Доходността на пенсионните фондове ще излезе пак на плюс след изборите

18.12.2008
Доходността на пенсионните фондове ще излезе пак на плюс след изборите

Милен Марков, председател на Комитета по инвестиране към БАДДПО, председател на СД и главен изпълнителен директор на ПОК „Съгласие”

Предпочитаме парите да останат в българската икономика, но ще проучим лихвите за депозити в гръцки банки

- Г-н Марков, като председател на Комитета по инвестиране към Българската асоциация на дружествата за допълнително доброволно пенсионно осигуряване (БАДДПО) бихте ли казали защо, след като, както беше подчертано от ваши колеги, депозитите на българските пенсионни фондове в българските банки на практика не са гарантирани от държавата, българските пенсионни фондове не пренесат депозитите си в гръцки банки – знае се, че в Гърция 100% от депозитите в банки са гарантирани?

- Това ще бъде индивидуално решение на всеки от инвестиционните мениджъри на фондовете. В момента е най-малкото неподходящо да прекратяваме депозитите си и да губим лихви - тъй като имаме депозити с едногодишен, двугодишен и тригодишен срок. Още повече че считаме, че за момента българската банкова система е сигурна. Личното ми мнение е, че решението за повишаване гаранцията на депозитите по-скоро внесе допълнително доверие от страна на физическите лица към банковата система. Доколкото ми е известно, в момента 100-процентовата гаранция ще се отнася за депозити на граждани в Гърция, Германия, Дания и Ирландия.

 - А като допълнителна диверсификация на риска предвижда ли се занапред внасяне на част от новопостъпилите в българските пенсионни фондове средства в банкови депозити в Гърция?

- Не бих коментирал действията на другите колеги. За нашите фондове – на ПОК „Съгласие”, бихме проучили нивата на лихвените проценти, които бихме получили за депозити в гръцка банка. Но преди да вземем такова решение, сериозно бихме го обмислили, тъй като предпочитаме парите да останат в българската икономика.

- Теоретично и при неспокойни финансови пазари може да се печели. Използвате ли възможността, която ви дава българското законодателство, да търгувате на световните финансови борси с цел намаляване на загубите от инвестиции след срива на котировките на Българската фондова борса? И какъв е ефектът от това?

- Нормативно имаме право да закупуваме опции с цел хеджиране на риск. Голяма част от инвестициите на българските пенсионни фондове са предимно на българския и на европейския пазар – имам предвид фондовете на ПОК „Съгласие”. За съжаление на БФБ-София все още не се търгуват инструменти за хеджиране. А няма как да хеджираме с чужди инструменти.

 - В такъв случай не е ли логично българските пенсионни фондове да разширят периметъра на инвестициите си, като излязат и на големите финансови пазари? Кога ще стане това?

- С увеличаване активите на българските пенсионни фондове неимоверно ще се започне да се инвестира на външни борси. Разходите по проучването на определена компания и транзакционните разходи за инвестиране на външни борси са значително по-големи отколкото при инвестирането на българския пазар. С цел оптимизиране на разходите ще започнем да инвестираме на външните пазари в момента, в който имаме по-сериозни натрупвания като активи. От статистиката на КФН се вижда, че по-големите фондове вече са започнали да инвестират и на външните пазари. Но това пак е решение на всяко дружество. Безспорно е, че това е допълнителна защита. Диверсификацията на риска в сегашната пенсионна система се изразява и във възможността всеки фонд да инвестира в различни активи. В това е смисълът на конкуренцията и на съществуването вече на 9 дружества на пазара.

- Има ли реална възможност за намаляване на загубите от инвестиции на българските пенсионни фондове сега чрез малко по-спекулативна игра на световните финансови пазари? И използва ли се тази възможност?

- Законодателят е забранил закупуване на фючърсни и деривативни инструменти с цел спекулация. Купуването им е позволено само с цел хеджиране – това е записано изрично в нормативните актове, уреждащи дейността ни.

 - В такъв случай какви инструменти за намаляване на загубите използвате?

- В момента преструктурираме портфейлите си и намаляваме инвестициите си в акции.

- Т.е. инвестирате повече в депозити?

- Да, както и в корпоративни облигации и в държавни ценни книжа. Отчасти и в недвижими имоти – доколкото можем да инвестираме в недвижими имоти.

 Йоанна Стефанова

*Цялото интервю може дапрочетете в рубриката "Осигуряване"

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки