено да съдят България поради неспазване на вътрешното законодателство.
Тъй като застраховането е дейност, регулирана от държавата и КФН следи дали застрахователните компании отговарят на изисквания, заложени в Кодекса за застраховането, то допускането на някое дружество да изпадане в ликвидна криза, означава, че регулаторният орган не си е свършил работата. Пример затова е ЗК “ХИЛДЪН” АД (бивша ЗК “ЮПИТЕР” АД), където имаше основания за взимане на лиценза много преди датата на реалното му отнемане.
Ако това се случи след приемането ни в ЕС и ако междувременно не бъде създаден такъв Обезпечителен фонд, нищо няма да попречи да бъдат заведени дела срещу държавата в Страсбург .
Други проблеми, които биха възникнали при изплащане на обезщетения за пътно-транспортни произшествия, настъпили извън пределите на България, но причинени от МПС, регистрирани в страната, са свързани с бъдещия Правилник за устройството и дейността на Гаранционния фонд.
Такива според нас са следните текстове:
чл. 25, ал. 3, т. 5 – "не се дължи обезщетение по следните увреди -фрактурите на пръсти и спукването на кости без счупване". Този текст противоречи на изградената практика за обезщетяване - както на застрахователните компании, регистрирани по българското законодателство, така и на тези, които са регистрирани извън пределите на България. Това са телесни повреди, подлежащи на обезщетяване при всички случаи и не може ГФ да бъде поставян в привилегировано отношение спрямо застрахователните компании.
чл. 27, ал. 4 - "обезщетението се определя и изплаща във валутата, в която е предявена претенцията, освен в случаите, когато инвестициите в тази валута са регулирани, или валутата подлежи на трансферни ограничения или поради други такива причини не е подходяща за инвестиране на средства на фонда”. Така формулирано, изречението е объркващо, защото не дава ясен критерий в каква валута се изплащат обезщетенията. Липсата на ясни правила може да доведе превратно тълкуване на посочения текст, особено в последната част.
чл. 28, ал. 6, т. 3 – "Фондът дава мотивирано становище, когато обезщетението е по-малко от претендираното или когато предоставените доказателства не са били достатъчни за установяване на основанието или размера на обезщетението". Въпросът тук е какво ще стане, ако в тримесечния срок по чл. 28 ал.6 фондът се произнесе, че не разполага с достатъчно доказателства за установяване на основанието и размера на обезщетението. Проблемът ще възникне точно в този момент, тъй като увреденото лице, според Кодекса за застраховането и чл. 29 от правилника за дейността на фонда, няма право да предяви претенцията пред съд, преди да е приключила процедурата пред ГФ. Ще се получи омагьосан кръг, от който потърпевши ще бъдат пострадалите лица. От една страна, ГФ няма да има интерес да събира всички необходими доказателства, до които ще има достъп по служебен път, а, от друга страна, увреденият няма да може да защити интереса си, понеже е ограничено правото му на предявяване на иск.
Ако правилникът бъде приет в този вариант, съществува опасност чуждестранни лица да не могат да получат обезщетения, въпреки че ще имат такова право.
Георги Вълков,
председател на УС на АЗЗППТП
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , |