Иде бум на застраховките срещу кибератаки

27.12.2011
Иде бум на застраховките срещу кибератаки

Бум на застраховките срещу кибератаки се очаква през 2012 г., след като през тази година десетки компании изгубиха стотици милиони долари от подобни нападения, съобщи в. „Ню Йорк таймс”.

Сред най-тежко пострадалите е компанията „Сони”. По-рано тази година хакери проникнаха в системите на фирмата и откраднаха данни за 100 милиона потребители, включително телефони, адреси и банкови сметки. Все още не са изчислени точните щети, но се предполага, че са за около 200 милиона долара. Освен това се оказа, че те не се покриват от застраховката на имуществото на компанията и подобни рискове трябва да се застраховат отделно.

Застраховките срещу кибератаки в САЩ съществуват от повече от 15 години, още от времето, когато Бил Клинтън беше президент. Въпреки това до тази година те не бяха особено популярни и компаниите предпочитаха да се „самозастраховат” по други начини – като подобряват системите си за сигурност например.

През 2012 г. обаче това ще се промени и се очаква бум на такива застраховки, прогнозират експерти. Едната от причините е рекордният брой кибератаки срещу множество големи компании тази година, сред които „Сони” и „Гугъл”. Втората причина е, че в САЩ Комисията по ценните книжа и фондовите борси издаде нареждане мениджърите на компаниите да представят на акционерите информация за кибератаките и загубите, породени от тях, както и съответстващите им застраховки.

Няма официална статистика за обема на индустрията с киберзастраховки. Според Питър Фостър, вицепрезидент на брокерската компания „Уилис”, в момента има продадени премии за 750 милиона долара. Очаква се в близката година и половина те да се увеличат с 50 %.

7,2 милиона долара е била средната загуба за компаниите от кибератаки през изминалата година, като всеки откраднат запис е струвал средно 214 долара, сочи изследване на Ponemon Institute. Още по-тежки са щетите, ако има и кражба на интелектуална собственост. Тогава може да се стигне и до фалит на компанията, предупреждават експертите.

Източник: Instrade.bg




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки