Лимитът по туроператорските полици скача в пъти

26.10.2011
Лимитът по туроператорските полици скача в пъти

 Обмислят категоризиране на туристическите фирми и застрахователна сума според дейността и оборота

 

 

 

Застрахователните суми по туроператорските полици у нас да бъдат от 200 000 лв. до 1,5 млн. лв. и да зависят от оборота и предлаганите услуги от конкретния застрахован туроператор – входящ или изходящ туризъм, индивидуални пътувания и др. Това предложение беше направено от Ирена Георгиева, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) и на Европейската асоциация на туроператорите. На този етап то е най-близо до очакваното справедливо за всички решение на проблема с недостатъчната защита на интересите на потребителите на туристически услуги. В момента застрахователните суми по туроператорските полици започват от 15 000 лв. – при оборот на туроператора до 50 000 лв., и стигат до 200 000 лв. – при оборот над 1 млн. лева.

 

От доста години вече има достатъчно на брой български туроператори с обороти в пъти (и дори десетки пъти) по-големи от 1 млн. лв., но никой досега не се сети да промени нормативно определените граници на застрахователните суми на професионалните им застраховки. Трябваше да гръмне скандалът с „Алма Тур – БГ”, за да се забележи очевидното - че сегашните лимити вече не са достатъчни, за да защитят ефективно интересите на потребителите на туристически услуги у нас.

И въпреки че сега всички заинтересовани страни са съгласни, че застрахователните суми по туроператорските полици трябва да се увеличат, все още не е постигнат балансът на интереси по този въпрос, така че да се пристъпи към конкретни действия.

Първото предложение - застрахователната сума по туроператорските застраховки да се определя като процент от оборота на конкретния туроператор, беше направено от Нели Сандалска, зам.-председател на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА), на 27 септември – Деня на туризма. Тогава Донка Соколова, председател на БАТА, обясни, че за целта оборотът на туроператора трябва да се контролира или чрез клетвена декларация, или чрез заверка от одитора, така че фирмите да носят отговорност за достоверността на данните. Донка Соколова подчерта още, че се обмисля и промяна на максималните застрахователни суми по тези полици, но не каза какви са новите предложения. Неофициално се говореше за 500 000 лв., т.е. увеличението да е два пъти и половина. Подобна сума обаче още отсега изглежда недостатъчна, ако се вземат предвид всички искове за обезщетения, подадени от клиенти на „Алма Тур – БГ” в ЗАД „Армеец”.

В същото време се чуха и гласове, че не е справедливо туроператори, които развиват различни видове туризъм (съответно с различни по големина рискове), да плащат една и съща сума за застраховка само защото оборотите им са еднакви.

Така се стигна до цитираното по-горе предложение на Ирена Георгиева. А нейната колежка Стела Филипова - член на АБТТА, отиде още по-далеч, като предложи туроператорите у нас да бъдат разделени на категории според дейността си. И който иска да развива повече дейности, да плаща на държавата няколко такси за лицензи или регистрации.

Експерти от бранша коментираха, че не е нормално в малка страна като нашата да има регистрирани хиляди туроператори. Според специалистите очакваното увеличение на застрахователната сума, а съответно и на цената на задължителната застраховка за туроператорите, е логично да откаже от тази дейност много хотелиери. Преди време те регистрираха свои туроператорски фирми заради различния ДДС, който се плащаше до миналата година за индивидуални и пакетни пътувания.

Въвеждането на по-високи гаранции за потребителите обаче има опасност да стане причина за отпадане от туроператорския пазар на част от по-малките играчи, ако не бъде намерено добре балансирано решение. Разбира се, големите туроператори имат интерес от подобно „разчистване” на пазара по време на криза. Но отпадането на редица по-малки фирми би означавало закриване на много работни места, което не е добре за обществото като цяло. Именно затова очевидно не се бърза особено с промяната на наредбата за задължително застраховане на туроператорите.

Иначе в Европа има три вида гаранции в полза на потребителите на туристически услуги. Най-често срещаният вид е чрез застраховка на професионалната отговорност на туроператора, каквато е въведена и у нас. Вторият вид защита е задължителна банкова гаранция, която туроператорите учредяват в полза на клиентите си. А третият – създаване на гаранционен фонд, в който туроператорите внасят процент от оборота си.

На този етап не се обмисля смяна на вида гаранция у нас, твърдят хора от туристическия бранш. Ще остане задължителната застраховка на професионалната отговорност на туроператорите, но като се увеличат задължителните застрахователни суми по нея и се прецизира определянето им за всеки конкретен туроператор.

Разбира се, едва ли може да се очаква промяната да бъде направена този месец предвид предстоящите избори. Но е напълно възможно тя да стане факт до края на годината, стига браншовите организации да се обединят около единно решение. След това приемането на промените в наредбата може да стане сравнително бързо и лесно чрез гласуване в Министерския съвет по предложение на министъра на икономиката, енергетиката и туризма.

 

Автор:    Йоанна Стефанова




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки