Изследване на Allianz и Lisbon Council залага на икономически ръст на Европа от 0,7% през 2009г.

24.10.2008
 

Европа притежава силни позиции за положителни темпове на развитие и през 2009 г. Това ще се постигне благодарение на конкурентноспособния корпоративен сектор, сравнително ограничената криза на финансовия пазар, високия процент лични спестявания на населението, напредъка в развитието на човешкия фактор и стабилните държавни бюджети.


За да се справи с кризата на Европа и е необходима силна политическа подкрепа.


Очаква се Германия и Франция да имат по-бърз икономически растеж от Испания, Англия и Италия през 2009 г.




Брюксел,23 Октомври 2008 Allianz SE, една от водещите международни финансови институции в Европа, и Lisbon Council със седалище в Брюксел, разпространиха днес Есенния доклад - 2008 за Европейския растеж и заетост. Докладът се публикува два пъти годишно и дава оценка на напредъка в областта на европейската конкурентноспособност, използвайки критериите, определени от т.нар. “Lisbon Agenda”. Тази година е включена и оценка на икономическото развитие на Европа съобразно финансовата криза и прогнози за 2009 г.както и ключови препоръки към политиците.


Някои от най-важните заключения на изследването:


- Ако политиците продължат да реагират така единодушно и решително на кризата, би следвало Брутния Вътрешен продукт на Европейското пространство да нарасне през 2009 с 0,7%, което е половин процентен пункт повече от наскоро публикуваната прогноза на МВФ.


- Лисабонският индикатор – един обобщаващ критерий за измерване напредъка на икономическия растеж и заетост в Европа, се понижи от 1,2 пункта през второто тримесечие на 2007 г. до 0,9 пункта през второто тримесечие на 2008 г. Този спад се дължи на по-слабия икономически растеж и на спада в производителността на труда. Положителното е, че квалификацията на заетите се повишава, а инвестициите с тенденция към растеж остават непроменени.


- Германия и Франция ще отбележат ръст от 0,7% през 2009 г., представляващо средния ръст за Европа. За Италия и Англия растежът ще бъде 0,5%, а за Испания - 0,4%. Натрупването на икономическия растеж в големите европйски държави компенсира силните структурни различия, които ще се откроят при повторно динамично развитие на пазарната конюнктура в Европейската общност.


Ключови препоръки:


- Въз основа на очакванията за намаляване на инфлацията би следвало Европейската централна банка да е готова да намали още лихвения процент. Предложението е намаление до 3% през следващите шест месеца.



- Страните с малки бюджетни дефицити (напр. Германия, Холандия, Австрия, Финландия и Швеция) трябва да въведат, с цел стимулиране на икономиката, заплануваните данъчни и социални реформи и да предложат инициативи за стимулиране на инвестициите.


- Нужно е Европа, заедно с другите страни, да се ангажира с промени в глобалната регулаторна рамка за финансовите пазари и банковия сектор. Изискванията по отношение капитала трябва да бъдат актуализирани и е наложително да се увеличи прозрачността.

- Фрагментирането на финансовите и банковите пазари (ипотечни пазари, застрахователни пазари) трябва да бъде преодоляно. Кризата на финансовия пазар предоставя възможността да се премахнат интеграционните дефицити.


Проф д-р Михаел Хайсе - главен икономист в Allianz SE и главен автор на изследването – сподели: „При тази криза е важно да не се забравят множеството фундаментални предимства на Обединена Европа, например конкурентноспособният корпоративен сектор и високата квота на лични спестявания. Ако правителствата продължат с ефективните мерки за преодоляване на финансовата криза, вярвам в положителното развитие на Европа през 2009 година.”


­­­­­­­­­­­­­­­­------------------------------------------------

Проф. д-р Михаел Хайсе е главен икономист в Allianz SE и Дрезднер банк, и е съветник по икономически въпроси в Бордовете на директорите на двете компании. Той изготвя анализи и прогнози за развитието на германския и международния пазари. Анализатор на рисковете на браншово и национално ниво. Завършил е Кьолнския университет, преподава в European Business School в Острих-Винкел и е хоноруван професор в Йохан Волфганг Гьоте университет във Франкфурт на Майн. Преди да се присъедини към Allianz SE , д-р Хайсе е бил генерален секретар на Немския Икономически Експертен Съвет, главен икономист на ДГ банк, главен икономист и ръководител на изследванията в Немска Централна Банка.

Проф. д-р Михаел Хайсе е член на Икономическия съвет на Lisbon Council.

МФ






 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки