Анкета за текущата ситуация в допълнителното пенсионно осигуряване

05.12.2008

На анкета на Zastrahovatel.com за текущата ситуация в допълнителното пенсионно осигуряване отговориха от надзорния орган, БАДДПО и бизнеса

Бисер Петков, заместник-председател на КФН, ръководещ Управление „Осигурителен надзор” :Нужно е да се внесе необходимото спокойствие сред вложителите

„Стремим се да неутрализираме неблагоприятните ефекти, произтичащи от финансовата криза и чийто резонанс в областта на допълнителното пенсионно осигуряване е най-силен с оглед на неговата социална значимост. Общото убеждение е, че не се случва нищо драматично. Нужно е да се внесе необходимото спокойствие сред вложителите в пенсионните фондове, тъй като най-добрия начин за защита на спестяванията в ДПФ е дългосрочният характер на инвестициите. Това е основното предимство изобщо на пенсионните фондове, а именно че те могат да преодолеят краткосрочните колебания на финансовите пазари в рамките на дългия хоризонт, през който се инвестират техните средства.

КФН има задължението да оповестява минималната доходност за двугодишен период на годишна база всяко тримесечие , както и годишната доходност след приключване на календарната година. Всеки осигурен отделно може сам да си изчисли натрупаната доходност по партидата. Така че информацията не е тайна за обществото.Пенсионните фондове са дългосрочни инвеститори и затова информацията за доходността се дава за по-дълги периоди, тъй като кратките не са показателни по отношение на доходността. В общия случай целият период на осигуряване е 40 години. За първите задължително осигурени в УПФ този хоризонт е 20 години.”


Милен Марков, председател на Комитет по инвестициите в БАДДПО: Какво се случва на финансовите пазари?

„Индексът „SOFIX” за периода 1.01.2000 г. – 10.11.2008 г. На 15.10.2007 г. този индекс е бил най-висок и повечето пенсионни фондове отбелязват най-високите стойности на един дял. Подобна е била ситуацията и в Румъния, Бразилия, Русия, Индия и Китай. Другите два индекса DJ , Euro Stoxx 50 в края на декември 2007 г. отбелязват рязък спад. Средната загуба за периода декември 2007 г. до 11.11.2008 г. за рисковите пазари е над 50%, в т.ч българският 76%, румънският 68% и за индекса BRIC 56% и 30% - най-голям спад за индексите DJ през историята за последните 10 години. Рязко спадна и цената за преоценка на ДЦК, на външните ЦК, които са емитирани от Българската държава.

Сравнение между състоянието на портфейлите за пенсионните фондове в проценти за периодите – към 31.03.2008 г.; 30.06.2008 г.и 30 09. 2008 г., показва, че в Универсалните пенсионни фондове през три поредни месеца се покачва относителното тегло на инвестициите в ДЦК в портфейлите, както и покачване на относителното тегло на корпоративните облигации; относителното ниво в ипотечни и общински облигации също се запазва. Спадат относителните тегла на инвестициите в акции, предизвикано от спадането на цените им, а също в някои дружества са направили трансформация на портфейлите. Наблюдаваме също така покачване нивото на инвестиции в банкови депозити, защото фондовете търсят възможността от инвестиране в инструменти с фиксирана доходност, а именно ДЦК, корпоративни облигации и депозити. Относително стабилен остава и делът на инвестициите в инвестиционни имоти.Аналогична е картината и в професионалните пенсионни фондове. В доброволните пенсионни фондове спада относителният дял на инвестициите в банкови депозити вследствие на предсдрочно изтегляне на част от вложенията на осигуряващите се.

Защо фондовете приоритетно насочват инвестициите си в акции?

Изследване, направено за период от 10 години хоризонт от 1928 г. до края на месец октомври 2008 г. В 87% от случаите на инвестициите в акции доходността е положителна. При увеличаване на хоризонта на 15 години, положителната доходност се постига в 94% от случаите, а за 20 години – 98%.”

София Христова, изпълнителен директор на „Алианцз България” ПОД: Изтеглянето на средствата инкасира временните отрицателни преоценки и ги трансформира в реална загуба

В резултат на глобалната икономическа криза значително се понижиха цените на инвестиционните инструменти, в които инвестират пенсионно осигурителните дружества, особено тези с променлив доход. В света няма нито един финансов инструмент, който да не е претърпял сериозни загуби. Това естествено доведе и до понижаване стойността на дяловете на пенсионните фондове. Искам да подчертая, че намалението в стойността на дяловете е вследствие на временна преоценка на стойностите на активите, в които са инвестирани парите на осигурените за допълнителна пенсия.

От началото на годината “основната група” пенсионни фондове (в т.ч. и фондовете на „Алианц България” ПОД) – тези с по-предпазлива инвестиционна политика, отчитат изключително близки резултати. Доходността на тези фондове от началото на годината до 14 ноември е в границата между - 20% и -22%. Следващата група е формирана от доброволни пенсионни фондове, с малко по-рискови инвестиции, и тяхната доходност от началото на годината е в границите между -26% и -28%. И бившия доброволен пенсионен фонд на ДЗИ- ДПФ “Бъдеще”, на който доходността е – 49 %. В същото време българската фондова борса загуби над 70% от пазарната си капитализация от октомври 2007 г. досега.

Въпреки тежката ситуация активите, управлявани от пенсионно-осигурителните дружества, са нараснали спрямо 31.12.2007 г. с 3%.

За първи път българските пенсионни фондове почувстваха ефекта на кризите, които периодично разлюляват международните финансови пазари. Поради липса на опит в подобни ситуации много клиенти, осигурени лица, експерти и наблюдатели се чувстват изненадани, объркани или стресирани. Ситуацията действително не е приятна, но със сигурност не е драматична. Дългосрочният хоризонт в инвестициите на пенсионните фондове ги прави сигурни в такива моменти. Няма криза, която да не е отминала, а добре структурираните инвестиционни портфейли имат потенциала бързо да наваксват изгубеното и да осигурят нарастване на спестяванията. Има обаче ситуация, когато загубата е сигурна и необратима – ако изтеглите средства от пенсионния фонд по време на криза. Ако в резултат на кризата средствата в индивидуалната ви партида са намалели, това все още не означава, че сте загубили – след една или след две години кризата ще е отминала и вашите спестявания отново ще са нараснали. Временната обезценка на активите се трансформира в реална загуба единствено когато средствата бъдат изтеглени.

Кои клиенти на пенсионните фондове са най-засегнати от кризата? Тези, които реагират емоционално и водени от паниката, прибягват до прекратяване на договорите. Всеки, който би могъл да изчака две, три или повече години, на практика не би трябвало да се притеснява – дотогава “бурята” ще отмине.


В момента полагаме огромни усилия за разясняване и консултиране на нашите клиенти, за да могат да вземат действително правилни и далновидни решения. Най-важното, което трябва да бъде осмислено, е, че отрицателната доходност е резултат от преоценка на активите и не е реална загуба до момента, в който средствата не бъдат изтеглени от пенсионния фонд. Изтеглянето на средствата инкасира временните отрицателни преоценки и ги трансформира в реална загуба.

Считам, че комуникацията с клиентите ни дава резултат. Въпреки че има увеличение на тегленията, нивата в никакъв случай не са тревожни. При ДПФ “Алианц България” към 30.09.2008 г. изтеглените средства представляват 14% от активите на пенсионния фонд, докато ликвидността на фонда е далеч по-висока.

Ситуацията на финансовите пазари не е лека и това продължава повече от една година. Въпреки че икономиката на България все още не е поразена толкова дълбоко, колкото това се случва в Западна Европа и САЩ, вероятно ни предстои да усетим последиците от една европейска рецесия.

Повечето пазари по света в момента се намират във фаза на сериозно оздравяване, на изчистване от всички тези проблеми, които са се трупали с годините.

Според нас някои компании, които се търгуват на фондовите борси, са вече подценени, но това ще проличи най-добре, когато излязат отчетите за 2008 г.

Засега изчакваме първите симптоми за стабилизиране на водещите финансови пазари – Германия, САЩ, Китай и Япония. Трябва да подчертая, че докато продължават да излизат лоши икономически данни, ние ще бъдем много предпазливи при подбора на инвестициите и емитентите.

Целта ни засега е с всички средства да намаляваме риска. Подбираме банките, с които работим, по много строги критерии, обръщаме особено внимание на хеджиращите инструменти и се стремим да заемем позиции, с които да минимизираме загубите и същевременно да бъдем в благоприятна ситуация при преодоляване на кризата. Инвестираме в инструменти с фиксиран доход и с висок рейтинг, което ни носи по-нисък риск и същевременно подобрява нашата доходност. Става дума за облигации и банкови депозити. Разумно подбираме инвестициите във водещи компании в Европа.

Пред нас не би трябвало да стои въпросът ДАЛИ? ще бъде преодоляна кризата, а КОГА ще започне трайното и стабилно възстановяване на финансовите пазари?

 

Илеана Стоянова




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005