Руските застрахователи са против присъствието на чуждестранни компании на руския пазар

06 Юли 2006 г.,zastrahovatel.com

Ако руското правителство разреши на чужди застрахователни компании да откриват филиали, които да развиват дейност на руския пазар след приемането на Русия в Световната търговска организация, това ще се отрази негативно на вътрешния пазар. До този извод стигнаха участниците на проведената кръгла маса на тема “Застрахователният пазар преди приемането в Световната търговска организация”.

Според думите на генералния директор на застрахователната компания “Русский мир” Евгений Гуревич, в момента САЩ се стреми да отвори руския пазар за извършване на дейност от филиали на чуждестранни финансови институции, но това е неприемливо за страната. На проведената кръгла маса Гуревич поясни, че филиалите на чуждите компании работят според законите на държавата, в която са регистрирани. Следователно, те няма да плащат данъци на територията на Руската федерация. И най-важното, според него е това, че филиалите са идеален канал за легално изнасяне на капитал от страната.

Гуревич отбеляза, че всички чужди компании, които са възнамерявали да извършват дейност в Русия, вече са стъпили на пазара и те не са толкова много. Според руското законодателство, чуждият капитал в смесените дружества не трябва да надвишава 25%. Към момента чуждият капитал на руския пазар възлиза общо на 4%. При това сред най-големите десет дружества на руския застрахователен пазар има само една компания с чужд капитал.

Изпълняващият длъжността ръководител на Инспекцията за застрахователен надзор на северо-западния федерален окръг Кирилл Михалевский смята, че към момента е трудно да се прогнозират резултатите от преговорите за приемането на Русия в Световната търговска организация. Според мнението на Михалевский, достъпът на филиали на чуждестранни компании трябва да се ограничи не чрез забрани, а чрез пазарни механизми, като например чрез задължаването на чужда компания, която желае да открие свой филиал на териториата на Руската федерация, да открива депозит на голяма стойност в руска банка, както е прието в някои европейски страни. “Нито един европейски законодател няма да разреши откриване на филиал без внасянето на депозит”, отбеляза Михалевский. Неговите думи бяха потвърдени и от Е.Гуревич: “Разходите, които трябва да направи компания, за да открие филиал в страна от Европейския съюз, са съпоставими с разходите за основаване на голяма застрахователна компания”.

Според мнението на професор Светлана Янова от Санкт Петербургския държавен университет по икономика и финанси, филиалите на чужди застрахователни компании представляват сериозна заплаха за руските застрахователи само в сектора на застраховането на физически лица. Причината е, че обикновено руските компании се учредяват от едно или няколко юридически лица и преди всичко обслужват техните интереси. “Едва ли руските компании ще започнат да се застраховат при чужд застраховател”, отбеляза Янова.

На пазара при физическите лица ситуацията е различна. “Чуждите застрахователни компании имат по-голям капитал от руските, което означава, че те са по-надежни. Освен това при чуждите компании, развиващи дейност в която и да е сфера на застраховането, средствата, кото се отделят за обезщетения са по-големи, тъй като те по-често обезщетяват застрахованите лица.”

Според мнението на Светлана Янова, влизането на Русия в Световната търговска организация ще доведе до сериозно прекрояване на руския застрахователен пазар. “Много петербургски застрахователи вече бяха погълнати от московските гиганти.” Според Янова, само големите застрахователни компании, които работят на територията на цялата страна ще могат да съхранят независимостта си. А за малките и средни играчи на пазара остават само два варианта: или да бъдат погълнати от мощните компании, или да се преобразуват в застрахователни посредници.

Участниците на кръглата маса отбелязаха също, че приемането на Русия в Световната търговска организация и допускането до пазара на чужди филиали, ще позволи на руските инвеститори да регистрират застрахователни компании зад граница, след което да откриват техни филиали на територията на Русия и да изнасят капитал. За да бъде предотвратено това, е необходимо приемането на закон за експорта на капитал, заяви Евгений Гуревич.  



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li