зам.-председател на КФН, ръководещ Управление „Осигурителен надзор”.
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 27.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
2011г. се размина с челното място по щети от природни катастрофи: Swiss Re
Япония далеч не е имала пълно застрахователно покритие срещу риска „Земетресение“ и само това „спасява“ 2011 г. от челната позиция в мрачната класация на най-скъпите за застрахователите години в историята. 2011г. щеше да постави рекорд по застрахователни загуби от катастрофи. Данните към настоящия момент показват, че близо 108 млрд. долара са били отчетените от застрахователите загуби вследствие на реализирани щети от човешка дейност и от природни бедствия. Изминаващата година се нарежда на второ място след 2005г., когато щетите, покрити от застрахователните компании, са били в размер на 123 млрд. долара, сочи анализ на базираната в Цюрих Swiss Re.
2011 година далеч надскочи по размер на застрахователните щети 2010 година, когато загубите за индустрията се равняваха на 48 млрд. долара.
От регистрираните 108 млрд. долара през 2011 година, според доклада на Swiss Re, 103 милиарда долара са щетите, причинени вследствие на природни катаклизми. Тези бедствия са генерирали щети за 2010 година в размер на 41 млрд. долара.
Според анализаторите от Swiss Re тази година ще постави рекорд по икономически загуби с около 350 млрд. долара. През 2010 г. този показател е бил в размер на 226 милиарда долара.
Всеизвестен факт е, че тези резултати се дължат на двете големи земетресения през 2011 г. - земетресението, последвано от цунами в Япония на 11 март, което причини около 35 млрд. долара застраховани щети, и земетресението на 22 февруари в Нова Зеландия, което причини загуби за около 12 млрд. долара.
От Swiss Re отбелязват, че загубите за индустрията в Япония са само малка част от общите щети вследствие на земетресението. "Нашето проучване показва, че общите икономически загуби се оценяват на не по-малко от 210 милиарда, а може би окончателната оценка на щетите ще превиши дори и тази цифра. Мащабът на бедствието ще стане окончателно ясен едва след като се вземат под внимание всички щети на ядрените съоръжения и мега-сътресенията в световен мащаб, които касаят веригите за доставки.“
Анализаторите акцентират и върху контраста в степента на застрахователното проникване в двете най-критични по отношение на осъществен катастрофичен риск територии тази година – Япония и Нова Зеландия.
Курт Карл, главен икономист на Swiss Re, отбелязва, че земетръсното покритие е "все още доста ниско" дори и в индустриализираните страни с висок сеизмичен риск като Япония, която преживя опустошително земетресение и цунами през март.
Ако Япония бе застрахована като други страни с висок сеизмичен риск, например Нова Зеландия, общите загуби за застрахователната индустрия щяха да бъдат много по-високи, се казва в анализа на Swiss Re.
В Нова Зеландия, където застрахователното проникване по отношение на земетресенията е доста по-високо в сравнение с Япония, икономическите загуби вследствие на земетресението от 22 февруари се оценяват на 15 млрд. долара, като осигурените загуби са само с 3 млрд. долара по-малко.
Тежките бури в САЩ, продължили близо половин година, също се вместват в топ 10 на едни от най-скъпите за застрахователната индустрия бедствия. Бурите от 22 април, които най-силно засегнаха Алабама, са на едно от челните места в списъка със 7,3 млрд. долара застраховани загуби. Бурите, които започнаха на 20 май и бяха последвани от торнадото Джоплин, доведоха до застрахователни загуби в размер на 6,7 милиарда долара.
Наводненията в Тайланд, причинени от силни дъждове, започнали през юли и продължили до ноември, са на трето място в списъка с най-тежките за застрахователите събития. Загубите от това бедствие ще бъдат най-малко 8 млрд. долара, но могат да достигнат и 11 млрд.
Урагана „Ирене”, с очаквани загуби от 4,9 млрд. долара, също се нареди в списъка на най-скъпите бедствия за годината заедно с януарските наводнения в Австралия, които донесоха застраховани загуби от 2.3 милиарда долара.
Галина Маринова
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 "Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, "Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005 |