До края на годината ще сме клон на френската „Чартис Европа” СА

04.09.2009
До края на годината ще сме клон на френската „Чартис Европа” СА

Венислав Йотов, изпълнителен директор на „AIG България Застрахователно Дружество” ЕАД

 

  • Повечето ни корпоративни клиенти продължават да работят с нас, дори имаме и нови
  • Няма да съкращаваме хора, а ще назначаваме служители 

- Г-н Йотов, смятате ли, че в България името AIG е чак толкова компрометирано, че да се налага преименуване на компанията?

- Не смятам. Но стратегията на корпорацията е да обедини в едно цяло общозастрахователните си операции в цял свят, което доскоро не беше така. И за съжаление в САЩ и донякъде в Канада името AIG е много компрометирано, така че вече не може да се ремонтира. Тъй като новата компания със специална цел се създава, за да могат всички общозастрахователни операции да се влеят в нея, изобщо не стои въпросът дали името й ще е AIG или друго. То вече е Чартис и всички компании на AIG по света предприемат стъпки да си променят името и бранда. Ние определено ще продължим да бъдем глобална компания – „Чартис” ще оперира в 160 страни и юрисдикции (отделните щати в Америка). Това е уникална мрежа от компании. Няма друг застраховател, който да има такова присъствие по света. Ние винаги сме били известни с иновативността си и с грижата за клиентите си. Това, което се случи на AIG, не сме ние, не е бизнесът, който сме ние. Тези три неща, които се правят сега, са поредните стъпки към пълната оперативна, финансова и юридическа независимост на „Чартис” от AIG. Разбира се, AIG е собственик на „Чартис”. Но, както на 2 март 2009 г. главният изпълнителен директор на AIG обяви, общозастрахователният бизнес на AIG ще бъде отделен в такава специална компания и вероятно догодина по някое време до 20% от нея ще бъде листвана и на борсата.

 

- Налагането на нов бранд обаче е доста скъпо удоволствие.

- Ние няма да го направим скъпо. Всяка стъпка на AIG се следи отблизо и изкъсо от американското правителство, от данъкоплатците, политиците и медиите. Така че ние скъпи неща няма да правим. По-скоро ще имаме директен подход към клиентите си и посредниците. Това вероятно ще е стратегията за целия свят. Не защото общозастрахователната част – „Чартис”, няма възможност да наложи новата си марка чрез масирана реклама, а защото обществото, най-вече в САЩ, няма да го приеме добре.

 

- Реализираната от „Чартис” печалба в световен мащаб ще бъде ли реинвестирана обратно в компанията, или ще отива за изплащане на дълговете на AIG към американското правителство?

- Това ще бъде решение на акционерите. Акционерът на „Чартис” е AIG. А мажоритарен акционер на AIG с почти 80% е американското правителство. Главният изпълнителен директор на „Чартис” каза, че до 20% от компанията ще бъдат пуснати на борсата, ако икономическите условия го позволяват. Ако догодина наистина сме с 20% на борсата, ще имаме и други акционери освен AIG и американското правителство, които да решават какво да се случи с дивидентите на компанията. Както и какво да се направи с останалите 80% от „Чартис” – AIG да ги продаде на стратегически инвеститор или да ги пусне и тях на борсата. Това засега не е ясно.

 

- Какво печели „Чартис” от пускането на 20% от акциите й на борсата?

- Това би доказало, че общозастрахователната компания на AIG става до голяма степен независима. Сега едно от подозренията на клиенти, журналисти и кредитни агенции е, че холдингът едва ли не може да ни декапитализира във всеки момент. Което, разбира се, няма как да се случи и няма да се случи. Но когато една компания е на борсата, тя има прозрачно управление, прозрачни финанси. Според мен се разчита на това и се смята, че тези съмнения ще отпаднат, тъй като тогава няма как „Чартис” да бъде декапитализирана от AIG, защото ще има и други акционери. И максимума на това, което би могъл да взема холдингът са дивидентите, които биха били изплащани. Но пак Общото събрание ще решава дали и какви дивиденти да се изплащат на година. Т.е. далеч няма да е само решение на AIG какво точно да се случи.

 

- Компрометирането на марката AIG най-вече в САЩ отрази ли се върху финансовите резултати на „AIG България Застрахователно Дружество” ЕАД и как?

- Ликвидните проблеми, които холдинговата структура AIG имаше през септември миналата година, не се отразиха по никакъв финансов начин нито на общозастрахователната част на компанията, нито на животозастрахователната й част. Няма как тези компании да бъдат декапитализирани по какъвто и да било начин, нито пък застрахователните им резерви да бъдат взети от холдинговата структура, за да покрие тя ликвидния си проблем. По простата причина, че всички тези операции се надзирават от застрахователните надзори в отделните страни. В България – от застрахователния надзор към КФН. Общозастрахователните и животозастрахователните компании на AIG пострадаха единствено от имиджова гледна точка. Разбира се, имаше държави, в които бизнесът спадна повече, в други – по-малко, а в трети изобщо нямаше отражение. Бих казал, че в България това почти не ни се отрази. По-скоро кризата е факторът, който се отразява на нашия бизнес, а не проблемите с холдинговата структура на AIG. Финансовите проблеми на AIG бяха предизвикани от частта на корпорацията, която се занимаваше с финансови продукти (изключително деривативи).

 

- Има ли някой голям клиент, който да е отказал да работи с вас заради това, което се случи с AIG в САЩ?

- Не, не сме имали такъв случай, не и по тази причина. Но клиентите разбраха, че не е добре да концентрират застраховките на целия си бизнес в една и съща компания. Имахме клиенти, които имаха повече от една полица при нас и вече застраховат част от бизнеса си в друга компания. Както и ние също имаме нови клиенти, които досега са били с няколко полици в друга компания, а сега сключиха една от застраховките си при нас. Това е свързано с разпръскване на риска от страна на големите клиенти. „AIG България” продължава да има неотменяема и безусловна корпоративна гаранция от една от застрахователните компании в САЩ, която има рейтинг А+, даден от „Стандарт енд Пуърс”. Това е добър знак за нашата финансова стабилност. Затова големите ни клиенти обикновено нямат проблеми с това.

 

- Няма ли смяната на името на компанията ви да е малко дезориентираща за българските клиенти в началото?

- Този риск винаги го има. Но от друга страна ние залагаме на индивидуалната комуникация с клиентите си и се надяваме да разрешим проблема с объркването.

 

- Кой измисли името „Чартис”?

- Проведена е конфиденциална анкета с над 7000 участници – служители, клиенти, брокери, мениджъри по управление на риска. Те са можели да избират сред няколко имена, всяко от които със своята мотивация и „история”. „Чартис” е било името, което е получило най-голяма подкрепа – с картата, компаса и начертаването на пътя.

 

- Точно как ще бъде името на „AIG България Застрахователно Дружество” ЕАД след преименуването му?

- Първо ще бъде „Чартис застраховане България” ЕАД. После ще стане „Чартис Европа” СА, клон България, а търговското му наименование ще е „Чартис България”. В момента тече и юридическа процедура по вливането на „AIG България” във френската „AIG Европа”, след което ние ще продължим да оперираме на българския пазар чрез клона на френската компания. Очаква се процесът да приключи преди края на тази финансова година.

 

- Защо се налага тази стъпка?

- В ЕС „Чартис” оперира по този начин. В Европа има две компании – едната работи във Великобритания и Ирландия, а другата – в континентална Европа. В континентална Европа компанията на „Чартис” е базирана в Париж, Франция. Надзирава се от френския застрахователен надзор и оперира във всички останали държави чрез клонове. Ставайки членове на ЕС, България и Румъния няма да правят изключение. Този процес тече от 3-4 години. Ние работим по него от две години.

 

- Точно кой процес имате предвид?

- На трансформиране на местното дружество в клон. Първата стъпка беше собственик на „AIG България” да стане френската „AIG Европа”, което вече е факт. Сегашната стъпка, която сме предприели, е вливане на „Чартис България” в „Чартис Европа”. И третата стъпка ще е реалното започване на оперирането на клона. Той е регистриран още миналата година. Но самият процес на вливане отнема доста време. Изисква се разрешение от застрахователните надзори в България и във Франция. Ние сме обявили в Търговския регистър проекта за вливане още в края на юни тази година – това е част от процедурата. Надяваме се тя да приключи до края на 2009 г.

 

- Каква е целта на това преструктуриране?

- Това се прави най-вече за по-рационално използване на капитала на корпорацията. Вместо във всяка държава да има отделно капитализирани компании, само една компания е необходимо да бъде капитализирана. Това изглежда по-рационално решение и от гледна точка на „Солвънси 2”. Там има критерии, според които колкото по-голямо е географското покритие на компанията и колкото по-голям е наборът й от продукти, толкова по-благоприятни са изискванията за собствени средства и ликвидност  в сравнение с тези към останалите компании. Така че сегашната процедура цели по-рационално използване на капитала. Като следствие на вливането ще бъде и правенето на известни икономии от подаването на справки към застрахователните надзори в различните страни. „Чартис Европа” ще подава справки само до френския застрахователен надзор. Ако във всяка страна от ЕС имаше отделна компания, много хора щяха да работят само за подаването на справки на съответните надзори. При избрания от „Чартис” вариант всичко е концентрирано във Франция и само компанията там ще подава справки към надзора.

 

- Ще има ли преструктуриране в българското дружество, след като преобразуването му в клон стане факт? Ще останат ли всички сегашни ваши служители на работа в и в новия клон?

- Да, ще останат. Ние сме една от малкото компании, които все още търсят служители и смятат да наемат хора.

 

- След като станете клон на „Чартис Европа”, българският застрахователен надзор вече няма да получава данни за дейността ви у нас, както не получава и от другите клонове – на австралийската QBE и на френската „Кардиф”. Това означава, че българските ви клиенти няма да имат информация за развитието на вашата компания.

- Да, КФН няма да получава информация за дейността ни в обема, в който я получава сега. Но хубавото за нашите клиенти е, че стават клиенти на огромна компания – с премиен приход около 3,2 млрд. евро за миналата година и със собствени средства от 1,5 млрд. евро (надвишаващи около 5 пъти минимално изискуемите). Като в същото време обслужването им ще се подобри. Очаква се, като отидеш в една огромна компания, клиентите там да са много и да няма непременно обслужване на високо ниво поради мащаба. Но нашият екип в България остава същият и отношението ни към клиентите – непроменено.

 

- Общите условия, премиите и лимитите на отговорност по предлаганите от вас застрахователни продукти ще останат ли същите?

- Да, ще останат същите, а някои от лимитите по презастрахователните ни договори ще се увеличат значително.

 

- Ще имате ли обща информационна система с „Чартис Европа”?

- Не, но има стандарти за справките, които се подават в системата на „Чартис Европа”, и нашите системи вече са нагласени да ги произвеждат. Но ние не ползваме тяхната информационна система.

 

- А може ли да се очаква по-бързо да въвеждате нови застрахователни продукти, вече предлагани от „Чартис Европа”, след като връзката ви с френската компания-майка стане по-бърза?

- В „Чартис” ноу-хауто се предава не само от компанията майка, цялата информация е  централизирана в Ню Йорк. Ако е измислен някой нов продукт в Чили или Аржентина, ние научаваме за него веднага. И ако мислим, че има смисъл да бъде въведен в България, го въвеждаме или правим съответните промени в нашите продукти. Така че комуникацията от гледна точка на продукти и/или канали за дистрибуция винаги я е имало и сегашното преструктуриране няма да повлияе върху нея.

 

- А има ли чисто българско ноу-хау, към което са проявили интерес дружества на AIG  (вече „Чартис”) в други страни?

- Мисля, че в цялата корпорация ние сме едни от първите, които направихме продажби чрез телемаркетинг чрез телекомуникационна компания и включване на премията в сметките към телекомуникационния оператор. Това моментално се разбра в целия свят и много хора от различни страни ни се обаждаха да питат точно как е станало, какви са условията, каква е била причината, за да може да се случи. Хубавото на тази компания е, че ноу-хауто може да се почерпи много бързо. Няма проблем да се обадиш на колега например в Южна Корея и да го питаш как точно продават застраховки за домашни любимци, както телешопинг по телевизията.

 

- У нас би ли вървял подобен продукт? Да не би нещо такова да смятате да пуснете до края на годината?

- Не казвам.

 

 

Разговора води  Йоанна Стефанова

 

в-к "Застраховател прес" бр.15-16-2009г.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки