Коктейл от изискани емоции - венец за началото на юбилейната десета академична година във ВУЗФ

27.10.2011
Коктейл от изискани емоции - венец за началото на юбилейната десета академична година във ВУЗФ

 Достолепието, духовитостта, обилната сърдечност и интелигентна сдържаност, достойна за една зряла академична общност, превърнаха откриването на десетата юбилейна учебна година на Висшето училище по застраховане и финанси в незабравимо и великолепно пиршество за духа. Всеки, докоснал се на този ден до магията на Алма матер, ще запази личен, съкровен спомен от тържеството, изпълнило до пръсване аулата на учебното заведение. Този спомен ще бъде вдъхновение и спусък за разгръщане на способностите на младите хора, за да постигнат мечтите си, а не е ли това най-важното, което всеки преподавател желае да види в погледа на студентите си.

Химнът на светите братя Кирил и Методий посрещна знамената на академичната общност на Висшето училище по застраховане и финанси в аулата, която трудно побираше всички студенти, преподаватели и официални гости. Откриването на десетата юбилейна година започна под звуците на българския национален химн и международния химн на висшите учебни заведения.

Имената на официалните гости, представени от доц. д-р Ирена Мишева, декан на ВУЗФ, взривяваха лавина от ръкопляскания и възгласи, които с типичната си духовитост ректорът на университета по-късно оприличи на въодушевление по спортни трибуни въпреки очевидната разлика между възбудата на спортните фенове и одухотвореното излъчване на студентите в залата. На топлото посрещане се насладиха почетните гости - проф. Ваньо Митев, ректор на Медицинския университет - София, Евгени Евгениев специалист по развитие на частния сектор в Световната банка в България, г-н Кен Московиц, съветник по обществените въпроси към посолството на САЩ в София, Ангел Ирибозов, председател на Българската търговска асоциация на производителите и операторите в игралната индустрия (БТАПОИИ), д-р Мегаклис Петмезас, заместник-ректор на CITY College Sheffield, инж. Пламен Йорданов - кмет на община „Овча купел“, Нина Тодорова – заместник изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, самият ректор на ВУЗФ доц. д-р Григорий Вазов, Детелина Смилкова, вицепрезидент на учебното заведение, проф. д-р Йордан Христосков, доц. д-р Костадин Костадинов, Радостин Вазов, изпълнителен директор на висшето училище. Специални аплодисменти получиха и проф. д-р Румяна Нейкова, проф. Сава Гроздев,  доц. д-р Росен Тодоров, проф. д.ик.н. Михаил Динев, както и третият ректор на висшето училище доц. д-р Георги Николов и д.ик.н Никола Абаджиев - председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Традиция и новаторство, ентусиазъм и вдъхновение от величавия дух на знанието

бяха червената свързваща нишка в приветствията, които гостите отправиха към аудиторията. В кратките им, но пронизани от мъдрост и хумор в добре премерени дози слова нито за миг не се прокраднаха високомерието и менторският тон така типични за всяко училище, което е доказало своята висока класа, каквото без съмнение е ВУЗФ.

 

Обичаната от всички притча за професора, който поставил на катедрата празен буркан, а след това го напълнил с едри камъни, за да покаже на студентите, че трябва първо да поставиш най-големите, най-тежките камъни в началото, а не след като мястото се запълни с пясък и вода, доби особен блясък в съзвучие с целите и идеалите на висшето училище. В своето обръщение към студентите чрез тази приказка, без излишна претенциозност, проф. Йордан Христосков успя да внуши на всички присъстващи, че именно началото е единственото време, в което могат да се поставят основите и трябва да се градят най-важните устои на човешкия характер - уважение към стойностните неща в живота, - образованието, почитта, постоянството, и че именно на това трябва да се отдели достатъчно време. Проф. Христосков поздрави специално първокурсниците и благодари на тях и на техните родители, че са направили най-добрата инвестиция - да дадат възможност на децата си сами с повече умения и знания да се оправят в живота. Професорът пожела на студентите „на добър час“ по съвместната програма с университета Sheffield, защото подчерта той, студентите са нашите посланици по света.

 

Изумени от постигнатото

 

„Окуражаващо е да видя толкова много млади хора, които искат да получат образование в областта на бизнеса и финансите“. С тези думи започна приветствието си Кен Московиц. Той подчерта, че дори и двайсет години след социалистическото управление пазарната икономика на България все още се нуждае от експерти по пазарно стопанство. „Това са специалистите, в които ще се превърнете вие - икономисти, счетоводители, предприемачи и бизнес-администратори. Кадрите от поколението на вашите родители може да са били подходящи за работата в социалистическата система, но младите българи като своите връстници по целия свят настояват за отворени пазари, за отворена търговия, за прозрачност на бизнеса, независима съдебна система и данъчни механизми, които да стимулират бизнеса и предприемачите. Тогава обществото ще бъде свободно и приветстващо новите идеи“. Това изтъкна Московиц пред залата, изпълнена със студенти и преподаватели, а симултантният превод, макар и прекрасен,се оказа напълно излишен, защото ръкоплясканията на думите на англоговорящия оратор идваха много преди превода.

Кен Московиц напомни, че градивните тухли на новото общество са именно тук, във висшето училище, но подчерта, че пазарната икономика предполага конкурентност, а конкуренцията е понякога дори жестока. „Предпоставката ви за успех в такава икономика е наистина да учите усилено. Модерните постиндустриални информационно-обосновани общества имат нужда от специалисти и експерти. Трябва да бъдете специалисти в своята област, а като капак конкуренцията на международния пазар изисква да усъвършенствате своя английски, а за по-сигурно и още един език. Например, ако искате да работите в Азия, английският ще ви отваря врати, но ще осребрите езикови дивиденти, ако овладеете японски или китайски.“

Накрая съветникът в посолството на САЩ в София отправи своеобразен призив към младите хора, събрани в залата. По думите му, макар и много българи редовно да осъждат бюрократичните, финансови и други затруднения за започване на бизнес в страната, те не си дават сметка колко плодородна почва е България за бизнес-идеи. „Ако имате бизнес-идея, то със сигурност в Япония някой вече се е сетил за това, но аз се ловя на бас , че това в България още не се е случило. Много българи не си дават сметка колко богати възможности за нови идеи има в момента в България. Настойчиво ви моля, ако има бариери – да ги преодоляваме и както е казал Ериксон, ако направим всички неща, които можем, ще се изумим колко много неща сме постигнали“, заключи ораторът.

 

Университет от световна класа

 

Двата най-важни дни за всеки студент пък бяха акцент в речта на д-р Мегаклис Петмезас, заместник-ректор на CITY College – първият, в който всеки пожелава най-доброто за себе си, и последният, когато младите хора са възнаградени за техните усилия чрез дипломата си. Той пожела на всички да присъстват и на второто от тези две събития, но и да  се наслаждават на пътешествието. Сърдечното послание „на добър път“, което Петмезас отправи, бе примесено и с призив към младите хора - да не се превърнат в пасивни консуматори на високи заплати, а да откриват и усвояват в края на деня ценностите, които водят до един щастлив живот за самите тях, за семействата и за страната им. На преподавателите пък д-р Мегаклис Петмезас напомни, че пред тях не стоят „просто студенти, а бъдещето но страната“ и призова: „Давайте всичко от себе си, защото всички страни имат нужда от силата на младата жизнена енергия, въоръжена със знания“.

„Вие доказахте, че можете да се конкурирате със световните университети. Голяма част от възпитаниците са водещи кадри в частния бизнес и в държавния сектор“, това признание дойде под формата на поздравителен адрес от Борислав Богоев, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ Управление „Застрахователен надзор“, адресиран до доц. д-р Григорий Вазов. Пожеланията по повод началото на академичната година и отбелязването на  десетгодишния юбилей на ВУЗФ бяха за плодотворна и успешна година и за постигане на всички поставени цели. 

 

„Колеги, тук се учи!“

 

Втората част от многопластовото великолепно тържество бе доминирана от приятелския и шеговит дух, размиващ границите между различните членове на академичната общност и изваждащ на преден план именно факта, че това е наистина едно голямо семейство.

Мирела Смилкова, председател на Студентския съвет, приветства всички първокурсници от името на Студентския съвет, лично им гарантира, че не са сбъркали в избора си и ги покани на първото студентско парти.

В заключителното си слово доц. д-р Григорий Вазов бе както винаги свободен в изказа си, скъсявайки дистанцията с аудиторията. Той не пропусна да благодари на ректора на Медицинския университет, на Американското посолство, както и на кмета на общината, като специално открои преподавателите във висшето училище. „Ако те не бяха толкова добри, аз нямаше да съм толкова щастлив днес“, подчерта доцентът. По думите му втори, трети и четвърти курс вече знаят колко е добра администрацията във ВУЗФ. „Само след месеци първокурсниците ще бъдат възхитени от нея и ужасени от други университетски администрации, когато имат възможност да сравнят работата в други учебни заведения“, изтъкна Вазов.

Макар и шеговито поднесено обаче, едно предупреждение отекна доста звучно в ушите на първокурсниците: „Колеги, тук се учи! Ходи се на лекции, ходи се на упражнения! Казаха, че имало два щастливи мига в живота на студента - в нашия университет има повече от два. Ако си вземете изпита по статистика, това е сериозно изпитание и е голям празник, а след това се разказват легенди или митове. Същото е и при Росен Тодоров, Боян Илиев ... Така че очакват ви много щастливи мигове, а не само два.“

След традиционното пожелание „Добре дошли и успешен край!“ доц. Вазов покани родителите, преподавателите и гостите от  жужащата развълнувана аула на по чашка „кола и съпътстващите я други неща“ - един сърдечен завършек на тържеството и начало на поредната, десета, юбилейна академична година във ВУЗФ.

 

Галина Маринова




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000