Ганционният фонд – промяна, адаптация и готовност

25.03.2009
Ганционният фонд – промяна, адаптация и готовност

Ганционният фонд – промяна, адаптация и готовност за посрещане на предизвикателствата, свързани със застраховката „Гражданска отговорност” и произтичащи от членството на България в ЕС

Борислав Михайлов

Гаранционният фонд е създаден през 1997 г. като юридическо лице със седалище в София и с предмет на дейност – изплащане на обезщетения по задължителните застраховки „Гражданска отговорност” („ГО”) на автомобилистите и „Злополука” на пътниците в обществения транспорт.

Приемането на България в ЕС откри пред нас предизвикателства, изискващи промяна, адаптация и готовност за ново развитие и реализация.

Така формулирахме и нашата мисия: да отговорим на предизвикателствата на новите реалности, като съчетаем натрупания дългогодишен опит с актуалните изисквания за развитие на застрахователната сфера у нас и произтичащи от членството на България в ЕС.

За Гаранционния фонд (ГФ) промените в дейността се дефинират в следните направления:

-отговорност за събития на територията на ЕС и държавите, принадлежащи към Европейското икономическо пространство (ЕИП);

-възстановяване на суми, изплатени от Компенсационен орган (КО) на държава членка на ЕС;

-участие в превантивни мероприятия, свързани с безопасността на движението по пътищата;

-администриране на Фонд за обезпечаване на застрахователни вземания.

От края на 1997 г. до днес се правят и приемат изменения в Кодекса за застраховането (КЗ), които нормативно да определят задълженията и отговорностите на ГФ по отношение на продължаващата адаптация към ЕС и европейската законодателна система.

Отговорност за събития на територията на ЕС и ЕИП

От датата на влизане в сила на Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, ГФ осигурява покритие за територията на ЕС и за държавите, които принадлежат към ЕИП.

От началото на 2008 г. към 30 септември същата година във фонда са регистрирани общо 827 претенции, от които 674 – за имуществени вреди, и 153 – за неимуществени вреди.

Значителен е делът на вредите, причинени от водачи без застраховка „ГО”, от които за имуществени вреди са 670 броя, а за неимуществени вреди – 125 броя.

Малък е броят на щетите по вина на неправоспособни водачи – 3 за имуществени и 9 – за неимуществени вреди. Това е резултат от приемането на КЗ, с който от 1 януари 2006 г. ГФ не осигурява вече покритие на отговорността на неправоспособни водачи при наличие на действащ договор за задължителна застраховка във връзка с използването на МПС. Преди посочената дата претенциите на това основание бяха почти равни на броя на претенциите по вина на незастраховани водачи.

От неимуществените щети 18 броя са причинени от неизвестен извършител.

ГФ извършва плащанията към увредените лица и възстановява плащания на КО във връзка със задължителните застраховки „ГО” и „Злополука” на пътниците в обществения транспорт в случаите, когато виновните водачи са без застраховка или ПТП е причинено от неидентифицирано моторно превозно средство.

За периода от 1 януари  до 30 септември 2008 г. са изплатени обезщетения по:

-240 броя имуществени щети за сумата от 289 483 лева спрямо 266 броя (250 205 лева) през 2007 г.;

70 броя щети за неимуществени вреди за сумата от 2 139 560 лева спрямо 103 за 2 033 968 лева през 2007 г.

Налице е известно увеличаване на сумата за изплащаните обезщетения, което е в пряка зависимост от годината на настъпването на ПТП, определените за тази година минимални застрахователни суми по задължителните застраховки, вида и размера на претърпените вреди, както и от увеличаването на броя на щетите, причинени от неизвестен извършител.

За същия период, в това число, са заявени общо 41 броя претенции за възстановяване на суми, изплатени от КО, като 38 от тях са за имуществени вреди, а 3 – за неимуществени вреди.

По 18 от имуществените претенции са възстановени изплатените обезщетения, възлизащи общо на 80 713 лева, 7 са отказани, а останалите са депозирани с частично приложени доказателства и без да е посочен размерът на платената сума, която следва да се възстанови.

Възстановяване на суми, изплатени от Компенсационен орган на държава членка на ЕС

ГФ възстановява суми, изплатени от КО на държава от ЕС, в следните случаи:

- когато МПС на виновния водач обичайно се намира на територията на Република България и в двумесечен срок от настъпването на застрахователното събитие не може да се определи застрахователят;

- застрахователното събитие е настъпило на територията на Република България и е причинено от МПС, което обичайно се намира на територията на трета държава и в двумесечен срок от настъпването на застрахователното събитие не може да се определи застрахователят.

В България функциите на КО изпълнява Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ), а ГФ изпълнява функциите на възстановяващ суми, изплатени от КО на държава членка на ЕС.

В началото на март 2008 г. в резултат от решение на съвместна среща двете организации подписаха споразумение, с което приеха правила за създаване на организация и за регулиране на взаимоотношенията по посочените им по-горе качества.

Правилата уреждат процедурата по изпълнение на задълженията съответно на ГФ и НББАЗ, предвидени в КЗ и в сключените международни споразумения за възстановяването на суми за обезщетение. Това са сумите, изплатени на увредените лица от Плащащо бюро в държавата членка на ЕС (или трета страна, която принадлежи към ЕИП), различна от Република България, за ПТП, настъпило по вина на МПС с българска регистрация без задължителна застраховка „ГО” във връзка с ползването на МПС.

Правилата прецизират отговорностите на двете организации по: уведомяването; ликвидационната дейност по преписките; процедурата за плащане на претенция за възстановяване на суми за обезщетение и възстановяване на тези изплатени суми.

Споразумението изпълнява ролята, за която бе създадено, като е налице ангажираност на администрацията на двете структури за отговорно и в срок изпълнение на задълженията.

Действително за ГФ това е нова дейност и в случаите, когато имаме нееднозначен отговор по определени въпроси, ние дискутираме с колегите от НББАЗ и разчитаме на тяхното сътрудничество.

Финансовият капацитет на ГФ към настоящия момент (края на ноември 2008 г. – бел. ред.) възлиза на 44 млн. лева, което представлява над 20 млн. евро и е над 2.5 пъти над изискуемия минимум от средства (10 млн. евро), поставен от Съвета на Бюрата „Зелена карта”.

Дейността на фонда има осигурено покритие, базирано на действащ презастрахователен договор за 2008 г. Презастрахователната програма за 2009 г. е вече 100 на сто пласирана при водещ презастраховател Swiss Re с параметри равни и по-добри от настоящия договор предвид благоприятното развитие на риска, независимо от малкото отстъпление по отношение на обхвата на задължителната застраховка „ГО” на автомобилистите.

Финансовият капацитет на ГФ и проявлението на риска позволяват да се договори самозадържане от 500 хил. евро.

Информационен център към Гаранционния фонд

Създаването на ИЦ към ГФ бе една от първите стъпки, които поставиха началото на промените в дейността на фонда, произтичащи от членството на България в ЕС. Евроинтеграционните процеси имат своето най-динамично развитие в обмена на информация и най-бързо се внедриха в дейността на ИЦ към ГФ.

Ще насоча вниманието към следното:

-в ИЦ към ГФ се правят справки по запитвания за застраховка „ГО” на МПС с български регистрационен номер, причинили щети на МПС, регистрирани в страни членки на ЕС и на граждани на страни членки на ЕС;

-в ИЦ е създаден и се поддържа регистър на представителите за уреждане на претенции, назначени за държавите членки на ЕС от застрахователите, предлагащи задължителна застраховка „ГО” на автомобилистите със седалище в Република България;

-създаден е регистър на представителите за уреждане на претенции на застрахователите, предлагащи задължителна застраховка „ГО” на автомобилистите, назначени за Република България от застрахователи със седалище в държава членка на ЕС.

Актуална информация за всички представители за уреждане на претенции у нас и на българските застрахователни компании в страните членки на ЕС са качени на електронната страница на ГФ и до тях има свободен и неограничен достъп.

Поддържането на базата данни по задължителните застраховки дава възможност за проверка за наличие на застраховка „ГО” на виновния водач преди всяко регистриране на претенция за обезщетение към ГФ.

ИЦ на ГФ е изцяло технически оборудван и функционира съгласно разпоредбите в КЗ и Четвърта автомобилна директива.

Плащания за превантивни мероприятия

От 1 януари 2008 г. пет на сто от средствата на фонда, набрани през предходната година по задължителната застраховка „ГО” на автомобилистите, се изразходват за инвестиционни разходи за техника и информационни и комуникационни технологии за подобряване състоянието на безопасността на движението по пътищата, разработени от Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата и приети от Министерския съвет на Република България.

Тази инициатива е предмет на поредица от срещи и обсъждания за установяване на действително необходимите практически средства, например камери за видеонаблюдение и други модерни технологии. С инициативата са ангажирани МВР, КФН и ГФ, което следва да покаже високата социална значимост на проблема, загрижеността на държавните институции и ролята на ГФ в превенцията за отговорност и безопасност към участниците в движението по пътищата.

Конкретните дейности по изразходването на тези средства ще бъдат оповестени в подробен отчет.

Гарантиране на застрахователни вземания при несъстоятелност на застраховател

В края на 2007 г. с приетите промени в КЗ бе създаден Фонд за обезпечаване на застрахователни вземания на потребители на застрахователни услуги при несъстоятелност на застраховател със седалище в Република България или на застраховател от трета държава, който е регистрирал клон в Република България по Търговския закон .

Застрахователите, които са лицензирани да предлагат задължителните застраховки „Гражданска отговорност” („ГО”) на автомобилистите и „Злополука” на пътниците в обществения транспорт, правят годишна вноска в Обезпечителния фонд (ОФ) при условията и по реда, определени в част Шеста „а” от КЗ. Дължимата годишна вноска се привежда в срок до 31 май на годината, следваща годината, за която се отнася вноската.

*презентацията на Борислав Михайлов, посветена на дейността на Гаранционния фонд, изнесена  пред семинара с международно участие на тема „Република България, член на Европейския съюз – предизвикателствата на застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите и проблемите, свързани с нея”.

 в-к "Застраховател прес" бр.5-2009г.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li