Прелицензирането не създава поле за развитие на доброволното здравно осигуряване, а внася нови изисквания

14.01.2011

Лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване се опасяват, че към услугите им ще се прилага изцяло застрахователен подход.
Тогава или дейността ще се сведе до тези параметри, които сега използват застрахователите, или продуктът ще бъде така осакатен, че гражданите да не могат да правят разликата между едното и другото, каза в интервю за Агенция „Фокус” д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване (АЛДДЗО).
Днес от асоциацията ще дадат пресконференция на тема: „Сбогуваме ли се с доброволното здравно осигуряване в България?”.
Предстои трето прелицензиране на дружествата за доброволно здравно осигуряване в рамките на 10 години.
„Прелицензирането на практика не създава поле за развитие на доброволното здравно осигуряване, а само внася нови и нови изисквания. Това няма да доведе до нищо добро”, посочи тя. Продуктите на застрахователите са достъпни и в Комисията за финансов надзор. Четири дружества в България правят здравна застраховка от общото застраховане. Тези 4 застрахователни компании за 2009 г. имат премиен приход от 41 хиляди лева и съответно имат обезщетяване на своите застраховани в размер на 21 хиляди лева. В животозастраховането, т.нар. постоянна здравна застраховка се прави от 6 компании. За 2009 г. те имат премиен приход от 2 милиона лева, а обезщетяват за около 1,3 млн. лева. Дружествата за доброволно здравно осигуряване за същата година имат 38 милиона лева премиен приход.
„Над 20 млн. връщат в системата на здравеопазване, т.е., гражданинът, клиентът прави разлика между едните и другите продукти”, коментира д-р Виткова.

 

Агенция "Фокус"




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки