Препоръките на Алианц за шофиране при зимни условия

16.02.2010
Препоръките на Алианц за шофиране при зимни условия Алианц България Холдинг е социално ангажирана компания, която пряко и косвено е свързана с проблемите на безопасността по пътищата в България. Тя инициира и участва в редица кампании за повишаване отговорността на гражданите и институциите за безопасност на движението, запознаване с най-добрите европейски практики, търсене на начини за постигане на по-добро разбирателство между участниците в движението. Международно признатият Технологичен център Алианц започва своята дейност още през 1932 г. Основната му цел е да повиши безопасността в различните видове производства и в обществения живот чрез проучвания, развитие и промоциране на иновативни технологии. В областта на автомобилната индустрия този център разработи абсолютно нови технологии за ремонт и въведе иновации, като задържащото устройство на предпазния колан, електронният имобилайзер и др. Компанията препоръчва на водачите на моторни превозни средства някои основни правила за безопасно шофиране през зимата.

Първата препоръка на Алианц при управление на МПС при зимни условия е да се намали скоростта и да се увеличи дистанцията, защото при мокра, кална, заснежена или заледена настилка дължината на спирачния път нараства няколко пъти. Над 50% от тежките катастрофи са вследствие на несъобразена и превишена скорост. Скоростта е фактор с двоен ефект при катастрофа. Веднъж като причина за катастрофата, когато водачът не може да спре своевременно или загубва управлението на автомобила, и втори път - при тежестта на последиците и травмите на пострадалите хора. Ако на автомобил, движещ се със скорост 100 км/час, за да спре при сух път му трябват 40 м, а при заледена пътна настилка спирачният път се увеличава до 300 м. Когато автомобил удари пешеходец, вероятността от смъртоносен изход в зависимост от скоростта е: при 50 км/ч - 50%, а при 70 км/ч - 100%.

Втората препоръка на Алианц е проверка на състоянието на автомобила – отоплителната система, системата за почистване на стъклата (чистачки и течност за измиването им, осветителна система (фарове, габарити, мигачи), спирачната система, оборудването със зимни гуми. Задължително е и наличието на вериги, триъгълник, аптечка, светлоотразителна жилетка. Необходимо е да се знае, че след силен сблъсък предпазните колани в автомобила трябва да се сменят.

Третата препоръка на Алианц е да се шофира само в добро физическо състояние и без употреба алкохол. Дори при ниво на алкохола 0,2-0,5 на хиляда в кръвта на шофьора, преценката му за дистанция и скорост на приближаващите превозни средства е изкривена. Водачът е склонен към поемане на по-големи рискове, особено при опасни маневри като изпреварване или шофиране прекалено близо до предното превозно средство. При ниво на алкохола над 0,8 на хиляда водачът е склонен да надценява способностите си, а зрението му е дотолкова засегнато, че той би могъл да не забележи навреме велосипедисти, пешеходци или паркирани коли, за да ги избегне.

Четвъртата препоръка на Алианц е използването на коланите и на задните седалки, което спомага за защита на пътниците, които се возят отзад. Коланите спасяват човешкия живот. Те са най-ефективното и най-евтино пособие за безопасност на водачите и пътниците в превозните средства. Използването на предпазен колан може да повиши с 40-60% шанса за оцеляване след потенциално смъртоносна катастрофа. Статистиката сочи, че предпазните колани са спасили най-малко 300 000 живота и са предотвратили повече от 9 милиона травми през последните 25 години.

Петата препоръка е уважение към пешеходеца като участник в движението. Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, и към престарелите хора. При приближаване към място, където на пътя или в близост до него се намират деца, водачът трябва да намали скоростта, а при необходимост - и да спре. При приближаване към пешеходна пътека водачът е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре. Когато на платното за движение има вода, кал, дребни камъни, топящ се сняг водачът на пътно превозно средство е длъжен да преминава с такава скорост, че да не причини изцапване или нараняване на пешеходците. Съветът на Алианц е при зимни условия пешеходците да носят връхно облекло с ярки цветове и флуоресцентни елементи за през деня и отразителни елементи за нощта, което ще увеличи шанса да бъдат забелязани навреме от водачите на МПС. Отразителни елементи се продават под формата на самозалепващи се ленти, които лесно могат да се прикрепят към дрехите.

Шестата препоръка на Алианц е, освен задължителната застраховка Гражданска отговорност, да се сключват и застраховка ”Каско”, което ще увеличи реалната защита на автомобила. Предлаганата от ЗАД Алианц България застраховка “Помощ при пътуване – Автоасистанс” няма аналог на българския пазар, но подобна застрахователна защита съществува във всички страни от Европейския съюз. Застраховката Автоасистанс осигурява денонощна техническа помощ на катастрофирал или повреден автомобил, а при необходимост и медицинска помощ на пътниците в него. Осигурява се и защита на всички пътници, намиращи се в автомобила в момента на настъпване на събитието.
Важно е да се отбележи, че с Автоасистанс от Алианц застрахованият си гарантира не само спокойствие при пътуване, но избягва и заплащането на непредвидени разходи. В момента единствено ЗАД Алианц България разполага със собствен Асистанс център, който е на разположение на застрахованите в дружеството 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата. При евентуално пътно-транспортно произшествие, в което са пострадали пътници, ЗАД Алианц България организира и заплаща разходите за транспортиране до център за спешна медицинска помощ. Ако след приключване на лечението е необходимо специализирано транспортиране до дома на пострадалия, дружеството го организира и заплаща транспортните разходи.

Алианц България организира и заплаща също така и транспортирането на всички пътници в автомобила от мястото на ПТП до най-близкия населен пункт, от който могат да се приберат до дома си с обществен транспорт. В зависимост от конкретния случай, резервира и заплаща хотел за всички пътници от застрахования автомобил до лимита, посочен в застрахователната полица. Всеки водач на МПС сам може да си направи извод за улесненията, които му предлага Алианц при шофиране особено през зимата, когато рисковете от пътни произшествия нарастват многократно.

Седмата препоръка на Алианц е насочена към разпознаване на пътните знаци по тяхната форма, ако за затрупани със сняг. А изследване на Технологичния център на компанията в Мюнхен сочи, че шофьорите трябва да бъдат облечени по-леко и удобно в колата си, тъй като дебелите зимни дрехи биха могли значително да ограничат тяхната мобилност по време на управление на автомобила.


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки