ПОК „Доверие“ - компания, на която клиентите вярват

05.08.2011
ПОК „Доверие“ - компания, на която клиентите вярват

 

Официалните данни на Комисията за финансов надзор показват, че хората, спестяващи в частни пенсионни фондове, са над 3 милиона и 800 хиляди души. Обемът на управляваните активи постоянно нараства, като за първото тримесечие на настоящата година достигат 4 милиарда и 100 милиона лева, като това представлява около 11% от спестяванията в България. Тези средства се управляват от девет лицензирани пенсионноосигурителни дружества и се натрупват в универсални и професионални пенсионни фондове и фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване.

 

Характеристика на българския пазар на допълнително пенсионно осигуряване е, че основната маса от осигурени лица са концентрирани във фондовете, управлявани от две-три дружества. Сравнение на данните на КФН за състоянието на пазара през годините показва, че що се отнася до неговото разпределение видими промени няма. Начело е ПОК „Доверие“. Компанията заема първото място по брой осигурени лица непосредствено след кампаниите за избор на професионален и универсален фонд – 2000-2001 г., а няколко години по-късно става номер едно и по обем на управляваните активи. В края на първото тримесечие на 2011 г. официалната статистика сочи, че в трите фонда на дружеството се осигуряват 1 милион 255 хил. души, а управляваните активи са 1 милиард и 377 милиона. 

 

Като следствие и на тези пазарни успехи може да се отбележи фактът, че само за няколко месеца от началото на годината ПОК „Доверие“ получи серия от признания -  за пореден път взе наградата за най-добро пенсионноосигурително дружество на фондация „Банки, Инвестиции, Пари“, този път за 2010 г., бе наградено за най-добро дружество за допълнително задължително пенсионно осигуряване за 2010 г. от Висшето училище по застраховане и финанси, Асоциацията на българските застрахователи, Фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски" и Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. На свой ред Даниела Петкова – главен изпълнителен директор на ПОК „Доверие“, стана първият мениджър от небанкова финансова институция в България, награден с приз „Буров“ за финансово управление, и се нареди на 18 място в класацията на най-влиятелните жени в страната.

 

Какво се крие зад външните измерители на успеха и как се постига той? Най-важните неща, без които едно пенсионноосигурително дружество не може да има траен пазарен успех и с които в ПОК „Доверие“ не правят компромиси, са  дългосрочното доверие на клиентите, професионалният капацитет и мотивацията на служителите и информационните технологии.

 

Най-добрите клиенти са осъзнатите клиенти. За да постигне това ПОК „Доверие“ инвестира в изграждането на дългосрочни отношения и доверие с клиентите. Компанията реализира програми, имащи за цел повишаване на осигурителната и трудово-правната култура на населението и особено на младите хора. Създава условия за прозрачен и лесен достъп на клиентите до всяка информация, свързана с тяхното осигуряване в частен пенсионен фонд. За целта компанията  е изградила собствена мрежа от 58 офиса и представителства. Поддържа 24-часов кол център, с помощта на който всеки желаещ може да получи информация и консултация от специалисти на компанията, като обаждането е на цената на един селищен разговор. Интернет страницата на ПОК „Доверие“ не е просто корпоративен сайт, а място, където клиентите могат да получат обратна връзка, да научат за състоянието на индивидуалната си партида и да го следят ежедневно. В специален модул на сайта те могат да получат аналитична информация за това как се инвестират и управляват техните пари, да ползват пенсионни калкулатори, да се информират за фирмите, участнички в програмата „Активна грижа“, и техните предложения към тях, да получат информация за всички други програми, които компанията реализира в тяхна полза. Също така абонатите на М-тел могат да проверяват сметката си и чрез sms.

 

Програма „Активна грижа“ на ПОК „Доверие“ е разработена специално за клиентите на компанията. В нея участват фирми партньори на ПОК „Доверие“, които предоставят стоки и услуги на преференциални цени за осигурените във фондовете на компанията. (акцент)

 

Хората са конкурентно предимство, тази максима е превърната в последователна политика в сферата на човешките ресурси, която ПОК „Доверие“ провежда. В компанията работят над 250 души, чийто подбор е предмет на прецизна селекция. Тъй като пенсионното осигуряване е млад бизнес за страната и за него изградени кадри няма, в ПОК „Доверие“ търсят да назначат добре образовани с градивна амбиция хора, готови да споделят ценностите на компанията и натоварения работен ритъм. За чиновници работа няма. Че моделът работи, показва и фактът, че средният стаж на служителите в компанията е над 7 години, а ако става въпрос за ръководния екип - над 10 години. Показателно е, че има немалко служители, които са от първите една-две години от създаването на ПОК „Доверие“, а примерите за хора от средния и виш мениджмънт, които са изградили своята професионална кариера, стартирайки от по-ниски позиции, са десетки. Като част от програмите за квалификация и обучение на персонала в момента ПОК „Доверие“ реализира проект за обучение на всички служители, който се осъществява с финансовата подкрепа на програма ОП „Развитие на човешките ресурси“.

Наред с това ПОК „Доверие“ е една от фирмите в България, която създава ценностна среда и ценностен модел за поведение на своите служители. Компанията има действащ етичен кодекс, политика за насърчаване на корпоративната благотворителност сред служителите, правила за лични сделки с финансови документи и др. процедури, политики и правила, свързани не само с прякото изпълнение на служебните задължения от страна на служителите, но и с изграждането и развитието на определен тип ценностно и гражданско поведение.

 

Информационни технологии - сериозен и дългосрочен пенсионен бизнес не може да съществува без модерни информационни технологии и изключително мощен хардуер. Става въпрос за съхраняването на огромни по обем данни и извършването на милиарди операции, тъй като средната продължителност на осигуряване на едно лице е 40 години и още около 20 години за получаване на пенсията. От 1994 г. информационната система на „Доверие” е създадена като специализиран софтуер за обслужване информационните потоци в пенсионноосигурителни, здравноосигурителни и застрахователни компании, изградена върху Oracle Technology. Тя постоянно се развива и модернизира, като още през 2004 г. компанията е отличена от технологичния гигант Oracle за стратегически партньор в България. За управление на бизнес процесите в компанията е въведен Oracle finance, като ПОК „Доверие“ е първата финансова институция на Балканите, която въвежда и модула „Treasury“.

 

В сферата на корпоративна социална отговорност през 2011 г. ПОК „Доверие“ традиционно продължава да подкрепя изяви на финансовата и инвестиционна общност като форума „Шумът на парите“, „Банка на годината“ и др. Младите хора  са неизменен фокус в корпоративната политика, като през 2011 г. компанията реализира самостоятелен проект за изграждане на интернет клубове в малки населени места в България и по този начин, партнирайки си с общинската и местна администрация, дава възможност на младите хора там за равен достъп до интернет и ползите от глобалната мрежа. Компанията е генерален спонсор на конкурса за млади мениджъри и предприемачи Next Generation. ПОК „Доверие“ за пореден път подкрепи изданието на уникалния за страната конкурс за операторско майсторство „Златното око“ в гр. Попово. Спомоществовател, спонсор и партньор е и на други значими местни и национални инициативи, имащи за цел да запазят българския дух и култура.  

 

 

 

ПОК „Доверие“ е лидер на пазара на допълнителното пенсионно осигуряване в България. Компанията е създадена през 1994 г. от Кардан Таладиум Израел и КНСБ. Има лиценз номер едно за осъществяване на дейност по допълнително пенсионно осигуряване, компанията управлява три фонда за допълнително пенсионно осигуряване – универсален, професионален и доброволен. Част е от групата на глобалния лидер в застраховането Viena Insurance Group, който придобива дяловете на TBIH, мажоритарен собственик на ПОК „Доверие“. Останалите акционери в компанията са КНСБ, „Юробанк и Еф Джи България“, Български пощи, „Грийн Ейкърс“ и още шест синдикални федерации.

 

Даниела Петкова е главен изпълнителен директор на ПОК „Доверие“ от 2000 г. В резултат от предприетата от нея реорганизация на компанията и успешно проведени кампании за избор на професионален и универсален пенсионен фонд през 2002 г. ПОК „Доверие“ става номер едно по брой осигурени лица. Към края на първото тримесечие на 2011 г. клиенти на компанията са над 1 250 000 български граждани, като за сравнение, в началото на 2000 г. те са около 90 000 души. От 2006 г. до сега ПОК „Доверие“ е неизменен лидер на пазара и по размер на управляваните активи в пенсионните фондове, които към края на първото тримесечие на 2011 г. са над  1.3 милиарда лева при около 11 милиона лв. през 2000 г.

Отличена е от Американския биографичен институт за постиженията си в областта на маркетинга и мениджмънта за 2005 г. и е включена в списъка Great Women of the 21st Century. Носител е на традиционната награда за „Бизнес дама на 2005 г.” от в. „Ние жените". През 2009 г. е избрана сред десетте финалисти на Втория национален конкурс „Мениджър на годината", организиран от списание „Мениджър". Тя е една от петте номинирани в категория „Бизнес“ за наградите „Жена на годината“ на списание „Грация“ за 2010 г.

Тя е първият и единствен засега мениджър от небанкова финансова институция, носител на приз „Буров“ за финансово управление. Поставена на 18-о място в престижната класация 100-те най-влиятелни жени в България на в. „Пари“.

Родена е в Добрич, завършва висшето си образование в УНСС. Започва работа в ПОК „Доверие“ още при създаването на компанията през 1994 г.  Член е на Управителния съвет на КРИБ и БАДДПО, председател е на Комитета на актюерите на БАДДПО.

 

Кредитен рейтинг

ПОК „Доверие“ е единственото пенсионноосигурително дружество в България, което се подлага на процедура по присъждане на кредитен рейтинг, като текущият рейтинг на компанията и управляваните от нея пенсионни фондове е А- (положителна перспектива). От 2009 г. ПОК „Доверие“ е една от българските компании, които са приети за пълноправен член на Глобалния договор на ООН. По своята същност този договор представлява рамка, която насърчава и налага развитието и внедряването на всички принципи и добри практики в сферата на корпоративната социална отговорност и устойчивото развитие. От 2 септември 2010 г. Доброволен пенсионен фонд „Доверие" е включен в списък на признатите от законодателството на съответната държава чуждестранни пенсионни схеми (Qualifying Recognized Overseas Pension Schemes). 

„ЗП“




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000