За първи път у нас се проведе форум на Европейската конфедерация на услугите за сигурност (CoESS)

29.10.2008
За първи път у нас се проведе форум на Европейската конфедерация на услугите за сигурност (CoESS)
 Частната охранителна дейност в България се развива все по-успешно

„Сивата” икономика може да бъде ограничена с високи стандарти и обща визия

На 25 септември 2008 г. в София - Резиденция Бояна, се проведе редовното Общо събрание на Конфедерацията на европейските услуги за сигурност (CoESS), която представлява частния охранителен сектор на европейско ниво.

Домакин на форума бе Националната асоциация на фирми за търговска сигурност и охрана (НАФТСО).

В събитието взеха участие представители на членове на федерацията от 25 държави членки на ЕС и кандидати за членство. Участниците във форума бяха ръководители на национални сдружения и на водещи фирми от частния сектор за сигурност.

В програмата на събитието бе включена пресконференция, която се проведе в деня на форума в Резиденция Бояна. В нея взеха участие президентът на CoESS г-н Марк Писенс, новоизбраният първи вицепрезидент на конфедерацията г-н Клод Тарле, г-жа Нина Митева - председател на УС на НАФТСО, и изпълнителният секретар на асоциацията г-н Иван Иванов.

 Sofia Meeting  Sofia Meeting  Sofia Meeting
 Sofia Meeting  Sofia Meeting  Sofia Meeting



Европейската конфедерация CoESS е основана в Рим през 1989 г. от няколко национални сдружения на фирми за частна сигурност от страни членки на ЕС.

Целта на конфедерацията е да осигури в Европа и по целия свят защита на интересите на националните асоциации и на търговските дружества, предоставящи охранителни услуги и да представлява общите интереси (включително чрез хармонизация на националните законодателства) по отношение на дейността на своите членове.

CoESS е призната от Европейската комисия като европейски отраслов социален партньор в бранша на услугите за сигурност. В конфедерацията членуват национални асоциации от близо 30 държави (включително и България), а две други международни организации - ESTA и EASA - са членове-кореспонденти.

Членовете на CoESS представляват около 50 000 частни охранителни фирми с над 1.7 милиона служители в тях.

CoESS е единствена и уникална европейска организация, представяща всички европейски държави (членки на ЕС, страни кандидати и страни извън ЕС) и всички браншове и сектори на индустрията за сигурност - както чрез своите секторни работни комитети, така и чрез представителни, добре функциониращи и активни национални сдружения.

Генералният секретар на организацията - г-жа Хилде де Клерк, взе дейно участие в две от националните срещи (организирани от НАФТСО през 2005 и 2007 г.) на фирми от частния сектор за сигурност в България.

През 2009 г. ще се чества двайсетгодишнината на конфедерацията.



Г-н Марк Писенс представи накратко пред журналистите дейността на конфедерацията. Висш орган на организацията е Общото събрание. CoESS има Изпълнителен комитет, Съвет на директорите, работни комитети (комисии) и секретариат, базиран в Брюксел.

В конфедерацията има представители от различните страни, които притежават необходимия опит в съответната област.

Един от най-важните комитети в структурата на CoESS е Комитетът по социалния диалог, който работи съвместно с Европейската комисия. Съществуват и по-специализирани комитети, като „Физическа охрана”, „Превоз на ценни пратки”, „Електронно наблюдение”, „Авиационна сигурност”, „Морска сигурност”, „Разширяване”. На Общото събрание, проведено в София, след съответни промени в устава бе учреден и нов комитет – „Критична инфраструктура”, а Комитетът по разширяването бе преименуван на Комитет по сближаването.

Комитетите стоят в основата на нашата работа, поясни г-н Писенс. Те са доброволни, което означава, че всеки, който участва в тяхната работа, прави това на доброволни начала.

Делегатите са разисквали бъдещите планове и инициативи, като най-важната от тях е инициативата на Френската асоциация в сътрудничество с г-н Тарле, който е неин председател. Проектът се подкрепя от френския президент Никола Саркози, подчерта г-н Писенс, а, както е известно, през втората половина на 2008 г. Франция председателства Европейския съюз. Става дума за изготвянето на документ, който ще бъде наречен Бяла книга и ще представлява ръководство по отношение на насоките за развитие на частната охранителна дейност и на сътрудничеството със съответните национални власти. В Бялата книга ще бъдат включени различни доклади, а уводът ще бъде написан от г-н Саркози. Г-н Писенс съвместно с директора на Националния институт за сигурност на Франция също ще напише встъпителни думи към Бялата книга. Документът ще очертае насоките на работата през следващите няколко години и ще разяснява начините, по които могат да бъдат изградени по-действени връзки с европейските институции и с частния сектор, както и визията за това как секторът по сигурността на национално равнище може да работи съвместно с държавните власти.

Книгата ще бъде представена официално в Париж на 15 декември т. г. в Министерството на вътрешните работи на Франция, след което ще бъде предоставена на всички национални асоциации, членуващи в конфедерацията, както и на всички парламентаристи от Европейския парламент и на членовете на Европейската комисия.

През 2009 г. ще бъде направен последващ анализ, за да се получи обратна информация, което се очаква да стане през втората половина на 2009 г., когато Швеция ще поеме председателството на конфедерацията. Тогава ще бъде свикана и специална конференция, на която ще се обсъди събраната информация.

През 2006-2007 г. CoESS реализира важна кампания под наслов „Бъдещето на нашата индустрия”, която постави добри основи за текущата и бъдещата политика в сферата на частната охранителна дейност, информира г-н Присенс.

Г-жа Нина Митева припомни, че НАФТСО е сдружение с идеална цел, което обединява български търговски дружества, предоставящи услуги в сферата на сигурността. От 2005 г. сдружението е член на CoESS.

Членовете на асоциацията осигуряват работа на повече от 17 900 служители (30.5 на сто от наетите в частния сектор за сигурност), а търговският им оборот за 2007 г. надхвърля 151 млн. лева (близо 35 на сто от пазара в индустрията). Охраняваните обекти надминават 113 000. Предоставят се инкасови услуги на повече от 60% от регистрираните в страната търговски банки.

В дейността си асоциацията все по-резултатно търси взаимодействие със застрахователните дружества, с други неправителствени организации и с медиите за утвърждаване на положителния образ на частния сектор в индустрията за сигурност, за неговото развитие в съответствие с обективните потребности, както и за популяризиране на възможностите и услугите на членуващите в сдружението търговски дружества.

Членството в CoESS дава възможност да работим още по-уверено и по-активно в няколко основни насоки, една от които е налагането на висококачествени стандарти при предоставянето на частни охранителни услуги, подчерта г-жа Митева. Фирмите, членуващи в НАФТСО, се възползват в пълна степен от всичко, което CoESS произвежда чрез работните си комитети и чрез системата си за информация за дейността на фирмите от бранша в Европа.

Втората основна насока е развитието на социалния диалог.

НАФТСО активно съдейства и ефективно си сътрудничи с местната, изпълнителната и законодателната власт. Като член на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, на Българската търговско-промишлена палата, на Българския институт за стандартизация и на Българската стопанска камара, НАФТСО се стреми да защитава интересите на фирмите, занимаващи се с охранителна дейност и/или с други услуги за сигурност. Сдружението участва активно в работата на Консултативния съвет за сътрудничество към Национална служба „Полиция” по въпросите на частната охранителна дейност. НАФТСО е и един от учредителите на Българския съюз на индустрията за сигурност.

В отговор на въпрос на в. „Застраховател прес” по отношение на „сивата” икономика в сектора и за състоянието на законодателната база на частната охранителна дейност у нас г-жа Митева каза, че в страните от ЕС съществува законодателство, което отговаря на съответните местни условия и правила за този бизнес. Една от целите на CoESS е да се постигне хармонизиране на националните законодателства. По отношение на действащия у нас закон г-жа Митева изтъкна, че като всеки закон той може да бъде усъвършенстван, но така или иначе е очертал рамка, която позволява нормално функциониране на фирмите от сектора.

Във връзка с проектозакона за изменение на Закона за частната охранителна дейност от НАФТСО са работили активно със съответната парламентарна комисия и с представителите на МВР. Между първото и второто четене на закона в пленарната зала обаче законът е останал недовършен. Ние обаче имаме нагласа да бъдем активни в диалога за създаване на все по-прецизно законодателство, което да гарантира доброто функциониране на бранша в полза на обществото и клиентите, каза още г-жа Митева.

По отношение на „сивия” сектор г-жа Митева заяви, че такъв наистина съществува и че този факт е известен на всички. Но една от целите на асоциацията е именно тази: чрез налагането на високи стандарти за качество в работата и на обща визия за предоставянето на частно-охранителни услуги да се ограничава нелоялният бизнес, обобщи г-жа Митева.

Г-н Иван Иванов допълни, че в сега действащия закон не е регламентирана и не е включена дейността на фирми, които се занимават с монтиране на алармени системи. Така че ако някъде има „сива” икономика, то тя до голяма степен се формира именно там.

Събитието отрази

Славимир Генчев

MF




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006
orange_li
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,