Международният финансов център на Дубай става все по-привлекателно място за световния бизнес

11 Юли 2006 г.,zastrahovatel.com
 

На 29 юни 2006 г. по покана на Комисията за финансов надзор (КФН) на официално посещение у нас бе г-н Марван Лютфи, директор на направление „Застраховане и презастраховане” в регулаторната и надзорна институция към Дубайския международния финансов център (ДМФЦ).

Същия ден в сградата на КФН г-н Лютфи изнесе беседа, в която представи развитието на застрахователния сектор в Близкия изток и запозна аудиторията с ролята на Международния финансов център за постигане на икономически растеж в региона. Друга цел на посещението на г-н Лютфи бе да се потърсят възможности за сътрудничество с КФН и с частния и институционалния бизнес в България и Дубай.

Дубайският международен финансов център само за няколко години разви пълна инфраструктура, която е в състояние да осигури съществуването и развитието на финансов бизнес в Дубай, каза в началото на срещата с г-н Лютфи Ралица Агайнзаместник-председател на КФН, ръководещ Управление “Застрахователен надзор”, която също присъства на презентацията. Бизнесът на ДМФЦ е с международен произход и предоставя институционални услуги. Най-впечатляващото за нас е известното сходство с нашите условия, при които за кратко време се наложи да се (пре)създаде изцяло нова регулаторна рамка на финансовия бизнес в България. От 1997 г. досега тази рамка се изменяше няколко пъти, като промените през последната година са особено значителни. Те засягат не само пряката законодателна рамка за извършване на бизнеса, но също така и външната среда – като съдебната система например. Така че има значителни сходства между това, което извършваме при нашите условия, с онова, което се осъществява в Дубай, заключи г-жа Агайн, след което предостави думата на г-н Лютфи.

ДМФЦ възниква в отговор на предизвикателствата на глобалните финансови пазари и с амбицията да стане достоен конкурент на финансови центрове като Ню Йорк, Лондон и Хонг Конг. Основната му дейност е съсредоточена в няколко сектора: банкиране, капиталови пазари, управление на активи, застраховане и презастраховане.

Регулацията и надзорът върху институциите, опериращи в центъра, се осъществява от Службата за финансови услуги. Тя представлява независим интегриран регулатор, осъществяващ дейността си в съответствие с международно признатите принципи и стандарти за регулиране и надзор.

Причината за създаването на финансовия център е наглед прозаична, сподели гостът. Това е географията на района. Той илюстрира думите си със слайд, който ясно показваше, че между основните финансови пазари на Запада (Лондон, Франкфурт и Париж) и Изтока (Хонг Конг и Сингапур) не функционира голяма финансова структура. Бих искал да ви представя и структурата, която сме създали, както и възможностите, които предоставяме на интересуващите се от нашия регион компании, каза гостът.

Разбира се, целта е да се посочва цената на петрола. Става дума за два трилиона американски долара, съсредоточени в този регион, и ние бихме искали те да се намират в Дубай. Едно от намеренията ни е да създадем обща правна рамка – нещо, което би било приемливо за най-добрите международни практики, и да изградим напълно прозрачен и регулиран финансов център.

Исторически погледнато, регулациите на пазара са създадени заради самия пазар и не се съобразени с международните регулации. Пазарът в Близкия Изток се е развивал предимно на базата на семейни бизнес начинания. Така че това, което имам предвид, говорейки за липса на прозрачност, се отнася до отсъствието на регулаторни рамки за предоставяне на информация в района. В момента компаниите се преобразуват в публични и това съответно изисква по-голяма прозрачност.

В региона също така действат и няколко фондови борси. Имаме намерение да създадем международна фондова борса, която да е отворена за чуждестранни инвестиции и да притежава възможности за привличане на чуждестранен капитал, както и да предоставим на местните компании условия да се разраснат в световен мащаб.

Проектът за създаването на финансовия център със собствени правила и регулации е оповестен публично през февруари 2002 г., като първоначално се нарича Свободна финансова зона. След успешни преговори с правителството през юли 2004 г. е приет Закон за свободна финансова зона в Дубай. Това позволява предлаганите от финансовия център законопроекти да се приемат на държавно равнище, без да се разглеждат от други институции.

Последните приети закони доуточняват независимата структура на центъра, която г-н Лютфи представи подробно. Президент на ДМФЦ е губернаторът на Дубай. Той има последната дума при подписването на правила и регулации. На президента са подчинени три независими управления, едно от които е Службата за финансови услуги на Дубай (тя е сходна с функциите на българската Комисия за финансов надзор, подчерта гостът - издава разрешения на финансови и застрахователни компании и надзирава съответно тяхната дейност); Служба за стратегическото развитие на центъра; Съдебна служба, т. е. търговски съдилища, които прилагат международните закони и регулации в центъра. Целта ни е да създадем сигурност за бизнеса, изтъкна гостът.

Ролята на Службата за финансови услуги е да помага за развитието на различните сегменти във финансовия пазар. Съществуват и други сектори – банкови услуги, инвестиции, капиталови пазари.

Съществуват и дъщерни структури на съответните служби. Създадени са инвестиционни компании, които се занимават с разработването на нови области. Всъщност една от първите създадени структури е била Международната борса на Дубай. Тя е отворена за чуждестранни инвестиции и листванията на нея се извършват в американски долари. Борсата е свързана с Юромекс, която притежава компании в Европа и помага за пространни отношения между Лондон и Дубай, Париж и Дубай и т. н.

Друга дъщерна структура е Корпоративното управление, създадено съвместно от ДМФЦ, Организацията за икономическо сътрудничество и швейцарското училище за бизнес АMD. Целта на тази структура е да подпомага развитието на корпоративното управление като цяло в района.

Имаме намерение да създадем и структури с още по-независими функции, като депозитар например, информира г-н Лютфи. Наша крайна цел е да се превърнем в център за институционални финансови услуги. Създали сме регулации за рисково базирани правила и регулации от световна класа, независима международна правна система, приемлива за останалия свят, а стоковата ни борса е врата за достъп до богатството в региона. В Близкия изток и някои области на Азия съществуват ограничения, които предполагат партньорство, докато ние позволяваме съществуването на сто процента чуждестранна собственост. Предлагаме нула на сто (0%!) данъчна ставка за 50 години напред с опция за подновяване за още толкова. Тази данъчна ставка важи както за корпоративната печалба, така и за личния доход, подчерта г-н Лютфи.

Преследвайки целта да изградят център на световно равнище, съсредоточен върху продажбите на едро и сделки на едро (институционално банкиране, презастраховане), в ДМФЦ не бихме искали да се занимаваме с клиенти на дребно. Развитието на растежа в региона се осъществява от мегапроекти на стойност милиарди долари. Това всъщност е бизнесът, който бихме искали привлечем. Различните сектори, върху които фокусираме развитието на центъра, са: банкови услуги, капиталови пазари, управление на активи, регистрации на фондове, презастраховане и каптиви, банкиране по правилата на ислямската религия, счетоводни услуги от специализирани фирми и т. н. Както във всеки град, има развита и търговия на дребно – търговски центрове, хотели, ресторанти.

До момента към 200 големи международни компании (сред тях AIG, ALIKO, KPMG и други) не само са регистрирани в ДМФЦ, но и извършват дейност, тъй като са избрали Дубай за място за извършване на своите сделки в региона.

Що се отнася до инфраструктурата на финансовия център, тя е почти готова, а цялостното й завършване ще бъде факт в близките няколко години (но не по-късно от 2010 г.), което ще бъде направено от частния сектор, а не от правителството.

ДМФЦ е изграден върху огромен подземен гараж на три нива. Няма да има паркирани автомобили върху земната повърхност, така че хората ще могат да се придвижват необезпокоявани от една сграда до друга през зимата или когато времето е хубаво; през летните горещини придвижването ще става по подземни климатизирани тунели. Офис пространството, заето до момента от финансовия център, е 1 млн. кв. метра.

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки