Член на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 27.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Allianz: Слънчеви бури ще ни оставят без ток
Доклад на немската застрахователна група Allianz предупреждава, че предстоящ цикъл на слънчева буреносна активност крие рискове и може да причини щети за над 1 трилион долара на електропреносната мрежа. Това явление превръща в уязвима енергийната инфраструктура по целия свят, се казва в доклада от застрахователна група .
Слънцето следва предвидима циклична активност, проявяваща се през 11 години, като следващият период на подобна дейност се очаква да започне през 2012-2013 година.
Докладът на немската застрахователна група Allianz казва още, че не е лесно да се прогнозира силата на въздействие на слънчевите бури, но е възможно да бъдат причинени спирания на електрозахранването и икономическите загуби да достигнат до $ 1 трилион. Според експертите това дори не изчерпва най-лошия сценарий, при който ситуацията може да стане дори още по-трагична.
"Това, което в момента се задава, е лош метеорологичен период", заяви Джим Уилд от Ланкастърския университет във Великобритания, експерт по слънчева физика на плазмата.
Голяма експлозия на повърхността на слънцето може да освободи милиарди тонове прегрят, магнитно зареден газ със скорост от един милион мили в час и когато този газ удари магнитното поле на земята, може да бъде предизвикана голяма слънчева буря.
Тежестта на потенциалните смущения трябва да предизвика реакцията на експертите по застраховане и на националните институции за сигурност, отбелязва Уилд.
"Ако си представим, че в цяла една държава може да спре електричеството за седмици и дори за месеци... тогава наистина ще си дадем сметка за какво точно става дума“, алармира Уилд.
КРАТКИ СРОКОВЕ
Главната трудност е в предизвикателството да се предскаже честотата на сериозните слънчеви бури. Проблем е и фактът, че предупредителните данни, идващи от сателитите, дават твърде малко време за реакция, за да се предотвратят катастрофалните ефекти от такова бедствие. Спътниците не са в състояние към момента да предадат информация, която да изпревари с повече от един час подобно събитие.
Актуализацията на сателитната система, която може да даде на земята повече време за подготовка, ще струва около 1 млрд. долара, посочва Джим Уилд.
Космическата метеорология е относително нова област на изследване, която разполага с масив от данни само за около 50 години назад. Освен това липсва и международна координирана система за проследяване, каквато съществува за обичайните метеорологични явления.
„Разполагаме с твърде малко данни за слънчевата метеорологична скала“, обясни Уилд.
Слънчевата буря, която е нанесла най-много щети в близкото минало, е от 1989 година в Квебек, Канада, когато са засегнати около 6 млн. души.
Първата статистически регистрирана голяма соларна буря е била през 1859 година, когато английският астроном Ричард Карингтън наблюдава голяма бяла експлозия на повърхността на слънцето.
Уилд твърди, че "това, което тогава не е било свързано с явлението, но сега се отбелязва като ефект от бурята, е, че около два или три дни след това над Куба се е наблюдавало северно сияние, а цялата телеграфна система в държавата е била прекъсната именно вследствие на геомагнитната активност".
Според доклада на Allianz събитие от подобен мащаб днес ще доведе до чудовищни по размери щети на електрическата инфраструктура.
"ЗП"
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 "Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, |