Председател на Управителния съвет и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Спират практиката румънци да регистрират колите си в България
Спират практиката румънци да регистрират колите си в България
Под заглавие "Автомобилите-фантоми от България вече няма да избегнат данъците" румънският в. "Евениментул зилей", съобщава, че румънците, които имат автомобили, регистрирани в България, ще могат да се движат с тях по румънските пътища само 90 дни в рамките на една година, след което ще бъдат задължени да ги узаконят в Румъния и да платят данъците им - предаде БТА цитирана от Mediapool.bg. Изданието посочва, че за тези автомобили не се плащат данъци нито в Румъния, нито в България.
Засега това е само предложение на хората на закона, пише "Евениментул зилей" и отбелязва, че румънските полицаи наричат тези автомобили "фантоми", защото не фигурират нито в техните компютри, нито в тези на българските им колеги. Вестникът посочва, че интерес към тези автомобили проявяват и българскитевласти. Още от миналата година се издирват 6000 такива автомобила, за които не се знае дали за тях са платени съответните данъци и такси.
В румънските регистри съществуват 18 375 автомобила с български регистрационни номера. Преброяването им е станало възможно след организирани съвместни акции на румънските и българските полицаи, пише "Евениментул зилей". Броят на узаконените автомобили с български номера стана възможен само вследствие на съвместните акции на служителите от пътна полиция в двете страни, отбелязва изданието.
В. "Ромъния либера" посочва три причини, поради които автомобилите трябва да "изгубят българския си паспорт". Шофьорите на тези коли не плащат данъци, автомобилите нямат застраховка в Румъния и са предпочитани от извършителите на престъпления, защото са по-трудни за проследяване, обобщава вестникът. "Ромъния либера" припомня, че солената такса за замърсяване на околната среда, която може да достигне няколко хиляди евро, накара много румънци да регистрират автомобилите си в България.
Вестникът информира още, че през първите шест месеца на годината броят на делата за нанесени щети вследствие на пътно-транспортни произшествия, предизвикани на територията на Румъния с автомобили, регистрирани в България, е нараснал с 31 процента спрямо същия период на миналата година, достигайки 1798 дела.
"Ромъния либера" уточнява, че предложението автомобилите, регистрирани в друга държава, да имат право да се движат по румънските пътища само 90 дни в рамките на една година, ще стигне скоро до масата на правителството, а след това ще бъде внесено и в парламента. Това предложение е уникално за ЕС, защото този проблем съществува само в Румъния, е заявил пред изданието началникът на Пътна полиция Лучиан Диница.
"Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, |