Първи изпълнителен вицепрезидент на "Алианц България Холдинг" АД и Изпълнителен директор на ЗАД "Алианц България"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 27.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Европейски застрахователи печелят на гърба на британските
Британските застрахователи се оказват в крайно неизгодна позиция спрямо колегите си от останалите европейски страни заради ветото на премиера Дейвид Камерън срещу бюджетните реформи в ЕС, наложено миналия месец, съобщава Ройтерс.
Откак Великобритания бойкотира новите правила за бюджетна дисциплина, целящи да спасят общата европейска валута и да извадят еврозоната от дълговата криза, склонността на Брюксел да направи услуга на Лондон по други въпроси е намаляла сериозно. Сред засегнатите са и британските застрахователи в рамките на обсъждането на директивата Solvency II, която се отнася до реформа в застрахователния пазар и нови изисквания и правила за застрахователните компании. Основната идея на Solvency II е, че застрахователите трябва да държат капиталови резерви, пропорционални на рисковете, които покриват. Целта е да се намали рискът от пълна или частична несъстоятелност на застрахователите. В момента капиталовите резерви се определят на национално ниво, основно според оборота на застрахователните компании.
Според някои застрахователи новите правила ще ги принудят да държат прекалено големи резерви и ще намалят свободния им за инвестиране капитал, което ще намали тяхната конкурентоспособност пред американските им колеги. Други се оплакват и че въвеждането на новата система ще изисква големи разходи. В рамките на тези дискусии, всяка европейска страна се опитва да прокара такива идеи и допълнения към директивата, които да облагодетелстват нейните компании. Основната област, в която Великобритания лобира, са дългосрочните застраховки „Живот“, които във Великобритания са продавани повече, отколкото в останалите страни в ЕС. Страната се опитва да постигне облекчение на капиталовите изисквания за тези застраховки в рамките на директивата, но след ветото мисията се оказва почти невъзможна, обясняват застрахователни източници. В същото време останалите страни изглеждат склонни да приемат правила, облагодетелстващи техните компании, на гърба на британските им конкуренти.
Източник: Instrade.bg
"Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 "Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005 |